Wagtail - en to fr translation catalogue (850 entries)

en: %(action)s at <b>%(at)s</b>
fr: %(action)s à <b>%(at)s</b>

en: %(action)s by <b>%(who)s</b>
fr: %(action)s par <b>%(who)s</b>

en: %(action)s by <b>%(who)s</b> at <b>%(at)s</b>
fr: %(action)s par <b>%(who)s</b> à <b>%(at)s</b>

en: %(count)s of the pages being copied is live. Would you like to publish its copy? | %(count)s of the pages being copied are live. Would you like to publish their copies?
fr[0]: %(count)s des pages à copier est publiée. Voulez-vous publier sa copie ?
fr[1]: %(count)s des pages à copier sont publiées. Voulez-vous publier leur copie ?
fr[2]: %(count)s des pages à copier sont publiées. Voulez-vous publier leur copie ?

en: %(editor)s has updated comments on "%(title)s"
fr: %(editor)s a mis à jour des commentaires sur la page « %(title)s »

en: %(editor)s has updated comments on "%(title)s".
fr: %(editor)s a mis à jour des commentaires sur la page « %(title)s ».

en: %(label)s and Publish
fr:  %(label)s et Publier

en: %(model_name)s '%(object)s' created and published.
fr: %(model_name)s « %(object)s » créé(e) et publié(e).

en: %(model_name)s '%(object)s' created and scheduled for publishing.
fr: %(model_name)s « %(object)s » créé(e) et planifié(e) pour la publication.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and submitted for moderation.
fr: %(model_name)s « %(object)s » créé(e) et planifié(e) pour modération.

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
fr: %(model_name)s « %(object)s » créé(e).

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
fr: %(model_name)s « %(object)s » supprimé(e).

en: %(model_name)s '%(object)s' has been replaced with version from %(timestamp)s.
fr: %(model_name)s « %(object)s » a été remplacé(e) par la version du %(timestamp)s.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
fr: %(model_name)s « %(object)s » a été planifié pour la publication.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been submitted for moderation.
fr: %(model_name)s « %(object)s » a été planifié(e) pour la publication.

en: %(model_name)s '%(object)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
fr: %(model_name)s « %(object)s » est publié(e) et cette version a été planifié pour la publication.

en: %(model_name)s '%(object)s' updated and published.
fr: %(model_name)s « %(object)s » modifié(e) et publié(e).

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
fr: %(model_name)s « %(object)s » modifié(e).

en: %(model_name)s '%(title)s' is now unlocked.
fr: %(model_name)s « %(title)s » est maintenant déverrouillé(e).

en: %(num_pages)d page has been moved | %(num_pages)d pages have been moved
fr[0]: %(num_pages)d page a été déplacée
fr[1]: %(num_pages)d pages ont été déplacées
fr[2]: %(num_pages)d pages ont été déplacées

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been deleted | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
fr[0]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-page ont été supprimées
fr[1]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-pages ont été supprimées
fr[2]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-pages ont été supprimées

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been published | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been published
fr[0]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-page ont été publiées
fr[1]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-pages ont été publiées
fr[2]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-pages ont été publiées

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
fr[0]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-page ont été dépubliées
fr[1]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-pages ont été dépubliées
fr[2]: %(num_parent_objects)d pages et %(num_child_objects)d sous-pages ont été dépubliées

en: %(num_parent_objects)d pages have been deleted
fr: %(num_parent_objects)d pages ont été supprimées

en: %(num_parent_objects)d pages have been published
fr: %(num_parent_objects)d pages ont été publiées

en: %(num_parent_objects)d pages have been unpublished
fr: %(num_parent_objects)d pages ont été dépubliées

en: %(objects)s documents selected
fr: %(objects)s documents sélectionnés

en: %(objects)s images selected
fr: %(objects)s images sélectionnées

en: %(objects)s items selected
fr: %(objects)s éléments sélectionnés

en: %(objects)s pages selected
fr: %(objects)s pages sélectionnées

en: %(objects)s snippets selected
fr: %(objects)s fragment sélectionné

en: %(objects)s users selected
fr: %(objects)s utilisateurs sélectionnés

en: %(start_index)s-%(end_index)s of %(items_count)s
fr: %(start_index)s-%(end_index)s sur %(items_count)s

en: %(start_index)s-%(end_index)s of %(items_count)s across entire site.
fr: %(start_index)s-%(end_index)s sur %(items_count)s entités pour la totalite du site.

en: %(start_index)s-%(end_index)s of %(items_count)s in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.
fr: %(start_index)s-%(end_index)s sur %(items_count)sitems dans '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.

en: %(time)s by %(user_display_name)s
fr: %(time)s par %(user_display_name)s

en: %(time_period)s ago
fr: il y a %(time_period)s

en: %(time_period)s ago by %(user_display_name)s
fr: Il y a %(time_period)s par %(user_display_name)s

en: %(user_name)s has unsaved changes
fr: %(user_name)s a des modifications non enregistrées

en: %(user_name)s saved a new version
fr: %(user_name)s a enregistré une nouvelle version

en: '%(object)s' unpublished.
fr: « ​%(object)s » a été dépublié(e).

en: '%(page_title)s' has been moved successfully.
fr: '%(page_title)s' a été déplacée avec succès

en: (Private %(object)s)
fr: (%(object)s Privé(e))

en: +%(counter)s more | +%(counter)s more
fr[0]: +%(counter)s de plus
fr[1]: +%(counter)s de plus
fr[2]: +%(counter)s de plus

en: 1 document selected
fr: 1 document sélectionné

en: 1 image selected
fr: 1 image sélectionnée

en: 1 item selected
fr: 1 élément sélectionné

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been deleted | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
fr[0]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-page ont été supprimées
fr[1]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-pages ont été supprimées
fr[2]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-pages ont été supprimées

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been published | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been published
fr[0]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-page ont été publiées
fr[1]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-pages ont été publiées
fr[2]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-pages ont été publiées

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
fr[0]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-page ont été dépubliées
fr[1]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-pages ont été dépubliées
fr[2]: 1 page et %(num_child_objects)d sous-pages ont été dépubliées

en: 1 page has been deleted
fr: 1 page a été supprimée

en: 1 page has been published
fr: 1 page a été publiée

en: 1 page has been unpublished
fr: 1 page a été dépubliée

en: 1 page selected
fr: 1 page sélectionnée

en: 1 snippet selected
fr: 1 fragment sélectionné

en: 1 snippet type | %(counter)s snippet types
fr[0]: 1 type de fragment
fr[1]: %(counter)s types de fragments
fr[2]: %(counter)s types de fragments

en: 1 user selected
fr: 1 utilisateur sélectionné

en: <span>%(total)s</span> Page <span class="w-sr-only">created in %(site_name)s</span> | <span>%(total)s</span> Pages <span class="w-sr-only">created in %(site_name)s</span>
fr[0]: <span>%(total)s</span> Page <span class="w-sr-only">created in %(site_name)s</span>
fr[1]: <span>%(total)s</span> Pages <span class="w-sr-only">créees dans %(site_name)s</span>
fr[2]: <span>%(total)s</span> Pages <span class="w-sr-only">créees dans %(site_name)s</span>

en: A link to reset your password has been emailed to you if an account exists for this address.
fr: Un lien pour réinitialiser votre mot de passe vous a été envoyé par e-mail si un compte existe pour cette adresse.

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Account
fr: Compte

en: Action type
fr: Type d'action

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %(label)s
fr: Ajouter un(e) %(label)s

en: Add %(model_name)s
fr: Ajouter un(e) %(model_name)s

en: Add a child page
fr: Ajouter une sous-page

en: Add a child page to '%(title)s'
fr: Ajouter une sous-page à « %(title)s »

en: Add a collection
fr: Ajouter une collection

en: Add a collection permission
fr: Ajouter une permission de collection

en: Add a phone link
fr: Ajouter un lien vers un téléphone

en: Add a workflow
fr: Ajouter un workflow

en: Add an anchor link
fr: Ajouter un lien d'ancrage

en: Add an email link
fr: Ajouter un lien vers un e-mail

en: Add an external link
fr: Ajouter un lien externe

en: Add child page
fr: Ajouter une sous-page

en: Add collection
fr: Ajouter une collection

en: Add collections
fr: Ajouter des collections

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add tasks to your workflow
fr: Ajoutez des tâches à votre workflow

en: Aging pages
fr: Pages vieillissantes

en: All
fr: Tous

en: All %(objects)s documents on this screen selected
fr: Les %(objects)s documents sur cet écran

en: All %(objects)s images on this screen selected
fr: Les %(objects)s images sur cet écran

en: All %(objects)s items on this screen selected
fr: Les %(objects)s éléments sur cet écran

en: All %(objects)s pages on this screen selected
fr: Les %(objects)s pages sur cet écran

en: All %(objects)s snippets on this screen selected
fr: Les %(objects)s fragments sur cet écran

en: All %(objects)s users on this screen selected
fr: Les %(objects)s utilisateurs sur cet écran

en: All collections
fr: Toutes les collections

en: All documents in listing selected
fr: Tous les documents dans la liste

en: All images in listing selected
fr: Toutes les images dans la liste

en: All items in listing selected
fr: Tous les éléments dans la liste

en: All keyboard shortcuts
fr: Tous les raccourcis clavier

en: All pages in listing selected
fr: Toutes les pages dans la liste

en: All snippets in listing selected
fr: Tous les fragments dans la liste

en: All types
fr: Tous les types

en: All users in listing selected
fr: Tous les utilisateurs dans la liste

en: Alternatively you can <a href="%(unpublish_url)s">unpublish the page</a>. This removes the page from public view and you can edit or publish it again later.
fr: Vous pouvez également <a href="%(unpublish_url)s">dépublier la page</a>. Cela enlèvera la page des vues publiques et vous pourrez la modifier ou la publier de nouveau plus tard.

en: Anchor link
fr: Lien d'ancrage

en: Anyone can edit this %(model_name)s
fr: Ce(tte) %(model_name)s est modifiable par tous

en: Anyone can edit this %(model_name)s – lock it to prevent others from editing
fr: Ce(tte) %(model_name)s est modifiable par tous. Verrouillez le/la afin d'empêcher d'autres utilisateurs de le/la modifier

en: Anyone with editing permissions can create schedules
fr: Tous les utilisateurs avec les permissions de modification peuvent créer des programmations de publication

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: Approved by %(approved_by)s
fr: Approuvé par %(approved_by)s

en: Approved task
fr: Tâche approuvée

en: Are you sure you want to convert this alias into an ordinary page?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir convertir cet alias en une page ordinaire ?

en: Are you sure you want to delete these pages?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces pages ?

en: Are you sure you want to delete this %(model_name)s?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce(tte) %(model_name)s ?

en: Are you sure you want to delete this collection?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette collection ?

en: Are you sure you want to delete this page?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ?

en: Are you sure you want to disable this task?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désactiver cette tâche ?

en: Are you sure you want to disable this workflow?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir désactiver ce workflow ?

en: Are you sure you want to move these pages?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déplacer ces pages ?

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déplacer cette page et l'ensemble de ses sous-pages dans « %(title)s » ?

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déplacer cette page dans « %(title)s » ?

en: Are you sure you want to publish these pages?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir publier ces pages ?

en: Are you sure you want to unpublish these pages?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir dépublier ces pages ?

en: Are you sure you want to unpublish this %(model_name)s?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir dépublier ce(tte) %(model_name)s ?

en: Are you sure you want to unpublish this page?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir dépublier cette page ?

en: Are you sure you want to unschedule this revision?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir déprogrammer cette version ?

en: Assign to another page
fr: Assigner à une autre page

en: Assign your workflow to pages
fr: Assignez votre workflow à des pages

en: Assign your workflow to snippets
fr: Assignez votre workflow à des fragments

en: Assigned pages
fr: Pages assignées

en: Available in %(translations_total)s locales
fr: Disponible dans %(translations_total)s régions

en: Avoid skipping levels
fr: Éviter de sauter des niveaux

en: Awaiting
fr: En attente

en: Awaiting my review
fr: En attente de ma vérification

en: Awaiting your review
fr: En attente de votre vérification

en: Back
fr: Retour

en: Blockquote
fr: Bloc de citation

en: Bold
fr: Gras

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Bulk actions
fr: Actions en masse

en: Bulleted list
fr: Liste à puce

en: But only those with publishing permissions can make them effective.
fr: Mais seuls les utilisateurs avec les permissions de publication peuvent les valider.

en: Button text is empty
fr: Le texte du bouton est vide

en: By task
fr: Par tâche

en: By workflow
fr: Par workflow

en: Can access Wagtail admin
fr: Peut accéder à l'administration Wagtail

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel scheduled publish
fr: Annuler la publication programmée

en: Cancel workflow
fr: Annuler le workflow

en: Change ordering of child pages of '%(title)s'
fr: Modifier l'ordre des sous-pages de « %(title)s »

en: Change privacy
fr: Modifier les règles de confidentialité

en: Changes
fr: Modifications

en: Changes requested
fr: Modifications demandées

en: Changes requested %(finished_at)s
fr: Modifications demandées %(finished_at)s

en: Changes requested at
fr: Modifications demandées à

en: Changes requested by %(requested_by)s
fr: Modifications demandées par %(requested_by)s

en: Changing the privacy for this page has been disabled.
fr: La modification de confidentialité pour cette page a été désactivée.

en: Check your email
fr: Consultez vos e-mails

en: Checks
fr: Vérifications

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose a different task type
fr: Choisir un type de tâche différent

en: Choose a page
fr: Choisissez une page

en: Choose a task
fr: Choisir une tâche

en: Choose an item
fr: Choisissez un élément

en: Choose another
fr: Choisir un(e) autre

en: Choose another item
fr: Choisir un autre élément

en: Choose another page
fr: Choisir une autre page

en: Choose another task
fr: Choisir une autre tâche

en: Choose parent
fr: Choisir un parent

en: Choose when this %(model_name)s should go live and/or expire
fr: Choisissez quand ce/cette %(model_name)s devra être publié(e) et/ou expiré(e)

en: Choose when this page should go live and/or expire
fr: Choisissez quand cette page devra être publiée ou expirée

en: Choose which type of page you'd like to create.
fr: Choisissez quel type de page vous souhaiteriez créer.

en: Choose which type of task you'd like to create.
fr: Choisissez quel type de tâche vous souhaiteriez créer.

en: Choose who can view the live version of this page
fr: Choisissez qui peut voir la version publiée de cette page

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear choice
fr: Effacer ce choix

en: Close
fr: Fermer

en: Close dialog
fr: Fermer

en: Collection '%(object)s' created.
fr: Collection « %(object)s » créée.

en: Collection '%(object)s' deleted.
fr: Collection « %(object)s » supprimée.

en: Collection '%(object)s' updated.
fr: Collection « %(object)s » mise à jour.

en: Collection management permissions
fr: Gestion des permissions de collection

en: Comment
fr: Commenter

en: Comment notifications
fr: Notifications de commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: Common actions
fr: Actions fréquentes

en: Compare with current version
fr: Comparer avec la version actuelle

en: Compare with live version
fr: Comparer avec la version publiée

en: Compare with previous version
fr: Comparer avec la version précédente

en: Comparing
fr: Comparaison

en: Comparing %(title)s
fr: Comparaison de %(title)s

en: Completed at
fr: Terminé à

en: Configure a site now.
fr: Paramétrer un site maintenant.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm selection
fr: Confirmer la sélection

en: Content
fr: Contenu

en: Content metrics
fr: Métriques de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Convert alias
fr: Convertir l'alias

en: Convert alias %(title)s
fr: Convertir l'alias %(title)s

en: Convert this alias into an ordinary page
fr: Convertir cet alias en une page ordinaire

en: Convert to internal link
fr: Convertir en un lien interne

en: Converting this to an internal link to %(page)s would make the link automatically update if the underlying page changes its URL. Would you like to do this?
fr: Le convertir en un lien interne vers la page « %(page)s » le mettra automatiquement à jour si la page de destination change d'URL. Voulez-vous effectuer cette conversion ?

en: Copy
fr: Copier

en: Copy %(title)s
fr: Copier %(title)s

en: Copy '%(title)s'
fr: Copier '%(title)s'

en: Copy page '%(title)s'
fr: Copier la page « %(title)s »

en: Copy subpages
fr: Copier les sous-pages

en: Copy this page
fr: Copier cette page

en: Correct the validation errors to resume preview (saving will highlight errors)
fr: Corrigez les erreurs de validation afin de reprendre la prévisualisation (sauvegardez la page pour mettre en avant les erreurs)

en: Create
fr: Créer

en: Create a new %(model_name)s
fr: Créer un(e) nouveau(elle) %(model_name)s

en: Create a page in
fr: Créer une page dans

en: Create a page in %(title)s
fr: Créer une page dans %(title)s

en: Creating…
fr: En cours de création...

en: Current draft
fr: Brouillon actuel

en: Current page status:
fr: Status actuel de la page :

en: Current time zone
fr: Fuseau horaire actuel

en: Currently viewing
fr: Consulté actuellement par

en: Cut
fr: Couper

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Date / Time
fr: Date/Heure

en: Date from
fr: Date depuis le

en: Date to
fr: Date jusqu’au

en: Date updated
fr: Date mise à jour

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Default avatar
fr: Avatar par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %(title)s
fr: Supprimer %(title)s

en: Delete '%(title)s'
fr: Supprimer « %(title)s »

en: Delete 1 page | Delete %(counter)s pages
fr[0]: Supprimer 1 page
fr[1]: Supprimer %(counter)s pages
fr[2]: Supprimer %(counter)s pages

en: Delete collection
fr: Supprimer la collection

en: Delete collections
fr: Supprimer des collections

en: Delete page '%(title)s'
fr: Supprimer la page « %(title)s »

en: Delete selected pages
fr: Supprimer les pages sélectionnées

en: Deleted comments
fr: Commentaires supprimés

en: Deleted comments:
fr: Commentaires supprimés :

en: Deleting this page will also delete %(descendant_count)s child page. | Deleting this page will also delete %(descendant_count)s more child pages.
fr[0]: Supprimer cette page supprimera aussi %(descendant_count)s sous-page.
fr[1]: Supprimer cette page supprimera aussi %(descendant_count)s sous-pages.
fr[2]: Supprimer cette page supprimera aussi %(descendant_count)s sous-pages.

en: Deleting this page will also delete %(translation_count)s translation of this page. | This will also delete %(descendant_count)s more child pages. Deleting this page will also delete %(translation_count)s translations of this page.
fr[0]: Supprimer cette page supprimera également %(translation_count)s traduction associée.
fr[1]: Cela supprimera également %(descendant_count)s sous-page(s) et les %(translation_count)s traductions associées.
fr[2]: Cela supprimera également %(descendant_count)s sous-page(s) et les %(translation_count)s traductions associées.

en: Deleting this page will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | Deleting this page will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
fr[0]: Supprimer cette page supprimera également %(translation_count)s traductions et ses %(translation_descendant_count)s sous-page(s) traduite(s).
fr[1]: Supprimer cette page supprimera également %(translation_count)s traductions et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.
fr[2]: Supprimer cette page supprimera également %(translation_count)s traductions et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.

en: Deleting this page will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | Deleting this page will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
fr[0]: Supprimer cette page supprimera également 1 traduction et ses %(translation_descendant_count)s sous-page(s) traduite(s).
fr[1]: Supprimer cette page supprimera également 1 traduction et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.
fr[2]: Supprimer cette page supprimera également 1 traduction et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable ordering of child pages
fr: Désactiver le tri des sous-pages

en: Disable task
fr: Désactiver la tâche

en: Disable workflow
fr: Désactiver le workflow

en: Disabled
fr: Désactivé(e)

en: Don't worry, we've got your back. Check out the <a class="w-whats-new__link" href="%(editor_guide_link)s" target="_blank" rel="noreferrer">Wagtail Editor Guide</a> to get the low down on what's changed and some exciting new features!
fr: Pas de panique, le <a class="w-whats-new__link" href="%(editor_guide_link)s" target="_blank" rel="noreferrer">guide du rédacteur Wagtail</a> est là pour vous aider et vous faire découvrir ce qui est nouveau et ce qui a changé.

en: Download CSV
fr: Télécharger en CSV

en: Download XLSX
fr: Télécharger en XLSX

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drag
fr: Glisser

en: Earliest
fr: Première

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit '%(title)s'
fr: Modifier « %(title)s »

en: Edit / Review
fr: Modifier / Vérifier

en: Edit collections
fr: Modifier des collections

en: Edit original page
fr: Modifier la page originale

en: Edit schedule
fr: Modifier la programmation

en: Edit this %(object)s
fr: Modifier ce/cette %(object)s

en: Edit this item
fr: Modifier cet item

en: Edit this page
fr: Modifier cette page

en: Edit this task
fr: Modifier cette tâche

en: Edit your notification preferences here:
fr: Modifiez vos préférences de notifications ici :

en: Edited
fr: Modifié

en: Edited by
fr: Modifié par

en: Editing
fr: Modification

en: Editing %(page_type)s
fr: Modification de %(page_type)s

en: Editing %(task_type)s
fr: Modification de %(task_type)s

en: Editing workflow
fr: Modification de workflow

en: Editing workflow task
fr: Modification de tâche de workflow

en: Editor Guide
fr: Guide du redacteur

en: Email
fr: E-mail

en: Email link
fr: E-mail

en: Empty frame title found
fr: Titre d'iframe vide trouvé

en: Empty heading found
fr: Titre vide trouvé

en: Enable
fr: Activer

en: Enable ordering of child pages
fr: Activer le tri des sous-pages

en: Enter a search term above
fr: Entrez un terme de recherche ci-dessus

en: Enter password
fr: Entrez un mot de passe

en: Enter your %(username_field_name)s
fr: Entrez votre %(username_field_name)s

en: Enter your email address to reset your password
fr: Entrez votre adresse e-mail pour réinitialiser votre mot de passe

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: Error 404: Page not found
fr: Erreur 404 : Page introuvable

en: Existing
fr: Existant

en: Expiry date/time must be in the future
fr: La date d'expiration doit être dans le futur

en: Expiry:
fr: Expiration :

en: Explore
fr: Explorer

en: Explore child pages of '%(title)s'
fr: Explorer les sous-pages de « %(title)s »

en: Explore subpages of '%(title)s'
fr: Ajouter une sous-page à « %(title)s »

en: Exploring
fr: Exploration

en: External link
fr: Lien externe

en: Field
fr: Champ

en: Fields
fr: Champs

en: Filter
fr: Filtres

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Filter by up to ten most popular tags.
fr: Filtrer jusqu'à dix mot-clés les plus populaires.

en: First Name
fr: Prénom

en: First published
fr: Première publication

en: Focus on the drag button and press up or down arrows to move the item, then press enter to submit the change.
fr: Utiliser le bouton de défilement et appuyer sur les touches haut ou bas pour bouger l'item, puis appuyer sur entrée pour soumettre la modification

en: For search engines
fr: Pour les moteurs de recherche

en: For site menus
fr: Pour les menus du site

en: Forgotten password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Give your workflow a name
fr: Donnez un nom à votre workflow

en: Go back
fr: Retour

en: Go live date/time must be before expiry date/time
fr: La date de publication doit être antérieure à la date d'expiration

en: Go to Wagtail admin
fr: Aller sur l’administration de Wagtail

en: Go-live:
fr: Publication :

en: Has child pages
fr: A des pages enfants

en: Heading %(level)d
fr: En-tête %(level)d

en: Hello %(username)s,
fr: Salut %(username)s,

en: Help
fr: Aide

en: History
fr: Historique

en: Home
fr: Accueil

en: If you confirm deletion
fr: Si vous confirmez la suppression

en: If you just want to add pages to an existing site, create them as children of the homepage instead.
fr: Si vous voulez uniquement ajouter des pages à un site existant, créez-les plutôt en tant qu'enfants de la page d'accueil.

en: Image alt text has inappropriate pattern
fr: Le texte alternatif de l'image a un motif inapproprié

en: In Moderation
fr: En cours de modération

en: Incomplete task
fr: Tâche incomplète

en: Incorrect heading hierarchy
fr: Hiérarchie de titre incorrecte

en: Initial Revision
fr: Version initiale

en: Input button text is empty
fr: Le texte du bouton d'action est vide

en: Insert anchor
fr: Insérer le lien d'ancrage

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Insert or edit a link
fr: Insérer ou modifier un lien

en: Inspect
fr: Inspecter

en: Inspect '%(title)s'
fr: Inspecter « %(title)s »

en: Inspecting
fr: Inspection

en: Internal link
fr: Lien interne

en: Invalid password reset link
fr: Lien de réinitialisation de mot de passe invalide

en: Invalid schedule
fr: Programmation invalide

en: Is commenting action
fr: Est une action de commentaire

en: Issues found
fr: Problèmes trouvés

en: It will also delete %(translation_count)s translation. | It will also delete %(translation_count)s translations.
fr[0]: Cela supprimera également %(translation_count)s traduction.
fr[1]: Cela supprimera également %(translation_count)s traductions.
fr[2]: Cela supprimera également %(translation_count)s traductions.

en: It will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | It will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
fr[0]: Cela supprimera également %(translation_count)s traduction et ses %(translation_descendant_count)s sous-page(s) traduite(s).
fr[1]: Cela supprimera également %(translation_count)s traductions et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.
fr[2]: Cela supprimera également %(translation_count)s traductions et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.

en: It will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | It will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
fr[0]: Cela supprimera également 1 traduction et ses %(translation_descendant_count)s sous-page(s) traduite(s).
fr[1]: Cela supprimera également 1 traduction et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.
fr[2]: Cela supprimera également 1 traduction et ses %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites.

en: Italic
fr: Italique

en: Item %(index)s of %(total)s
fr: Élément %(index)s sur %(total)s

en: JavaScript is required to use Wagtail, but it is currently disabled.<br /> Here are the <a href="https://www.enable-javascript.com/" target="_blank" rel="noreferrer">instructions how to enable JavaScript in your web browser</a>.
fr: JavaScript est nécessaire pour utiliser Wagtail, mais est actuellement désactivé.<br />Voici les <a href="https://www.enable-javascript.com/" target="_blank" rel="noreferrer">instructions à suivre pour activer JavaScript dans votre navigateur</a>.

en: Keep the new pages updated with future changes
fr: Garder les nouvelles pages à jour avec les pages sources

en: Keyboard shortcut
fr: Raccourci clavier

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Last Name
fr: Nom

en: Last edit
fr: Dernière modification

en: Last edited page
fr: Dernière page modifiée

en: Last published
fr: Dernière publication

en: Last published at
fr: Dernière publication le

en: Last published before
fr: Dernière publication avant

en: Last published by
fr: Dernière publication par

en: Latest
fr: Dernière

en: Link
fr: Lien

en: Link text is empty
fr: Le texte du lien est vide

en: Live
fr: Publié

en: Live version
fr: Version publiée

en: Loading
fr: Chargement…

en: Locale
fr: Région

en: Locale:
fr: Région :

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Locked at
fr: Verrouillé à

en: Locked at <b>%(locking_date)s</b>
fr: Verrouillé(e) à <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked by <b>%(locked_by)s</b> at <b>%(locking_date)s</b>
fr: Verrouillé(e) par <b>%(locked_by)s</b> à <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked by <b>you</b> at <b>%(locking_date)s</b>
fr: Verrouillé(e) par <b>vous</b> à <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked pages
fr: Pages verrouillées

en: Locking status
fr: Status de verrouillage

en: Locking:
fr: Verrou :

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Login
fr: Identifiant

en: Minimap
fr: Sommaire

en: Misusing paragraphs as headings
fr: Utilisation de paragraphes en tant que titre

en: More
fr: Plus

en: More actions
fr: Plus d'actions

en: More bulk actions
fr: Plus d'actions en masse

en: More options for '%(title)s'
fr: Plus d’options pour « %(title)s »

en: Move
fr: Déplacer

en: Move %(title)s
fr: Déplacer %(title)s

en: Move 1 page | Move %(counter)s pages
fr[0]: Déplacer 1 page
fr[1]: Déplacer %(counter)s pages
fr[2]: Déplacer %(counter)s pages

en: Move down
fr: Descendre

en: Move page '%(title)s'
fr: Déplacer la page « %(title)s »

en: Move selected pages
fr: Déplacer les pages sélectionnées

en: Move up
fr: Monter

en: Moved down 1 place. | Moved down %(counter)s places.
fr[0]: Descendre d'une position.
fr[1]: Descendre de %(counter)s position.
fr[2]: Descendre de %(counter)s position.

en: Moved up 1 place. | Moved up %(counter)s places.
fr[0]: Monter d'une position.
fr[1]: Monter de %(counter)s positions.
fr[2]: Monter de %(counter)s positions.

en: Multi-word tags with spaces will automatically be enclosed in double quotes (").
fr: Les mots-clés avec des espaces seront automatiquement entourés par des guillemets doubles (").

en: Name
fr: Nom

en: Name and Email
fr: Nom et e-mail

en: New
fr: Nouveau

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New comments:
fr: Nouveaux commentaires :

en: New parent page
fr: Nouvelle page parente

en: New replies
fr: Nouvelles réponses

en: New replies to:
fr: Nouvelles réponses pour :

en: New replies:
fr: Nouvelles réponses :

en: New slug
fr: Nouveau slug

en: New title
fr: Nouveau titre

en: New workflow
fr: Nouveau workflow

en: New workflow task
fr: Nouvelle tâche de workflow

en: New: %(model_name)s
fr: Nouvel(le) : %(model_name)s

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No %(model_name)s match your query.
fr: Aucun(e) %(model_name)s ne correspond à votre requête.

en: No collections have been created. Why not <a href="%(add_collection_url)s">add one</a>?
fr: Aucune collection n’a été créée. Pourquoi ne pas <a href="%(add_collection_url)s">en ajouter une</a> ?

en: No locked pages found.
fr: Aucune page verrouillée trouvée

en: No log entries found.
fr: Aucune entrée de journal trouvée.

en: No other translations
fr: Aucune autre traduction

en: No page types found.
fr: Aucun type de page trouvé.

en: No pages found.
fr: Aucune page trouvée.

en: No pages match this report's criteria.
fr: Aucune page ne correspond aux critères de ce rapport.

en: No pages use
fr: Aucune page utilisée

en: No pages/snippets have been submitted for moderation yet
fr: Aucune page ou fragment n'ont encore été soumis pour modération

en: No publishing schedule set
fr: Aucune programmation de publication

en: No results across entire site.
fr: Aucun résultat dans l'ensemble du site.

en: No results in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.
fr: Pas de résultats dans '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.

en: No tasks have been created. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
fr: Aucune tâche n'a été créé. Pourquoi ne pas <a href="%(add_url)s">en ajouter une</a> ?

en: No workflows have been created. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
fr: Aucun workflow n'a été créé. Pourquoi ne pas <a href="%(add_url)s">en ajouter un</a> ?

en: No, don't delete
fr: Non, ne pas supprimer

en: No, don't delete it
fr: Non, ne pas le supprimer

en: No, don't move
fr: Non, ne pas déplacer

en: No, don't publish
fr: Non, ne pas publier

en: No, don't unpublish
fr: Non, ne pas dépublier

en: No, don't unschedule
fr: Non, ne pas déprogrammer

en: No, leave it as an alias
fr: Non, conserver en alias

en: None
fr: Aucun(e)

en: Not started
fr: Pas commencé

en: Not used
fr: Pas utilisé

en: Not visible to the public
fr: Non visible publiquement

en: Numbered list
fr: Liste numérotée

en: Once live anyone can view
fr: Visible pour tous une fois publiée

en: Once published:
fr: Une fois publié :

en: One or more references to this %(model_name)s prevent it from being deleted.
fr: Une ou plusieurs références vers ce(tte) %(model_name)s l'empêche d'être supprimé(e).

en: One other user is currently viewing | %(num_user)s other users are currently viewing
fr[0]: Un autre utilisateur est en train de consulter
fr[1]: %(num_user)s autres utilisateurs sont en train de consulter
fr[2]: %(num_user)s autres utilisateurs sont en train de consulter

en: Only pages of type "%(type)s" may be chosen for this field. Search results will exclude pages of other types. | Only the following page types may be chosen for this field: %(type)s. Search results will exclude pages of other types.
fr[0]: Seules les pages de type "%(type)s" peuvent être choisies pour ce champ. Les résultats de recherche excluront les pages d'un autre type.
fr[1]: Seules les pages de type "%(type)s" peuvent être choisies pour ce champ. Les résultats de recherche excluront les pages d'un autre type.
fr[2]: Seules les pages de type "%(type)s" peuvent être choisies pour ce champ. Les résultats de recherche excluront les pages d'un autre type.

en: Other searches
fr: Autres recherches

en: Owner
fr: Auteur

en: Page %(page_num)s of %(total_pages)s.
fr: Page %(page_num)s sur %(total_pages)s.

en: Page %(page_number)s of %(num_pages)s.
fr: Page %(page_number)s sur %(num_pages)s.

en: Page '%(page_title)s' and %(subpages_count)s subpages copied.
fr: Page « %(page_title)s » et %(subpages_count)s sous-pages copiées.

en: Page '%(page_title)s' copied.
fr: Page « %(page_title)s » copiée.

en: Page '%(page_title)s' created and published.
fr: Page « %(page_title)s » créée et publiée.

en: Page '%(page_title)s' created and scheduled for publishing.
fr: Page « %(page_title)s » créée et planifiée pour la publication.

en: Page '%(page_title)s' created and submitted for moderation.
fr: Page « %(page_title)s » créée et soumise pour modération.

en: Page '%(page_title)s' created.
fr: Page « %(page_title)s » créée.

en: Page '%(page_title)s' deleted.
fr: Page « %(page_title)s » supprimée.

en: Page '%(page_title)s' has been converted into an ordinary page.
fr: L'alias de page « %(page_title)s » a été converti en une page ordinaire.

en: Page '%(page_title)s' has been published.
fr: La page « %(page_title)s » a été publiée.

en: Page '%(page_title)s' has been replaced with version from %(previous_revision_datetime)s.
fr: La page « %(page_title)s » a été remplacé par la version « %(previous_revision_datetime)s ».

en: Page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
fr: La page « %(page_title)s » a été planifiée pour publication.

en: Page '%(page_title)s' has been submitted for moderation.
fr: La page « %(page_title)s » a été soumise pour modération.

en: Page '%(page_title)s' has been updated.
fr: La page « %(page_title)s » a été mise à jour.

en: Page '%(page_title)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
fr: La page « %(page_title)s » est publiée et cette version a été planifiée pour la publication.

en: Page '%(page_title)s' is now unlocked.
fr: La page « %(page_title)s » est maintenant déverrouillée.

en: Page '%(page_title)s' moved.
fr: Page « %(page_title)s » déplacée.

en: Page '%(page_title)s' unpublished.
fr: Page « %(page_title)s » dépubliée.

en: Page history
fr: Historique de la page

en: Page locked
fr: Page verrouillée

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Page type
fr: Type de page

en: Page types
fr: Type de pages

en: Page types usage
fr: Utilisation des types de page

en: Page visibility:
fr: Visibilité de la page :

en: Page/Snippet
fr: Page/Fragment

en: Page/Snippet ID
fr: ID de page/fragment

en: Page/Snippet Title
fr: Titre de page/fragment

en: Page/Snippet Type
fr: Type de page/fragment

en: Pages created here will not be accessible at any URL. To add pages to an existing site, create them as children of the homepage.
fr: Les pages créées ici ne seront pas accessible par URL. Pour ajouter des pages à un site existant, créez-les plutôt en tant qu'enfants de la page d'accueil.

en: Pages that use workflow
fr: Pages qui utilisent un workflow

en: Pages that use workflow '%(name)s'
fr: Pages qui utilisent ce workflow « %(name)s »

en: Pages using
fr: Pages utilisant

en: Pages using %(page_type)s
fr: Pages utilisant %(page_type)s

en: Parent page
fr: Page parente

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password change successful
fr: Mot de passe changé avec succès

en: Password reset
fr: Réinitialisation de mot de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste and match style
fr: Coller et appliquer le style

en: Paste without formatting
fr: Coller sans le style de formatage

en: Phone link
fr: Lien vers un téléphone

en: Please follow the link below to reset your password:
fr: Suivez le lien ci-dessous pour réinitialiser votre mot de passe :

en: Please select another parent
fr: Veuillez sélectionner un autre parent

en: Please select at least one group.
fr: Vous devez sélectionner au moins un groupe.

en: Please type <b>%(wagtail_site_name)s</b> to confirm.
fr: Veuillez taper <b>%(wagtail_site_name)s</b> pour confirmer.

en: Preferred language
fr: Langue préférée

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Preview cannot display due to validation errors. <br /> Click save to highlight the relevant fields.
fr: La prévisualisation ne peut être affichée à cause d'erreurs de validations.<br /> Cliquez sur enregistrer pour mettre en avant les champs correspondants.

en: Preview draft version of '%(title)s'
fr: Prévisualiser la version brouillon de « %(title)s »

en: Preview in desktop size
fr: Prévisualiser au format ordinateur de bureau

en: Preview in mobile size
fr: Prévisualiser au format mobile

en: Preview in new tab
fr: Prévisualiser dans un nouvel onglet

en: Preview in tablet size
fr: Prévisualiser au format tablette

en: Preview is out of date
fr: La prévisualisation n'est pas à jour

en: Preview mode
fr: Mode prévisualisation

en: Preview not available
fr: Prévisualisation indisponible

en: Previous
fr: Précédent

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Privacy changes apply to all children of this page too.
fr: Les changements de confidentialité s'appliquent également à toutes les sous-pages de cette page.

en: Privacy settings determine who is able to view documents in this collection.
fr: Les paramètres de confidentialité déterminent qui est autorisé à voir les documents de cette collection.

en: Private
fr: Privée

en: Private. Visit the live page
fr: Privée. Voir la page publiée

en: Proceeding will overwrite the changes made by %(user_name)s. Refreshing the page will show you the new changes, but you will lose any of your unsaved changes.
fr: Continuer écrasera les modifications effectuées par %(user_name)s. Rafraîchir la page vous affichera les nouvelles modifications, mais vous perdrez toutes vos modifications non enregistrées.

en: Proceeding will overwrite the changes you made in that window. Refreshing the page will show you the new changes, but you will lose any of your unsaved changes in the current window.
fr: Continuer écrasera les modifications effectuées dans l'autre fenêtre. Rafraîchir la page vous affichera les nouvelles modifications, mais vous perdrez toutes vos modifications non enregistrées dans la fenêtre actuelle.

en: Profile
fr: Compte

en: Profile picture
fr: Photo de profil

en: Promote
fr: Promotion

en: Publish
fr: Publier

en: Publish %(model_name)s
fr: Publier %(model_name)s

en: Publish 1 page | Publish %(counter)s pages
fr[0]: Publier 1 page
fr[1]: Publier %(counter)s pages
fr[2]: Publier %(counter)s pages

en: Publish copied page
fr: Publier la copie

en: Publish copies
fr: Publier les copies

en: Publish page
fr: Publier la page

en: Publish selected pages
fr: Publier les pages sélectionnées

en: Publish this version
fr: Publier cette version

en: Published
fr: Publié(e)

en: Publishing this %(model_name)s will cancel the current workflow.
fr: Publier ce(tte) %(model_name)s annulera le workflow actuel.

en: Publishing this page will cancel the current workflow.
fr: Publier cette page annulera le workflow actuel.

en: Publishing…
fr: Publication...

en: Read the release notes.
fr: Lire les notes de mise à jour.

en: Reading time
fr: Durée de lecture

en: Redo
fr: Rétablir

en: Referenced %(count)s time | Referenced %(count)s times
fr[0]: Référencé(e) %(count)s fois
fr[1]: Référencé(e) %(count)s fois
fr[2]: Référencé(e) %(count)s fois

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh page
fr: Rafraîchir la page

en: Refresh the page
fr: Rafraîchir la page

en: Refreshing the page means you will lose any unsaved changes
fr: Rafraîchir la page signifie que vous perdrez toutes vos modifications non enregistrées

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Replace current draft
fr: Remplacer le brouillon actuel

en: Reports
fr: Rapports

en: Request a new password reset
fr: Demander une nouvelle réinitialisation de mot de passe

en: Requested By
fr: Demandé par

en: Requested by
fr: Demandé par

en: Requested by <b>%(modified_by)s</b>
fr: Demandé par <b>%(modified_by)s</b>

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset to default
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Reset your password
fr: Réinitialisez votre mot de passe

en: Resolved comments
fr: Commentaires archivés

en: Resolved comments:
fr: Commentaires archivés :

en: Restart workflow
fr: Relancer le workflow

en: Resubmit to %(task_name)s
fr: Resoumettre à %(task_name)s

en: Review this version
fr: Passer en revue cette version

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save account details
fr: Enregistrer les informations du compte

en: Save changes
fr: Enregistrer les changements

en: Save draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save schedule
fr: Enregistrer la programmation

en: Save the page before leaving
fr: Enregistrer la page avant de quitter

en: Saving…
fr: Enregistrement…

en: Search
fr: Rechercher

en: Search in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'
fr: Rechercher dans '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'

en: Search term
fr: Terme de recherche

en: Search the whole site
fr: Rechercher dans tout le site

en: Search…
fr: Rechercher...

en: See full history
fr: Voir l'historique complet

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select %(title)s
fr: Sélectionner %(title)s

en: Select a new parent for this page.
fr: Sélectionner une nouvelle page parente pour cette page

en: Select a new parent page
fr: Sélectionner une nouvelle page parente

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select all pages in listing
fr: Sélectionner toutes les pages dans la liste

en: Select hierarchical position. Note: a collection cannot become a child of itself or one of its descendants.
fr: Sélectionner la position hiérarchique. Note : Une collection ne peut pas être enfant d'elle-même ou d'un de ses enfants.

en: Select row
fr: Sélectionner la ligne

en: Sent to %(task_name)s %(started_at)s
fr: Envoyé vers %(task_name)s %(started_at)s

en: Set collection privacy. Current status: Private
fr: Définir la confidentialité de la collection. Statut actuel : Privé

en: Set collection privacy. Current status: Public
fr: Définir la confidentialité de la collection. Statut actuel : Public

en: Set publishing schedule
fr: Définir la programmation de publication

en: Set schedule
fr: Programmer

en: Set your new password
fr: Définissez votre nouveau mot de passe

en: Settings
fr: Paramètres

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Show
fr: Afficher

en: Show disabled
fr: Afficher les désactivés

en: Show filters
fr: Afficher les filtres

en: Show in Explorer
fr: Montrer dans l’explorateur

en: Show issue
fr: Afficher le problème

en: Side panel width
fr: Largeur du panneau latéral

en: Side panels
fr: Panneaux latéraux

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Sign in
fr: S'identifier

en: Sign in to Wagtail
fr: S'identifier

en: Signing in…
fr: Connexion...

en: Site history
fr: Historique du Site

en: Site summary
fr: Sommaire du site

en: Sites menu
fr: Menu des sites

en: Skip to main content
fr: Aller à contenu principal

en: Snippet '%(content_type)s' already has workflow '%(workflow_name)s' assigned.
fr: Le fragment « %(content_type)s » a déjà le workflow « %(workflow_name)s » d'associé.

en: Sorry, no pages match <em>%(query_string)s</em>
fr: Désolé, aucune page ne correspond à « <em>%(query_string)s</em> »

en: Sorry, no tasks match "<em>%(query_string)s</em>"
fr: Désolé, aucune tâche ne correspond à « <em>%(query_string)s</em> »

en: Sorry, there are no matches for "<em>%(search_query)s</em>"
fr: Désolé, aucune correspondance pour « <em>%(search_query)s</em> »

en: Sorry, you cannot create a page at this location.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas créer de page à cet endroit.

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
fr: Désolé, vous n'avez pas les autorisations pour accéder à cette zone.

en: Sort
fr: Tri

en: Sort by '%(label)s' in ascending order.
fr: Trier par « %(label)s » en ordre croissant.

en: Sort by '%(label)s' in descending order.
fr: Trier par « %(label)s » en ordre décroissant.

en: Sort menu order
fr: Ordre de tri des sous-pages

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in ascending order.
fr: Trier les sous-pages de « %(parent)s » par « %(label)s » par ordre croissant.

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in descending order.
fr: Trier les sous-pages de « %(parent)s » par « %(label)s » par ordre décroissant.

en: Started at
fr: Commencé à

en: Started at <b>%(started_at)s</b>
fr: Commencé à <b>%(started_at)s</b>

en: Status
fr: Statut

en: Status %(status)s
fr: Statut %(status)s

en: Status:
fr: Status :

en: Step %(step_number)s
fr: Étape %(step_number)s

en: Strike-through
fr: Barré

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Submit for moderation
fr: Soumettre pour modération

en: Submit to %(workflow_name)s
fr: Soumettre à %(workflow_name)s

en: Submitted
fr: Soumis

en: Subscript
fr: Indice

en: Superscript
fr: Exposant

en: Switch locales
fr: Changer les régions

en: System
fr: Système

en: Table header text is empty
fr: Le texte d'entête de tableau est vide

en: Tag
fr: Mot-clé

en: Tag(s) %(value_too_long)s are over %(max_tag_length)d characters
fr: Le(s) mot(s)-clé(s) %(value_too_long)s sont trop longs de %(max_tag_length)d caractères

en: Tags can only consist of a single word, no spaces allowed.
fr: Les mots-clés ne peuvent être constitués que d'un seul mot, les espaces ne sont pas autorisés.

en: Task
fr: Tâche

en: Task '%(object)s' created.
fr: La tâche « %(object)s » a été créée.

en: Task '%(object)s' disabled.
fr: La tâche « %(object)s » a été désactivée.

en: Task '%(object)s' updated.
fr: La tâche « %(object)s » a été mise à jour.

en: Task '%(task_name)s' enabled.
fr: La tâche « %(task_name)s » a été activée.

en: Task started
fr: Tâche commencée

en: Task submitted by
fr: Tâche soumise par

en: Task type
fr: Type de tâche

en: Tasks
fr: Tâches

en: Text content
fr: Contenu texte

en: Text formatting
fr: Formatage de texte

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in "%(task)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été approuvé(e) dans « %(task)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in "%(workflow)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été approuvé(e) dans « %(workflow)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in moderation stage "%(task)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été approuvé(e) dans la tâche « %(task)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in workflow "%(workflow)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été approuvé(e) dans le workflow « %(workflow)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s" by %(rejector)s.
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été rejeté(e) pendant « %(task)s » dans le workflow  « %(workflow)s »  par %(rejector)s.

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été rejeté(e) pendant « %(task)s » dans le workflow  « %(workflow)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(task)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été rejeté(e) dans la tâche « %(task)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(workflow)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été rejeté(e) dans « %(workflow)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected in moderation stage "%(task)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été rejeté(e) dans la tâche « %(task)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s"
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été soumis(e) pour validation via la tâche « %(task)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été soumis(e) pour validation via la tâche « %(task)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for approval to moderation stage "%(task)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été soumis(e) pour validation via la tâche « %(task)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s" by %(requester)s.
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été soumis(e) pour modération dans le workflow « %(workflow)s » par %(requester)s.

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s".
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été soumis(e) pour modération dans le workflow « %(workflow)s ».

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted to workflow "%(workflow)s"
fr: %(model_name)s « %(title)s » a été soumis(e) dans le workflow « %(workflow)s ».

en: The %(model_name)s '%(title)s' is not currently awaiting moderation in task '%(task_name)s'.
fr: %(model_name)s « %(title)s » n'est pas en attente de modération dans la tâche « %(task_name)s ».

en: The %(model_name)s '%(title)s' is not currently awaiting moderation.
fr: %(model_name)s « %(title)s » n'est pas en attente de modération.

en: The %(model_name)s could not be created due to errors.
fr: Le(la) %(model_name)s n'a pas pu être créé(e) à cause d'erreurs.

en: The %(model_name)s could not be saved as it is locked
fr: Le/la %(model_name)s n'a pu être enregistré(e) car il/elle est verrouillé(e)

en: The %(model_name)s could not be saved due to errors.
fr: Le(la) %(model_name)s n'a pas pu être enregistré(e) à cause d'erreurs.

en: The URL you entered, <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(submitted_url)s">%(submitted_url)s</a>, looks like it matches the internal page %(page)s, which has the URL <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(internal_url)s">%(internal_url)s</a>.
fr: L'URL <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(submitted_url)s">%(submitted_url)s</a> que vous avez saisi semble correspondre à la page interne « %(page)s » dont l'URL est <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(internal_url)s">%(internal_url)s</a>.

en: The collection could not be saved due to errors.
fr: La collection ne peut être enregistrée du fait d'erreurs.

en: The following comment was left: "%(comment)s"
fr: Le commentaire suivant a été saisi : « %(comment)s »

en: The following page cannot be moved due to duplicate slug | The following pages cannot be moved due to duplicate slugs
fr[0]: La page suivante ne peut pas être déplacée en raison de slug dupliqué
fr[1]: Les pages suivantes ne peuvent pas être déplacées en raison de slugs dupliqués
fr[2]: Les pages suivantes ne peuvent pas être déplacées en raison de slugs dupliqués

en: The following page cannot be moved to %(dest_title)s | The following pages cannot be moved to %(dest_title)s
fr[0]: La page suivante ne peut pas être déplacée vers « %(dest_title)s »
fr[1]: Les pages suivantes ne peuvent pas être déplacées vers « %(dest_title)s »
fr[2]: Les pages suivantes ne peuvent pas être déplacées vers « %(dest_title)s »

en: The new page will be a child of this given parent page.
fr: La nouvelle page sera enfant de cette page parente.

en: The page "%(title)s" has been approved
fr: La page "%(title)s" a été approuvée

en: The page "%(title)s" has been approved in "%(task)s".
fr: La page « %(title)s » a été approuvée dans « %(task)s ».

en: The page "%(title)s" has been approved in "%(workflow)s".
fr: La page « %(title)s » a été approuvée dans « %(workflow)s ».

en: The page "%(title)s" has been approved in moderation stage "%(task)s".
fr: La page « %(title)s » a été approuvée dans la tâche « %(task)s ».

en: The page "%(title)s" has been approved in workflow "%(workflow)s".
fr: La page « %(title)s » a été approuvée dans le workflow « %(workflow)s ».

en: The page "%(title)s" has been approved.
fr: La page "%(title)s" a été approuvée.

en: The page "%(title)s" has been rejected
fr: La page "%(title)s" a été rejetée

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s" by %(rejector)s.
fr: La page « %(title)s » a été rejetée pendant « %(task)s » dans le workflow  « %(workflow)s »  par %(rejector)s.

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s".
fr: La page « %(title)s » a été rejetée pendant « %(task)s » dans le workflow  « %(workflow)s ».

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s".
fr: La page « %(title)s » a été rejetée dans « %(task)s ».

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(workflow)s".
fr: La page « %(title)s » a été rejeté dans le workflow « %(workflow)s ».

en: The page "%(title)s" has been rejected in moderation stage "%(task)s".
fr: La page « %(title)s » a été rejetée dans la tâche « %(task)s ».

en: The page "%(title)s" has been rejected.
fr: La page "%(title)s" a été rejetée.

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s"
fr: La page « %(title)s » a été soumise pour validation dans la tâche « %(task)s ».

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s".
fr: La page « %(title)s » a été soumise pour validation via la tâche « %(task)s ».

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval to moderation stage "%(task)s".
fr: La page « %(title)s » a été soumise pour validation vers la tâche « %(task)s ».

en: The page "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s" by %(requester)s.
fr: La page « %(title)s » a été soumise pour modération dans le workflow « %(workflow)s » par %(requester)s.

en: The page "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s".
fr: La page « %(title)s » a été soumise pour modération dans le workflow « %(workflow)s ».

en: The page "%(title)s" has been submitted to workflow "%(workflow)s"
fr: La page « %(title)s » a été soumise dans le workflow « %(workflow)s ».

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation in task '%(task_name)s'.
fr: La page « %(page_title)s » n'est pas en attente de modération dans la tâche « %(task_name)s ».

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation.
fr: La page « %(page_title)s » est actuellement en attente de modération.

en: The page could not be created due to validation errors
fr: La page ne peut être créée du fait d'erreurs de validation

en: The page could not be saved as it is locked
fr: La page n'a pu être enregistrée car elle est verrouillée

en: The page could not be saved due to validation errors
fr: La page ne peut être enregistrée du fait d'erreurs de validation.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.
fr: Le lien de réinitialisation de mot de passe était invalide, probablement parce qu’il a déjà été utilisé.

en: The requested page could not be found.
fr: La page demandée est introuvable.

en: The root level is where you can add new sites to your Wagtail installation. Pages created here will not be accessible at any URL until they are associated with a site.
fr: Le niveau racine est l'emplacement où vous pouvez ajouter des sites à votre installation de Wagtail. Les pages créées ici ne seront accessibles par aucune URL tant qu'elles ne seront pas associées à un site.

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use at the selected parent page. Make sure the slug is unique and try again
fr: Le slug « %(page_slug)s » est déjà utilisé au niveau de la page parent sélectionnée. Assurez-vous que le slug est unique et réessayez.

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use within the parent page
fr: Le slug « %(page_slug)s » est déjà utilisé au niveau de la page parent sélectionnée.

en: Theme preferences
fr: Préférences de thème

en: There are no %(model_name)s to display.
fr: Il n'y a aucun(e) %(model_name)s à afficher.

en: There are no %(model_name)s to display. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
fr: Il n'y a aucun(e) %(model_name)s à afficher. Pourquoi ne pas <a href="%(add_url)s">en ajouter un(e)</a> ?

en: There are no differences between these two versions
fr: Il n'y a aucune différence entre les deux versions

en: There are no enabled tasks. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
fr: Il n'y a pas de tâche d'activer. Pourquoi ne pas <a href="%(add_url)s">en ajouter une</a> ?

en: There are no enabled workflows. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
fr: Il n'y a pas de workflow d'activé. Pourquoi ne pas <a href="%(add_url)s">en ajouter un</a> ?

en: There are no results.
fr: Il n'y a pas de résultats.

en: There is %(counter)s match | There are %(counter)s matches
fr[0]: Il y a %(counter)s correspondance
fr[1]: Il y a %(counter)s correspondances
fr[2]: Il y a %(counter)s correspondances

en: There is no site record for this location. Pages created here will not be accessible at any URL.
fr: Il n'y a pas d'enregistrement de site pour cet emplacement. Les pages créées ici ne seront pas accessibles par URL.

en: There is no site set up for this location. Pages created here will not be accessible at any URL until a site is associated with this location.
fr: Il n'y a pas de site configuré pour cet emplacement. Les pages créées ici ne seront pas accessibles par URL tant qu'un site ne sera pas associé à cet emplacement.

en: There is no valid destination page for these pages
fr: Il n'y a aucune page de destination valide pour ces pages

en: There is one matching page | There are %(counter)s matching pages
fr[0]: Il y a une page correspondante
fr[1]: Il y a %(counter)s pages correspondantes
fr[2]: Il y a %(counter)s pages correspondantes

en: Things in Wagtail %(version)s have changed!
fr: Il y a du nouveau avec Wagtail %(version)s !

en: This %(model_name)s hasn't been submitted for moderation yet
fr: Ce(tte) %(model_name)s n'a pas encore été soumise pour modération

en: This %(model_name)s is currently at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
fr: Ce(tte) %(model_name)s est actuellement à  <strong>%(task)s</strong> dans <strong>%(workflow)s</strong>.

en: This %(model_name)s is referenced %(usage_count)s time. | This %(model_name)s is referenced %(usage_count)s times.
fr[0]: Ce(tte) %(model_name)s est référencé(e) %(usage_count)s fois.
fr[1]: Ce(tte) %(model_name)s est référencé(e) %(usage_count)s fois.
fr[2]: Ce(tte) %(model_name)s est référencé(e) %(usage_count)s fois.

en: This %(model_name)s was marked as needing changes at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
fr: Des modifications ont été demandée pour ce(tte) %(model_name)s dans la tâche « <strong>%(task)s</strong> » du workflow « <strong>%(workflow)s</strong> ».

en: This action cannot be undone.
fr: Cette opération est irréversible.

en: This action will delete total <b>%(total_pages)s</b> pages.
fr: Cette action supprimera <b>%(total_pages)s</b> pages.

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
fr: Cette collection ne peut être supprimée, car elle n’est pas vide. Elle contient :

en: This collection has been made private by a parent collection.
fr: Cette collection a été rendue privée par une collection parente.

en: This copy will be a child of this given parent page.
fr: Cette copie sera une sous-page de la page parente sélectionnée.

en: This field is required.
fr: Champ requis.

en: This is your dashboard on which helpful information about content you've created will be displayed.
fr: Ceci est votre tableau de bord sur lequel des informations importantes sur le contenu que vous avez créé seront affichées.

en: This page already has workflow '%(workflow_name)s' assigned.
fr: Cette page a déjà le workflow « %(workflow_name)s » d'associé

en: This page has been made private by a parent page.
fr: Cette page a été rendue privée par une page parente.

en: This page has one child page | This page has %(counter)s child pages
fr[0]: Cette page a 1 sous-page
fr[1]: Cette page a %(counter)s sous-pages
fr[2]: Cette page a %(counter)s sous-pages

en: This page has one child page and its translations have a combined %(translation_descendant_count)s translated child pages. Unpublish these too | This page has %(live_descendant_count)s child pages and its translations have a combined %(translation_descendant_count)s translated child pages. Unpublish these too
fr[0]: Cette page a une sous-page et ses traductions ont un total de %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites. Les dépublier également
fr[1]: Cette page a %(live_descendant_count)s sous-pages et ses traductions ont un total de %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites. Les dépublier également
fr[2]: Cette page a %(live_descendant_count)s sous-pages et ses traductions ont un total de %(translation_descendant_count)s sous-pages traduites. Les dépublier également

en: This page has one subpage | This page has %(counter)s subpages
fr[0]: Cette page a 1 sous-page
fr[1]: Cette page a %(counter)s sous-pages
fr[2]: Cette page a %(counter)s sous-pages

en: This page has one subpage and its translations have a combined one translated child page. Unpublish these too | This page has %(live_descendant_count)s child pages and its translations have a combined one translated child page. Unpublish these too
fr[0]: Cette page a une sous-page et ses traductions ont un total d'une sous-page traduite. La dépublier également
fr[1]: Cette page a %(live_descendant_count)s sous-pages et ses traductions ont un total d'une sous-page traduite. La dépublier également
fr[2]: Cette page a %(live_descendant_count)s sous-pages et ses traductions ont un total d'une sous-page traduite. La dépublier également

en: This page has one subpage. Unpublish this too | This page has %(live_descendant_count)s subpages. Unpublish these too
fr[0]: Cette page a 1 sous-page. La dépublier aussi
fr[1]: Cette page a %(live_descendant_count)s sous-pages. Les dépublier aussi
fr[2]: Cette page a %(live_descendant_count)s sous-pages. Les dépublier aussi

en: This page has one unpublished subpage | This page has %(counter)s unpublished subpages
fr[0]: Cette page a 1 sous-page non-publiée
fr[1]: Cette page a %(counter)s sous-pages non publiées
fr[2]: Cette page a %(counter)s sous-pages non publiées

en: This page has unsaved changes.
fr: Cette page contient des changements non enregistrés.

en: This page hasn't been submitted for moderation yet
fr: Cette page n'a pas encore été soumise pour modération

en: This page is an alias of another page.
fr: Cette page est l'alias d'une autre page

en: This page is currently at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
fr: Cette page est actuellement à  <strong>%(task)s</strong> dans <strong>%(workflow)s</strong>.

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
fr: Cette page est publiée. Souhaitez-vous également publier sa copie ?

en: This page is locked to further editing
fr: Cette page est verrouillée pour toute modification ultérieure

en: This page is locked, by you, to further editing
fr: Cette page est verrouillée, par vous, pour toute modification ultérieure

en: This page is protected from public view
fr: Cette page n'est pas visible publiquement

en: This page was marked as needing changes at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
fr: Des modifications ont été demandée pour cette page dans la tâche « <strong>%(task)s</strong> » du workflow « <strong>%(workflow)s</strong> ».

en: This publishing schedule will only take effect after you select the "Publish" option
fr: Cette programmation de publication ne prendra effet que lorsque vous cliquerez sur l'option « Publier »

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%(parent_page_title)s"
fr: Ce slug est déjà utilisé dans le contexte de sa page parent "%(parent_page_title)s"

en: This task is in progress on %(states_in_progress)d page/snippet. Disabling this task will cause it to be skipped in the moderation workflow and not be listed for selection when editing a workflow. | This task is in progress on %(states_in_progress)d pages/snippets. Disabling this task will cause it to be skipped in the moderation workflow and not be listed for selection when editing a workflow.
fr[0]: Cette tâche est en cours sur %(states_in_progress)d page/fragment. En la désactivant, elle sera ignorée dans le workflow de modération et ne sera plus disponible à la sélection lors de la création ou modification d'un workflow.
fr[1]: Cette tâche est en cours sur %(states_in_progress)d pages/fragments. En la désactivant, elle sera ignorée dans le workflow de modération et ne sera plus disponible à la sélection lors de la création ou modification d'un workflow.
fr[2]: Cette tâche est en cours sur %(states_in_progress)d pages/fragments. En la désactivant, elle sera ignorée dans le workflow de modération et ne sera plus disponible à la sélection lors de la création ou modification d'un workflow.

en: This will also delete one more subpage. | This will also delete %(counter)s more subpages.
fr[0]: Ceci supprimera également 1 sous-page.
fr[1]: Ceci supprimera également %(counter)s sous-pages.
fr[2]: Ceci supprimera également %(counter)s sous-pages.

en: This will also move one translation of this page and its child pages | This will also move %(translations_to_move_count)s translations of this page and their child pages
fr[0]: Cela déplacera également une traduction de cette page et ses sous-pages.
fr[1]: Cela déplacera également %(translations_to_move_count)s traductions de cette page et ses sous-pages.
fr[2]: Cela déplacera également %(translations_to_move_count)s traductions de cette page et ses sous-pages.

en: This will also unpublish one translation of the page. | This will also unpublish all %(translation_count)s translations of the page.
fr[0]: Cela dépubliera également une traduction de cette page
fr[1]: Cela dépubliera également toutes les %(translation_count)s traductions de cette page
fr[2]: Cela dépubliera également toutes les %(translation_count)s traductions de cette page

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
fr[0]: Ceci copiera %(count)s sous-page.
fr[1]: Ceci copiera %(count)s sous-pages.
fr[2]: Ceci copiera %(count)s sous-pages.

en: This workflow is currently in progress on %(workflow_states_in_progress)s pages. Deleting this workflow will cancel moderation on these page. Are you sure you want to delete this workflow?
fr: Ce workflow est en cours sur %(workflow_states_in_progress)s pages. Le supprimer annulera les étapes de modération sur ces pages. Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce workflow ?

en: This workflow is disabled so it cannot be assigned to any pages.
fr: Ce workflow est désactivé et ne peut pas être assigné à des pages.

en: This workflow is disabled so it cannot be assigned to any snippets.
fr: Ce workflow est désactivé et ne peut pas être assigné à des fragments.

en: This workflow is in progress on %(states_in_progress)d page/snippet. Disabling this workflow will cancel moderation on this page/snippet. | This workflow is in progress on %(states_in_progress)d pages/snippets. Disabling this workflow will cancel moderation on these pages/snippets.
fr[0]: Ce workflow est en cours sur %(states_in_progress)d page/fragment. Le désactiver annulera les étapes de modération sur ces pages.
fr[1]: Ce workflow est en cours sur %(states_in_progress)d pages/fragments. Le désactiver annulera les étapes de modération sur ces pages.
fr[2]: Ce workflow est en cours sur %(states_in_progress)d pages/fragments. Le désactiver annulera les étapes de modération sur ces pages.

en: Title
fr: Titre

en: Toggle breadcrumbs
fr: Afficher/masquer le fil d'Ariane

en: Toggle checks
fr: Activer/désactiver les vérifications

en: Toggle comments
fr: Afficher/masquer les commentaires

en: Toggle preview
fr: Afficher/masquer la prévisualisation

en: Toggle section
fr: Afficher/masquer la section

en: Toggle side panel
fr: Afficher/masquer le panneau latéral

en: Toggle status
fr: Afficher/masquer le statut

en: Underline
fr: Souligner

en: Undo
fr: Annuler

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlocked
fr: Déverrouillé(e)

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Unpublish %(title)s
fr: Dépublier %(title)s

en: Unpublish 1 page | Unpublish %(counter)s pages
fr[0]: Dépublier 1 page
fr[1]: Dépublier %(counter)s pages
fr[2]: Dépublier %(counter)s pages

en: Unpublish page '%(title)s'
fr: Dépublier la page « %(title)s »

en: Unpublish selected pages
fr: Dépublier les pages sélectionnées

en: Unschedule
fr: Déprogrammer

en: Unschedule Revision %(revision.id)s for %(title)s
fr: Déprogrammer la version %(revision.id)s de %(title)s

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Upload a profile picture
fr: Transférer une photo de profil

en: Upload a profile picture:
fr: Transférer une photo de profil :

en: Usage
fr: Utilisation

en: Use a meaningful title for screen reader users
fr: Utiliser un titre parlant pour les utilisateurs de lecteur d'écran

en: Use external link
fr: Utiliser un lien externe

en: Use meaningful text
fr: Utiliser un texte parlant

en: Use meaningful text for screen reader users
fr: Utiliser un texte parlant pour les utilisateurs de lecteur d'écran

en: Use proper heading tags
fr: Utiliser des balises de titre appropriées

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
fr[0]: Utilisé(e) %(usage_count)s fois
fr[1]: Utilisé(e) %(usage_count)s fois
fr[2]: Utilisé(e) %(usage_count)s fois

en: Used by
fr: Utilisé par

en: Used on
fr: Utilisé sur

en: Used on the following active workflows
fr: Utilisée dans les workflows actifs suivant

en: User
fr: Utilisateur

en: Version %(revision_id)s of "%(object)s" unscheduled.
fr: Version %(revision_id)s de « %(object)s » déprogrammé(e).

en: Version from %(datetime)s of page '%(page_title)s' has been published.
fr: La version depuis « %(datetime)s » de la page « %(page_title)s » a été publiée.

en: Version from %(previous_revision_datetime)s of page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
fr: La version depuis « %(previous_revision_datetime)s » de la page « %(page_title)s » a été planifiée pour la publication.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been published.
fr: La version du « %(timestamp)s » de %(model_name)s « %(object)s » a été publiée.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
fr: La version du « %(timestamp)s » de %(model_name)s « %(object)s » a été planifié(e) pour la publication.

en: View Wagtail quick actions
fr: Voir les actions rapides Wagtail

en: View details
fr: Voir les détails

en: View draft
fr: Voir le brouillon

en: View history
fr: Voir l'historique

en: View live
fr: Visualiser la version publiée

en: View live version of '%(title)s'
fr: Voir la version publiée de « %(title)s »

en: View page history for '%(title)s'
fr: Voir l'historique de la page pour « %(title)s »

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visible to all
fr: Visible pour tous

en: Visible to all. Visit the live page
fr: Visible par tous. Voir la page publiée

en: Visit the live page
fr: Voir la page publiée

en: Wagtail admin
fr: Administration Wagtail

en: Wagtail upgrade available. Your version: <strong>%(current_version)s</strong>. New version: <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>.
fr: Une mise à jour de Wagtail est disponible. Votre version : <strong>%(current_version)s</strong>. Nouvelle version : <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>.

en: Warnings
fr: Alertes

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
fr: Bienvenue sur le CMS Wagtail %(site_name)s

en: What's new in Wagtail %(version)s
fr: Ce qui est nouveau avec Wagtail %(version)s

en: Why not <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>create one now</a>?
fr: Pourquoi ne pas <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>en créer un</a> ?

en: Words
fr: Mots

en: Workflow '%(object)s' created.
fr: Workflow « %(object)s » commencé.

en: Workflow '%(object)s' disabled.
fr: Le workflow « %(object)s » a été désactivé.

en: Workflow '%(object)s' updated.
fr: Le workflow « %(object)s » a été mis à jour.

en: Workflow '%(workflow_name)s' enabled.
fr: Le workflow « %(workflow_name)s » a été activé.

en: Workflow completed
fr: Workflow terminé

en: Workflow history
fr: Historique du workflow

en: Workflow history for
fr: Historique du workflow pour

en: Workflow history for %(title)s
fr: Historique du workflow pour %(title)s

en: Workflow on %(model_name)s '%(object)s' has been cancelled.
fr: Le workflow pour %(model_name)s « %(object)s » a été annulé.

en: Workflow on %(model_name)s '%(object)s' has been restarted.
fr: Le workflow pour %(model_name)s « %(object)s » a été relancé.

en: Workflow on page '%(page_title)s' has been cancelled.
fr: Le workflow sur la page « %(page_title)s » a été annulé.

en: Workflow on page '%(page_title)s' has been restarted.
fr: Le workflow de la page « %(page_title)s » a été relancé.

en: Workflow progress
fr: Avancée du workflow

en: Workflow removed from Page '%(page_title)s'.
fr: Workflow supprimé pour la page « %(page_title)s ».

en: Workflow started
fr: Workflow commencé

en: Workflow tasks
fr: Tâches de workflow

en: Workflows apply to child pages too. If you select a parent page here, its child pages will also use this workflow. See <a href="%(workflow_pages_url)s">the list of the pages</a> your workflow applies to.
fr: Les workflows s'appliquent également aux sous-pages. Si vous sélectionnez une page parente, ses sous-pages utiliseront également ce workflow. Voir <a href="%(workflow_pages_url)s">la liste des pages</a> affectées par ce workflow.

en: Would you still like to publish this %(model_name)s?
fr: Êtes vous sûr(e) de toujours vouloir publier ce(tte) %(model_name)s ?

en: Would you still like to publish this page?
fr: Êtes vous sûr(e) de toujours vouloir publier cette page ?

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, convert it
fr: Oui, convertir

en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: Yes, delete it
fr: Oui, le supprimer

en: Yes, disable
fr: Oui, désactiver

en: Yes, move these pages
fr: Oui, déplacer ces pages

en: Yes, move this page
fr: Oui, déplacer cette page

en: Yes, publish
fr: Oui, publier

en: Yes, unpublish
fr: Oui, dépublier

en: Yes, unpublish it
fr: Oui, la dépublier

en: Yes, unschedule
fr: Oui, déprogrammer

en: You are viewing a previous version of this %(model_name)s from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
fr: Vous passez en revue une version passée de ce(tte) %(model_name)s du <b>%(created_at)s</b> par %(user)s

en: You are viewing a previous version of this page from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
fr: Vous passez en revue une version passée de cette page du <b>%(created_at)s</b> par %(user)s

en: You can edit the %(model_name)s here:
fr: Vous pouvez modifier %(model_name)s ici :

en: You can edit the page here:
fr: Vous pouvez modifier la page ici :

en: You can edit the privacy settings on:
fr: Vous pouvez modifier les paramètres de confidentialité sur :

en: You can preview the %(model_name)s here:
fr: Vous pouvez prévisualiser le/la %(model_name)s ici :

en: You can preview the page here:
fr: Vous pouvez prévisualiser la page ici :

en: You can view the page here:
fr: Vous pouvez voir la page ici :

en: You cannot assign this workflow to the same page multiple times.
fr: Vous ne pouvez pas assigner plusieurs fois ce workflow à la même page.

en: You cannot copy a page into itself when copying subpages
fr: Vous ne pouvez pas copier une page sous elle-même lors de la copie de sous-pages

en: You cannot create a page of type "%(page_type)s" under "%(page_title)s".
fr: VOus ne pouvez pas créer une page de type "%(page_type)s" sous "%(page_title)s".

en: You cannot edit another user's comment.
fr: Vous ne pouvez pas modifier le commentaire d'un autre utilisateur.

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
fr: Vous ne pouvez avoir plusieurs permissions pour la même collection.

en: You do not have permission to access the admin
fr: Vous n’avez pas l’autorisation d’accéder à l’administration

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
fr: Vous n’avez pas la permission de copier vers la page « %(page_title)s »

en: You do not have permission to create a page under "%(page_title)s".
fr: Vous n'avez pas la permission de créer une page sous "%(page_title)s".

en: You don't have permission to delete this page | You don't have permission to delete these pages
fr[0]: Vous n’avez pas l’autorisation de supprimer cette page
fr[1]: Vous n’avez pas l’autorisation de supprimer ces pages
fr[2]: Vous n’avez pas l’autorisation de supprimer ces pages

en: You don't have permission to move this page | You don't have permission to move these pages
fr[0]: Vous n’avez pas l’autorisation de déplacer cette page
fr[1]: Vous n’avez pas l’autorisation de déplacer ces pages
fr[2]: Vous n’avez pas l’autorisation de déplacer ces pages

en: You don't have permission to publish this page | You don't have permission to publish these pages
fr[0]: Vous n’avez pas l’autorisation de publier cette page
fr[1]: Vous n’avez pas l’autorisation de publier ces pages
fr[2]: Vous n’avez pas l’autorisation de publier ces pages

en: You don't have permission to unpublish this page | You don't have permission to unpublish these pages
fr[0]: Vous n’avez pas l’autorisation de dépublier cette page
fr[1]: Vous n’avez pas l’autorisation de dépublier ces pages
fr[2]: Vous n’avez pas l’autorisation de dépublier ces pages

en: You have <span>unsaved comments</span>
fr: Vous avez des <span>commentaires non enregistrés</span>

en: You have <span>unsaved edits</span>
fr: Vous avez des <span>modifications non enregistrées</span>

en: You have <span>unsaved edits</span> and <span>comments</span>
fr: Vous avez <span>des modifications</span> et <span>des commentaires non enregistrés</span>

en: You have been successfully logged out.
fr: Vous avez été déconnecté avec succès.

en: You have unsaved changes in another window
fr: Vous avez des modifications non enregistrées dans une autre fenêtre

en: You haven't created any tasks.
fr: Vous n’avez pas encore transféré de tâches.

en: You saved a new version in another window
fr: Vous avez enregistré une nouvelle version dans une autre fenêtre

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
fr:  Votre %(username_field)s et votre mot de passe ne correspondent à aucun utilisateur. Veuillez essayer de nouveau.

en: Your account settings have been changed successfully!
fr: Vos paramètres de compte ont été mis à jour avec succès !

en: Your locked pages
fr: Vos pages verrouillées

en: Your most recent edits
fr: Vos modifications les plus récentes

en: Your pages and snippets in a workflow
fr: Vos pages et fragments dans un workflow

en: Your username (in case you've forgotten):
fr: Votre nom d'utilisateur (au cas où vous l'auriez perdu) :

en: at %(time)s
fr: à %(time)s

en: at %(time)s by %(user_display_name)s
fr: à %(time)s par %(user_display_name)s

en: by %(user)s
fr: par %(user)s

en: just now
fr: à l'instant

en: revision %(revision_id)s of "%(object)s"
fr: version %(revision_id)s de « %(object)s »

en: with comment:
fr: avec commentaire :
