Wagtail - en to fa translation catalogue (500 entries)

en: Publish
fa: انتشار

en: Submit for moderation
fa: فرستادن برای نظارت

en: Resubmit to %(task_name)s
fa: دوباره ثبت کردن در %(task_name)s

en: Submit to %(workflow_name)s
fa: ثبت کردن در %(workflow_name)s

en: Restart workflow
fa: بازنشانی رویه کاری

en: Cancel workflow
fa: لغو رویه کاری

en: Unpublish
fa: لغو انتشار

en: Save Draft
fa: ذخیره پیش نویس

en: Page locked
fa: صفحه قفل شد

en: %(label)s and Publish
fa: %(label)s و انتشار

en: Wagtail admin
fa: ادمین وگتیل

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
fa: متاسفانه مجوز لازم برای دسترسی به این بخش را ندارید.

en: You do not have permission to access the admin
fa: مجوز لازم برای دسترسی به ادمین را ندارید

en: None
fa: خالی

en: Date from
fa: تاریخ از

en: Date to
fa: تاریخ به

en: Locale
fa: محلی

en: All
fa: همه

en: Collection
fa: مجموعه

en: Tag
fa: برچسب

en: Filter by up to ten most popular tags.
fa: فیلتر با ده محبوبترین برچسب ها

en: Preferred language
fa: زبان ترجیحی

en: Current time zone
fa: منطقه‌ی زمانی فعلی

en: First Name
fa: نام کوچک

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Email
fa: ایمیل

en: Upload a profile picture
fa: بارگذاری یک عکس پروفایل

en: Enter password
fa: رمزعبور را وارد کنید

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
fa: %(username_field)s و رمزعبور با هم تطبیق ندارند. لطفا مجددا سعی کنید.

en: Enter your %(username_field_name)s
fa: %(username_field_name)s خود را وارد کنید

en: Enter your email address to reset your password
fa: برای بازنشانی رمز، نشانی ایمیل خود را وارد کنید

en: URL
fa: لینک

en: Search term
fa: عبارت جستجو

en: Search
fa: جستجو

en: All collections
fa: همه مجموعه ها

en: Parent
fa: والد

en: Select hierarchical position. Note: a collection cannot become a child of itself or one of its descendants.
fa: سلسله جایگاه را انتخاب کنید. توجه: یک مجموعه نمی تواند زیر مجموعه خود یا یکی از زیر مجموعه هایش شود.

en: Please select another parent
fa: لطفا یک والد دیگر انتخاب نمایید

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
fa: برای یک مجموعه نمی‌توانید چندین مجوز انتخاب کنید.

en: Add
fa: افزودن

en: Add collections
fa: افزودن مجموعه

en: Edit
fa: تصحیح

en: Edit collections
fa: ویرایش مجموعه

en: Delete
fa: حذف

en: Delete collections
fa: حذف مجموعه

en: You cannot edit another user's comment.
fa: نمی توانید نظر کاربر دیگری را ویرایش کنید.

en: Go live date/time must be before expiry date/time
fa: تاریخ/ساعت زنده شدن باید پیش از تاریخ/ساعت انقضا باشد

en: Expiry date/time must be in the future
fa: تاریخ/ساعت انقضا باید در آینده باشد

en: New title
fa: عنوان جدید

en: New slug
fa: اسلاگ جدید

en: New parent page
fa: صفحه والد جدید

en: This copy will be a child of this given parent page.
fa: این کپی زیرگروه صفحه والد داده شده خواهد بود.

en: Copy subpages
fa: کپی زیرصفحه‌ها

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
fa[0]: %(count)s زیرصفحه کپی خواهد شد.
fa[1]: %(count)s زیرصفحه کپی خواهد شد.

en: Publish copied page
fa: انتشار صفحه کپی شده

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
fa: این صفحه منتشر شده است. آیا مایلید کپی آن نیز منتشر شود؟

en: Publish copies
fa: منتشر کردن کپی‌ها

en: %(count)s of the pages being copied is live. Would you like to publish its copy? | %(count)s of the pages being copied are live. Would you like to publish their copies?
fa[0]: %(count)s صفحه در حال کپی زنده هستند. آیا مایل کپی‌های آنها نیز انتشار یابند؟
fa[1]: %(count)s تا از صفحات در حال کپی شدن منتشر شده‌اند. آیا مایل کپی‌های آنها نیز انتشار یابند؟

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Keep the new pages updated with future changes
fa: بروز نگه داشتن صفحات جدید با تغییرات آینده

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
fa: دسترسی لازم برای کپی صفحه %(page_title)s را ندارید

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%(parent_page_title)s"
fa: این اسلاگ در حال استفاده داخل محتوای صفحه والد خود "%(parent_page_title)s" است

en: You cannot copy a page into itself when copying subpages
fa: هنگامی که صفحه ها کپی میشوند نمی‌توان یک صفحه را به داخل خودش کپی کرد

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use within the parent page
fa: اسلاگ '%(page_slug)s' از قبل در صفحه والد استفاده شده است

en: Select a new parent for this page.
fa: انتخاب یک والد جدید برای این صفحه.

en: Parent page
fa: صفحه والد

en: The new page will be a child of this given parent page.
fa: صفحه جدید زیر شاخه صفحه مادر خواهد شد.

en: You do not have permission to create a page under "%(page_title)s".
fa: شما اجازه ساخت صفحه در زیر شاخه صفحه%(page_title)s را ندارید.

en: Search…
fa: جستجو...

en: Tag(s) %(value_too_long)s are over %(max_tag_length)d characters
fa: برچسب(های) %(value_too_long)s بیشتر از %(max_tag_length)d حرف دارند

en: Visibility
fa: وضوح

en: This field is required.
fa: این فیلد لازم است.

en: Please select at least one group.
fa: لطفا دست کم یک گروه را انتخاب نمایید.

en: All types
fa: همه انواع

en: You cannot assign this workflow to the same page multiple times.
fa: شما نمیتوانید یک دستورالعمل را به یک صفحه چند بار اعمال کنید

en: Give your workflow a name
fa: به رویه کاریتان نام بدهید

en: Add tasks to your workflow
fa: به رویه کاریتان دستورالعمل اضافه کنید

en: Task
fa: دستورالعمل

en: 1 page selected
fa: 1 صفحه انتخاب شده

en: %(objects)s pages selected
fa: %(objects)s صفحه انتخاب شده

en: All %(objects)s pages on this screen selected
fa: همه %(objects)s صفحه این صفحه انتخاب شدند

en: All pages in listing selected
fa: همه صفحات فهرست انتخاب شدند

en: 1 document selected
fa: 1 سند انتخاب شده

en: %(objects)s documents selected
fa: %(objects)s سند انتخاب شد

en: All %(objects)s documents on this screen selected
fa: همه %(objects)s سند این صفحه انتخاب شدند

en: All documents in listing selected
fa: همه سند های فهرست انتخاب شدند

en: 1 image selected
fa: 1 تصویر انتخاب شد

en: %(objects)s images selected
fa: %(objects)s تصویر انتخاب شده

en: All %(objects)s images on this screen selected
fa: همه %(objects)s تصویر این صفحه انتخاب شده

en: All images in listing selected
fa: همه تصاویر فهرست انتخاب شدند

en: 1 user selected
fa: 1 کاربر انتخاب شده

en: %(objects)s users selected
fa: %(objects)s کاربر انتخاب شده

en: All %(objects)s users on this screen selected
fa: همه %(objects)s کاربر این صفحه انتخاب شدند

en: All users in listing selected
fa: همه کاربران فهرست انتخاب شدند

en: 1 snippet selected
fa: 1 قطعه انتخاب شده

en: %(objects)s snippets selected
fa: %(objects)s قطعه انتخاب شدند

en: All %(objects)s snippets on this screen selected
fa: همه %(objects)s قطعه این صفحه انتخاب شدند

en: All snippets in listing selected
fa: همه قطعات فهرست انتخاب شدند

en: 1 item selected
fa: 1 آیتم انتخاب شده

en: %(objects)s items selected
fa: %(objects)s مورد انتخاب شده

en: All %(objects)s items on this screen selected
fa: همه %(objects)s آیتم این صفحه انتخاب شدند

en: All items in listing selected
fa: همه آیتم های فهرست انتخاب شدند

en: Can access Wagtail admin
fa: دسترسی برای رفتن به صفحه ادمین وگتیل

en: For search engines
fa: برای موتور های جست و جو

en: For site menus
fa: برای منو های سایت

en: Content
fa: محتوا

en: Promote
fa: ترویج

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Title
fa: عنوان

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Error 404: Page not found
fa: ارور 404: صفحه یافت نشد

en: Error 404
fa: ارور 404

en: The requested page could not be found.
fa: صفحه‌ی مورد نظر یافت نشد.

en: Go to Wagtail admin
fa: رفتن به صفحه ادمین وگتیل

en: Account
fa: حساب کاربری

en: More actions
fa: اعمال بیشتر

en: Save account details
fa: ذخیره جزئیات حساب

en: Reset password
fa: بازنشانی رمزعبور

en: Password change successful
fa: رمزعبور تغییر یافت

en: Login
fa: ورود

en: Set your new password
fa: رمزعبور جدید را وارد نمایید

en: Invalid password reset link
fa: لینک بازنشانی رمز عبور اشتباه

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.
fa: لینک بازنشانی رمز عبور اشتباه بود. احتمالا قبلا استفاده شده است.

en: Request a new password reset
fa: درخواست بازنشانی رمز عبور جدید.

en: Check your email
fa: ایمیل خود را چک کنید

en: A link to reset your password has been emailed to you if an account exists for this address.
fa: اگر اکانتی با این ایمیل وجود دارد به آن یک ایمیل فرستاده شده است

en: Please follow the link below to reset your password:
fa: لطفا لینک پایین را برای بازنشانی رمزعبور دنبال کنید:

en: Your username (in case you've forgotten):
fa: نام کاربری شما (درصورتی که فراموش کرده اید):

en: Password reset
fa: بازنشانی رمزعبور

en: Reset your password
fa: رمزعبور را بازنشانی کنید

en: Reset to default
fa: بازنشانی به پیشفرض

en: Default avatar
fa: تصویر پیشفرض

en: Upload a profile picture:
fa: بارگذاری یک تصویر پروفایل:

en: Sidebar
fa: نوار کناری

en: Go back
fa: بازگشت به عقب

en: Bulk actions
fa: اعمال جمعی

en: Select
fa: انتخاب

en: Select row
fa: انتخاب ردیف

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Internal link
fa: لینک درونی

en: External link
fa: لینک بیرونی

en: Email link
fa: لینک ایمیل

en: Phone link
fa: لینک موبایل

en: Anchor link
fa: لینک لنگر

en: There is %(counter)s match | There are %(counter)s matches
fa[0]: %(counter)s مورد همخوانی دارد
fa[1]: %(counter)s مورد همخوانی دارد

en: Add an anchor link
fa: اضافه کردن لینک لنگر

en: Insert anchor
fa: وارد کردن لینک لنگر

en: Choose
fa: انتخاب کنید

en: Choose a page
fa: صفحه را انتخاب کنید

en: Only pages of type "%(type)s" may be chosen for this field. Search results will exclude pages of other types. | Only the following page types may be chosen for this field: %(type)s. Search results will exclude pages of other types.
fa[0]: تنها صفحه از نوع %(type)s می‌تواند برای این فیلد انتخاب شود. انواع دیگر صفحه ها در نتایج جستجو لحاظ نخواهند شد.
fa[1]: تنها انواع صفحه زیر می‌تواند برای این فیلد انتخاب شود: %(type)s. انواع دیگر صفحه ها در نتایج جستجو لحاظ نخواهند شد.

en: Confirm selection
fa: تایید انتخاب

en: Convert to internal link
fa: تبدیل به لینک داخلی

en: The URL you entered, <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(submitted_url)s">%(submitted_url)s</a>, looks like it matches the internal page %(page)s, which has the URL <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(internal_url)s">%(internal_url)s</a>.
fa: بنظر میرسد آدرسی که وارد کردید، <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(submitted_url)s">%(submitted_url)s</a>، با صفحه %(page)s با آدرس <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(internal_url)s">%(internal_url)s</a>  همخوانی دارد.

en: Converting this to an internal link to %(page)s would make the link automatically update if the underlying page changes its URL. Would you like to do this?
fa: تبدیل این به لینک داخلی به %(page)s باعث بروزرسانی و تغییر خودکار این آدرس درنتیجه ی تغییر آدرس صفحه مربوطه میشود. آیا مایل به انجام هستید؟

en: Use external link
fa: استفاده از لینک خارجی

en: Add an email link
fa: اضافه کردن لینک ایمیل

en: Insert link
fa: درج لینک

en: Add an external link
fa: اضافه کردن لینک بیرونی

en: Add a phone link
fa: اضافه کردن لینک موبایل

en: Select %(title)s
fa: انتخاب %(title)s

en: Explore subpages of '%(title)s'
fa: کاوش زیرصفحه های «%(title)s»

en: Explore
fa: کاوش

en: This collection has been made private by a parent collection.
fa: این مجموعه توسط یک مجموعه والد خصوصی شده است.

en: You can edit the privacy settings on:
fa: تنظیمات حریم را می‌توانید اینجا ویرایش کنید:

en: Save
fa: ذخیره

en: Change privacy
fa: تغییر حریم خصوصی

en: Privacy settings determine who is able to view documents in this collection.
fa: تنظیمات حریم تشخیص میدهد که چه کسی میتواند این مجموعه را ببیند

en: Privacy
fa: حریم

en: Set collection privacy. Current status: Public
fa: حریم مجموعه را مشخص کنید. حالت فعلی: عمومی

en: Public
fa: عمومی

en: Set collection privacy. Current status: Private
fa: حریم مجموعه را مشخص کنید. حالت فعلی: خصوصی

en: Private
fa: خصوصی

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
fa: بدلیل خالی نبودن، مجموعه قابل حذف نیست. حاوی موارد زیر است:

en: No collections have been created. Why not <a href="%(add_collection_url)s">add one</a>?
fa: مجموعه ای ایجاد نشد. چرا یکی <a href="%(add_collection_url)s">ایجاد</a> نمیکنید؟

en: Sorry, there are no matches for "<em>%(search_query)s</em>"
fa: متاسفانه هیچ انطباقی برای "<em>%(search_query)s</em>" وجود ندارد

en: There are no results.
fa: نتیجه ای یافت نشد.

en: Yes, delete
fa: بله حذف شود

en: No, don't delete
fa: نه، حذف نکن

en: Unpublish %(title)s
fa: لغو انتشار %(title)s

en: Are you sure you want to unpublish this %(model_name)s?
fa: آیا مطمئن هستید میخواهید %(model_name)s را از انتشار خارج کنید؟

en: Yes, unpublish it
fa: بله لغو انتشار شود

en: No, don't unpublish
fa: نه لغو انتشار نشود

en: Publish %(model_name)s
fa: انتشار%(model_name)s

en: Would you still like to publish this %(model_name)s?
fa: آیا هنوز مایل به انتشار %(model_name)s هستید؟

en: Cancel
fa: لغو

en: Comment
fa: نظر

en: Actions
fa: اعمال

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Preview not available
fa: پیش نمایش در دسترس نیست

en: Preview cannot display due to validation errors. <br /> Click save to highlight the relevant fields.
fa: پیش نمایش به دلیل خطای اعتبار سنجی قابل نمایش نیست. <br /> بر بروی ذخیره کلیک کنید تا فیلد های مربوطه برجسته شوند.

en: Comparing %(title)s
fa: مقایسه %(title)s

en: Comparing
fa: مقایسه

en: Fields
fa: فیلدها

en: Changes
fa: تغییرات

en: Moved down 1 place. | Moved down %(counter)s places.
fa[0]: 1  پله حرکت به پایین
fa[1]: %(counter)s پله حرکت به پایین

en: Moved up 1 place. | Moved up %(counter)s places.
fa[0]: 1  پله حرکت به بالا
fa[1]: %(counter)s پله حرکت به بالا

en: There are no differences between these two versions
fa: تفاوتی بین این دو نسخه وجود ندارد

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
fa: به وگتیل %(site_name)s خوش آمدید

en: This is your dashboard on which helpful information about content you've created will be displayed.
fa: اینجا پیشخوان شماست و در آن اطلاعات مفیدی مربوط به محتوایی که تولید کرده اید نمایش داده میشود.

en: Your locked pages
fa: صفحات قفل شده

en: Locked at
fa: قفل شده در

en: Edit this page
fa: ویرایش صفحه

en: Unlock
fa: حذف قفل

en: Draft
fa: پیشنویس

en: Live
fa: منتشر شده

en: Your most recent edits
fa: ویرایش‌های اخیر شما

en: Status
fa: وضعیت

en: Date
fa: تاریخ

en: Site summary
fa: خلاصه سایت

en: Wagtail upgrade available. Your version: <strong>%(current_version)s</strong>. New version: <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>.
fa: بروز رسانی وگتیل در دسترس است. نسخه شما: <strong>%(current_version)s</strong>. نسخه جدید: <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>

en: Read the release notes.
fa: خواندن یادداشت های انتشار.

en: Task started
fa: دستورالعمل آغاز شده

en: Changes requested at
fa: تغییرات درخواست شده در

en: Awaiting
fa: در انتظار

en: Close
fa: بستن

en: Things in Wagtail %(version)s have changed!
fa: چیز هایی در وگتیل %(version)s عوض شده اند!

en: Don't worry, we've got your back. Check out the <a class="w-whats-new__link" href="%(editor_guide_link)s" target="_blank" rel="noreferrer">Wagtail Editor Guide</a> to get the low down on what's changed and some exciting new features!
fa: نگران نباشید، ما هواتون رو داریم. بر روی <a class="w-whats-new__link" href="%(editor_guide_link)s" target="_blank" rel="noreferrer">راهنمای ویرایشگر وگتیل</a> کلیک کنید تا ته توی تغییرات و ویژگی های جدید و هیجان انگیز را در بیارید!

en: Awaiting your review
fa: در انتظار بازنگری شما

en: Tasks
fa: دستورالعمل ها

en: Task submitted by
fa: دستورالعمل ثبت شده توسط

en: Preview
fa: نمایش

en: Compare with live version
fa: مقایسه با نسخه منتشر شده

en: Compare with previous version
fa: مقایسه با نسخه‌ی قبلی

en: Sign in
fa: ورود

en: Sign in to Wagtail
fa: ورود به وگتیل

en: Forgotten password?
fa: رمز عبور فراموش شده؟

en: Remember me
fa: مرا بخاطر داشته باش

en: Signing in…
fa: در حال وارد شدن

en: The page "%(title)s" has been approved.
fa: صفحه «%(title)s» تایید شد.

en: You can view the page here:
fa: می‌توانید صفحه را اینجا ببینید:

en: The page "%(title)s" has been approved
fa: صفحه «%(title)s» تایید شد

en: Hello %(username)s,
fa: سلام %(username)s،

en: Edit your notification preferences here:
fa: اینجا تنظیمات نوتیفیکیشن خودتان را ویرایش کنید:

en: The page "%(title)s" has been rejected.
fa: صفحه «%(title)s» رد شد.

en: You can edit the page here:
fa: از اینجا صفحه را ویرایش کنید:

en: The page "%(title)s" has been rejected
fa: صفحه «%(title)s» رد شد

en: You can edit the %(model_name)s here:
fa: میتوانید %(model_name)s را اینجا ویرایش کنید:

en: You can preview the page here:
fa: از اینجا می‌توانید صفحه را پیش نمایش کنید:

en: You can preview the %(model_name)s here:
fa: میتوانید پیش نمایش %(model_name)s را اینجا ببینید:

en: New comments
fa: نظرات جدید

en: Resolved comments
fa: نظرات رسیدگی شده

en: Deleted comments
fa: نظرات حذف شده

en: New replies
fa: پاسخ های جدید

en: New replies to:
fa: پاسخ جدید به:

en: New comments:
fa: نظر جدید:

en: Resolved comments:
fa: نظرات رسیدگی شده:

en: Deleted comments:
fa: نظرات حذف شده:

en: New replies:
fa: پاسخ های جدید:

en: %(editor)s has updated comments on "%(title)s"
fa: %(editor)s نظرات "%(title)s" را بروز کرده است

en: This page has been made private by a parent page.
fa: این صفحه توسط صفحه والد شخصی شده.

en: Save the page before leaving
fa: پیش از ترک کردن، صفحه را ذخیره کن

en: You have <span>unsaved edits</span>
fa: شما دارای <span>تغییرات ذخیره نشده</span> هستید

en: You have <span>unsaved comments</span>
fa: شما دارای <span>نظرات ذخیره نشده</span> هستید

en: You have <span>unsaved edits</span> and <span>comments</span>
fa: شما دارای <span>تغییرات</span> و <span>نظرات</span> ذخیره نشده هستید

en: Publishing…
fa: درحال انتشار

en: Publish this version
fa: انتشار این نسخه

en: Saving…
fa: در حال ذخیره سازی

en: Replace current draft
fa: جایگزینی پیشنویس فعلی

en: Save draft
fa: ذخیره پیشنویس

en: Create a page in %(title)s
fa: ایجاد صفحه در %(title)s

en: Create a page in
fa: ایجاد صفحه در

en: Choose which type of page you'd like to create.
fa: نوع صفحه ای را که میخواهید بسازید مشخص کنید.

en: Sorry, you cannot create a page at this location.
fa: متاسفانه ایجاد صفحه در اینجا میسر نیست.

en: Pages using %(page_type)s
fa: صفحه هایی که %(page_type)s هستند

en: You don't have permission to delete this page | You don't have permission to delete these pages
fa[0]: شما مجور حذف این صفحه را ندارید
fa[1]: شما مجور حذف این صفحات را ندارید

en: Move
fa: انتقال

en: Are you sure you want to move these pages?
fa: آیا از انتقال این صفحات اطمینان دارید؟

en: You don't have permission to move this page | You don't have permission to move these pages
fa[0]: شما مجوز انتقال این صفحه را ندارید
fa[1]: شما مجوز انتقال این صفحات را ندارید

en: Yes, move these pages
fa: بله، این صفحات را منتقل کن

en: No, don't move
fa: نه، منتقل نکن

en: Are you sure you want to publish these pages?
fa: آیا از انتشار این صفحات اطمینان دارید؟

en: You don't have permission to publish this page | You don't have permission to publish these pages
fa[0]: شما مجوز منتشر کردن این صفحه را ندارید
fa[1]: شما مجوز منتشر کردن این صفحات را ندارید

en: Yes, publish
fa: بله، انتشار بده

en: No, don't publish
fa: نه، منتشر نکن

en: Are you sure you want to unpublish these pages?
fa: آیا مطمئن هستید میخواهید این صفحات را از انتشار خارج کنید؟

en: You don't have permission to unpublish this page | You don't have permission to unpublish these pages
fa[0]: شما مجوز از انتشار خارج کردن این صفحه را ندارید
fa[1]: شما مجوز از انتشار خارج کردن این صفحات را ندارید

en: Yes, unpublish
fa: بله، لغو انتشار شود

en: Delete %(title)s
fa: حذف %(title)s

en: Are you sure you want to delete this page?
fa: آیا میخواهید این صفحه را حذف کنید؟

en: Yes, delete it
fa: بله حذف شود

en: No, don't delete it
fa: نه، حذف نشود

en: Alternatively you can <a href="%(unpublish_url)s">unpublish the page</a>. This removes the page from public view and you can edit or publish it again later.
fa: همچنین می‌توانید این صفحه را <a href="%(unpublish_url)s">لغو انتشار</a> کنید. این کار باعث خارج شدن صفحه از حالت عمومی میشود تا بعدا بتوانید آن را ویرایش و منتشر نمایید.

en: Move %(title)s
fa: انتقال %(title)s

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
fa: آیا میخواهید این صفحه را به «%(title)s» انتقال دهید؟

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
fa: آیا میخواهید این صفحه و همه زیرصفحه های آن را به «%(title)s» انتقال دهید؟

en: Yes, move this page
fa: بله، منتقل شود

en: Are you sure you want to unpublish this page?
fa: آیا میخواهید این صفحه لغو انتشار شود؟

en: Publish page
fa: انتشار صفحه

en: Would you still like to publish this page?
fa: آیا هنوز مایل به انتشار این صفحه هستید؟

en: Copy %(title)s
fa: کپی %(title)s

en: Copy
fa: کپی

en: Copy this page
fa: کپی این صفحه

en: This page has unsaved changes.
fa: این صفحه تغییرات ذخیره نشده دارد.

en: Edit original page
fa: ویرایش صفحه اصلی

en: Select all pages in listing
fa: انتخاب تمامی صفحات در لیست

en: Configure a site now.
fa: پیکربندی یک سایت

en: This page is locked to further editing
fa: این صفحه برای ویرایش در آینده قفل شده

en: Explore child pages of '%(title)s'
fa: کاوش زیرصفحه های «%(title)s»

en: Add a child page to '%(title)s'
fa: افزودن زیرصفحه به «%(title)s»

en: Drag
fa: کشیدن

en: Disable ordering of child pages
fa: غیرفعال سازی ترتیب زیرصفحه ها

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: Enable ordering of child pages
fa: فعال سازی ترتیب زیرصفحه ها

en: Sites menu
fa: منوی سایت‌ها

en: Pagination
fa: صفحه‌بندی

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: This page is protected from public view
fa: این صفحه از دید عمومی پنهان شده است

en: Confirm
fa: تایید

en: Add child page
fa: افزودن زیرصفحه

en: Page types
fa: انواع صفحه

en: Enter a search term above
fa: عبارت جستجو را وارد نمایید

en: No pages use
fa: صفحه ای استفاده نمی‌کند

en: Add %(label)s
fa: افزودن  %(label)s لیبل

en: Move up
fa: حرکت به بالا

en: Move down
fa: حرکت به پایین

en: Add a collection permission
fa: افزودن مجوز مجموعه

en: Type
fa: نوع

en: No pages found.
fa: صفحه‌ای یافت نشد

en: No pages match this report's criteria.
fa: هیچ صفحه‌ای با نیازهای این گزارش همخوانی ندارد.

en: Updated
fa: بروزرسانی شده

en: Pages
fa: صفحه ها

en: Locking status
fa: وضعیت قفل

en: Locked
fa: قفل شده

en: No locked pages found.
fa: صفحه‌ی قفل شده‌ای یافت نشد

en: Name
fa: نام

en: Edit this item
fa: ویرایش این آیتم

en: Requested by
fa: درخواست شده توسط

en: Started at
fa: شروع شده در

en: Completed at
fa: پایان یافته در

en: Page %(page_num)s of %(total_pages)s.
fa: صفحه %(page_num)s از %(total_pages)s.

en: Breadcrumb
fa: خرده نان

en: Continue
fa: ادامه

en: Download XLSX
fa: دانلود XLSX

en: Download CSV
fa: دانلود CSV

en: Filter
fa: فیلتر

en: Add comment
fa: افزودن نظر

en: Current page status:
fa: وضعیت فعلی صفحه

en: Visit the live page
fa: دیدن صفحه منتشر شده

en: Unschedule Revision %(revision.id)s for %(title)s
fa: حذف زمانبندی بازنگری %(revision.id)s برای %(title)s

en: Unschedule
fa: حذف زمانبندی

en: Are you sure you want to unschedule this revision?
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید زمانبندی این بازنگری را حذف کنید؟

en: Yes, unschedule
fa: بله زمانبندی را حذف کن

en: No, don't unschedule
fa: نه، زمان بندی را حذف نکن

en: Other searches
fa: جستجوهای دیگر

en: Unlocked
fa: گشوده

en: Lock
fa: قفل

en: Privacy changes apply to all children of this page too.
fa: تغییرات حریم که به همه صفحه های زیرگروه این صفحه اعمال میشود.

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
fa[0]: %(usage_count)s دفعه استفاده شده
fa[1]: %(usage_count)s دفعه استفاده شده

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: Preview is out of date
fa: پبش نمایش بروز نیست

en: Correct the validation errors to resume preview (saving will highlight errors)
fa: خطاهای اعتبار سنجی را رفع کنید تا به پیش نمایش برگردید (ذخیره کردن خطا ها را برجسته میکند)

en: Preview mode
fa: حالت پیش نمایش

en: Edit / Review
fa: ویرایش / بازنگری

en: Requested by <b>%(modified_by)s</b>
fa: درخواست شده توسط <b>%(modified_by)s</b>

en: Started at <b>%(started_at)s</b>
fa: آغاز شده در <b>%(started_at)s</b>

en: Timeline
fa: جدول زمانی

en: Initial Revision
fa: اولین بازبینی

en: Edited
fa: تصحیح شده

en: %(action)s by <b>%(who)s</b> at <b>%(at)s</b>
fa: %(action)s به وسیله <b>%(who)s</b> در <b>%(at)s</b>

en: %(action)s at <b>%(at)s</b>
fa: %(action)s در <b>%(at)s</b>

en: %(action)s by <b>%(who)s</b>
fa: %(action)s به وسیله <b>%(who)s</b>

en: Add a child page
fa: افزودن صفحه فرزند

en: Show in Explorer
fa: نمایش در کاوشگر

en: Creating…
fa: در حال ساخت...

en: Create
fa: ساختن

en: Not used
fa: استفاده نشده

en: Page
fa: صفحه

en: Choose which type of task you'd like to create.
fa: وظایفی که میخواهید ایجاد کنید را انتخاب کنید.

en: New
fa: جدید

en: Why not <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>create one now</a>?
fa: <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>یک مورد الآن اضافه کنید</a>

en: Not started
fa: شروع نشده

en: See full history
fa: مشاهده‌ی تاریخچه‌ی کامل

en: More
fa: بیشتر

en: 0 minutes
fa: 0 دقیقه

en: %(time_period)s ago
fa: %(time_period)s پیش

en: Log out
fa: خروج

en: Undo
fa: برگشت

en: Redo
fa: حذف برگشت

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in ascending order.
fa: صفحه‌های فرزند درون %(parent)s توسط %(label)s به ترتیب صعودی مرتب کن.

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in descending order.
fa: صفحه‌های فرزند درون %(parent)s توسط %(label)s به ترتیب نزولی مرتب کن.

en: Profile
fa: پروفایل

en: Notifications
fa: اطلاعیه ها

en: Name and Email
fa: نام و ایمیل

en: Profile picture
fa: تصویر پروفایل

en: Password
fa: رمزعبور

en: Your account settings have been changed successfully!
fa: تنظیمات حساب شما با موفقیت تغییر یافت!

en: You have been successfully logged out.
fa: با موفقیت خارج شدید.

en: Collections
fa: مجموعه ها

en: Add a collection
fa: افزودن مجموعه

en: Add collection
fa: افزودن مجموعه

en: Collection '%(object)s' created.
fa: مجموعه '%(object)s' ایجاد شد.

en: Collection '%(object)s' updated.
fa: مجموعه '%(object)s' بروزرسانی شد.

en: The collection could not be saved due to errors.
fa: به دلیل بروز خطا امکان ذخیره مجموعه وجود ندارد.

en: Delete collection
fa: حذف مجموعه

en: Collection '%(object)s' deleted.
fa: مجموعه  '%(object)s' حذف شد.

en: Are you sure you want to delete this collection?
fa: آیا میخواهید این مجموعه را حذف کنید؟

en: Home
fa: خانه

en: Live version
fa: نسخه منتشر شده

en: Current draft
fa: پیشنویس فعلی

en: Review this version
fa: بازنگری این نسخه

en: Compare with current version
fa: مقایسه با نسخه‌ی فعلی

en: Cancel scheduled publish
fa: لغو انتشار زمانبندی شده

en: %(model_name)s '%(title)s' is now unlocked.
fa: %(model_name)s '%(title)s' باز شده است.

en: The %(model_name)s could not be saved as it is locked
fa: %(model_name)s بدلیل قفل بودن امکان ذخیره ندارد

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
fa: %(model_name)s '%(object)s' بروز رسانی شد.

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
fa: %(model_name)s '%(object)s' ایجاد شد.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
fa: %(model_name)s '%(object)s' برای انتشار زمانبندی شد.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and scheduled for publishing.
fa: %(model_name)s '%(object)s' ایجاد و برای انتشار زمانبندی شد.

en: %(model_name)s '%(object)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
fa: %(model_name)s '%(object)s' منتشر شده و این بازبینی برای انتشار زمانبندی شد.

en: %(model_name)s '%(object)s' updated and published.
fa: %(model_name)s '%(object)s' بروز رسانی و منتشر شد.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and published.
fa: %(model_name)s '%(object)s' ایجاد و منتشر شد.

en: You are viewing a previous version of this %(model_name)s from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
fa: شما در حال دیدن بازبینی قبلی %(model_name)s در <b>%(created_at)s</b> توسط %(user)s هستید

en: %(model_name)s '%(object)s' has been replaced with version from %(timestamp)s.
fa: %(model_name)s '%(object)s' با نسخه %(timestamp)s جایگزین شد.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been published.
fa: نسخه %(timestamp)s از %(model_name)s '%(object)s' منتشر شد.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
fa: نسخه %(timestamp)s از %(model_name)s '%(object)s' برای انتشار زمانبندی شد.

en: Edit '%(title)s'
fa: ویرایش %(title)s

en: Inspect
fa: بازرسی

en: Editing
fa: ویرایش

en: Inspecting
fa: بازرسی

en: Earliest
fa: اولین

en: Latest
fa: آخرین

en: '%(object)s' unpublished.
fa: '%(object)s' لغو انتشار شد.

en: Version %(revision_id)s of "%(object)s" unscheduled.
fa: نسخه %(revision_id)s از "%(object)s" از زمانبندی خارج شد.

en: revision %(revision_id)s of "%(object)s"
fa: نسخه %(revision_id)s از "%(object)s"

en: Edit this %(object)s
fa: ویرایش این %(object)s

en: Dashboard
fa: داشبورد

en: Delete selected pages
fa: حذف صفحات انتخاب شده

en: 1 page has been deleted
fa: 1 صفحه حذف شد

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been deleted | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
fa[0]: 1 صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند حذف شدند
fa[1]: 1 صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند حذف شدند

en: %(num_parent_objects)d pages have been deleted
fa: %(num_parent_objects)d صفحه حذف شدند

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been deleted | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
fa[0]: %(num_parent_objects)d صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند حذف شدند
fa[1]: %(num_parent_objects)d صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند حذف شدند

en: Select a new parent page
fa: انتخاب یک صفحه والد جدید

en: Move selected pages
fa: جابجایی صفحات انتخاب شده

en: %(num_pages)d page has been moved | %(num_pages)d pages have been moved
fa[0]: %(num_pages)d صفحه جابجا شدند
fa[1]: %(num_pages)d صفحه جابجا شدند

en: Publish selected pages
fa: انتشار صفحات انتخاب شده

en: 1 page has been published
fa: 1 صفحه منتشر شد

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been published | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been published
fa[0]: 1 صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند منتشر شدند
fa[1]: 1 صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند منتشر شدند

en: %(num_parent_objects)d pages have been published
fa: %(num_parent_objects)d صفحه منتشر شدند

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been published | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been published
fa[0]: %(num_parent_objects)d صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند منتشر شدند
fa[1]: %(num_parent_objects)d صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند منتشر شدند

en: Unpublish selected pages
fa: لغو انتشار صفحات انتخاب شده

en: 1 page has been unpublished
fa: 1 صفحه لغو انتشار شد

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
fa[0]: 1 صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند لغو انتشار شدند
fa[1]: 1 صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند لغو انتشار شدند

en: %(num_parent_objects)d pages have been unpublished
fa: %(num_parent_objects)d صفحه لغو انتشار شدند

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
fa[0]: %(num_parent_objects)d صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند لغو انتشار شدند
fa[1]: %(num_parent_objects)d صفحه و %(num_child_objects)d صفحه فرزند لغو انتشار شدند

en: Page '%(page_title)s' has been converted into an ordinary page.
fa: صفحه '%(page_title)s' به یک صفحه معمولی تبدیل شد.

en: Page '%(page_title)s' and %(subpages_count)s subpages copied.
fa: صفحه '%(page_title)s' و '%(subpages_count)s' زیرصفحه آن کپی شدند.

en: Page '%(page_title)s' copied.
fa: صفحه '%(page_title)s' کپی شد.

en: View draft
fa: دیدن پیشنویس

en: View live
fa:  دیدن صفحه منتشر شده

en: Page '%(page_title)s' created.
fa: صفحه '%(page_title)s' ایجاد شد.

en: Page '%(page_title)s' created and scheduled for publishing.
fa: صفحه  '%(page_title)s' ایجاد و برای انتشار برنامه ریزی شد.

en: Page '%(page_title)s' created and published.
fa: صفحه '%(page_title)s' ایجاد و انتشار یافت.

en: Page '%(page_title)s' created and submitted for moderation.
fa: صفحه '%(page_title)s' ایجاد و برای نظارت فرستاده شد.

en: The page could not be created due to validation errors
fa: به دلیل بروز خطا صفحه ایجاد نشد.

en: Page '%(page_title)s' deleted.
fa: صفحه '%(page_title)s' حذف شد.

en: Page '%(page_title)s' has been replaced with version from %(previous_revision_datetime)s.
fa: صفحه '%(page_title)s' با ورژن %(previous_revision_datetime)s جایگزین شد.

en: Page '%(page_title)s' has been updated.
fa: صفحه '%(page_title)s' بروزرسانی شد.

en: Version from %(previous_revision_datetime)s of page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
fa: نسخه %(previous_revision_datetime)s از صفحه '%(page_title)s' برای انتشار زمانبدی شد.

en: Page '%(page_title)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
fa: صفحه‌ی '%(page_title)s' منتشر شده و این بازبینی برای انتشار زمانبندی شده است.

en: Page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
fa: صفحه '%(page_title)s' برای انتشار زمانبندی شد.

en: Version from %(datetime)s of page '%(page_title)s' has been published.
fa: نسخه %(datetime)s از صفحه '%(page_title)s' منتشر شد.

en: Page '%(page_title)s' has been published.
fa: صفحه '%(page_title)s' انتشار یافت.

en: Page '%(page_title)s' has been submitted for moderation.
fa: صفحه '%(page_title)s' برای نظارت فرستاده شد.

en: The page could not be saved as it is locked
fa: بدلیل قفل بودن صفحه امکان ذخیره وجود ندارد

en: The page could not be saved due to validation errors
fa: صفحه به دلیل وجود خطاهای معتبرسازی ذخیره نمی‌شود

en: Site
fa: سایت

en: Yes
fa: بله

en: Page '%(page_title)s' is now unlocked.
fa: صفحه '%(page_title)s' باز شده است.

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use at the selected parent page. Make sure the slug is unique and try again
fa: اسلاگ %(page_slug)s در حال حاضر توسط صفحه‌ی والد درحال استفاده است. لطفا مطمئن شوید اسلاگ یکتاست و دوباره امتحان کنید

en: Page '%(page_title)s' moved.
fa: صفحه '%(page_title)s' انتقال یافت.

en: You are viewing a previous version of this page from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
fa: شما در حال دیدن نسخه قبلی این صفحه در <b>%(created_at)s</b> توسط %(user)s هستید

en: Page history
fa: تاریخچه‌ی صفحه

en: Page '%(page_title)s' unpublished.
fa: صفحه '%(page_title)s' لغو انتشار شد.

en: Pages using
fa: صفحه های

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation.
fa: صفحه '%(page_title)s' در انتظار نظارت است.

en: Aging pages
fa: صفحات سالخورده

en: Last published at
fa: انتشار قبلی در

en: Site history
fa: تاریخچه سایت

en: Show
fa: نمایش

en: Awaiting my review
fa: منتظر بازنگری من

en: Requested By
fa: درخواست شده توسط

en: Preview draft version of '%(title)s'
fa: پیش نمایش نسخه پیش نویس %(title)s

en: View live version of '%(title)s'
fa: دیدن نسخه منتشر شده‌ی %(title)s

en: Move page '%(title)s'
fa: انتقال صفحه %(title)s

en: Copy page '%(title)s'
fa: کپی صفحه %(title)s

en: Delete page '%(title)s'
fa: حذف صفحه %(title)s

en: Unpublish page '%(title)s'
fa: لغوانتشار صفحه %(title)s

en: Bulleted list
fa: لیست نقطه‌ای

en: Numbered list
fa: لیست عددی

en: Blockquote
fa: نقل قول

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: What's new in Wagtail %(version)s
fa: چه خبر از وگتیل %(version)s

en: Editor Guide
fa: راهنمای ویرایشگر

en: Choose an item
fa: آیتمی را انتخاب کنید

en: Choose another item
fa: آیتم دیگری را انتخاب کنید

en: Clear choice
fa: پاک کردن انتخاب

en: Choose another page
fa: انتخاب صفحه دیگر

en: Multi-word tags with spaces will automatically be enclosed in double quotes (").
fa: برچسب های چند کلمه ای همراه با فاصله بصورت خودکار در نقل قول های دوگانه (") محصور خواهند شد.

en: Tags can only consist of a single word, no spaces allowed.
fa: برچسب ها تنها میتوانند از یک کلمه تشکیل شوند، هیچ فاصله ای مجاز نیست.
