Wagtail - en to ja translation catalogue (361 entries)

en: %(count)s of the pages being copied is live. Would you like to publish its copy? | %(count)s of the pages being copied are live. Would you like to publish their copies?
ja[0]: 複製元のページのうち%(count)sページは公開されています。複製されたページも公開しますか？

en: %(label)s and Publish
ja: %(label)sと公開

en: %(time_period)s ago
ja: %(time_period)s前

en: A link to reset your password has been emailed to you if an account exists for this address.
ja: emailアドレス送信先のアカウントが存在していれば、パスワードリセットのリンクがそのemailアドレスへ送信されました

en: Account
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: 操作

en: Add
ja: 追加

en: Add %(label)s
ja: %(label)sを追加

en: Add a child page
ja: 子ページを追加

en: Add a child page to '%(title)s'
ja: %(title)sに子ページを追加

en: Add a collection
ja: 1 コレクションを追加済み

en: Add a collection permission
ja: コレクションの権限を追加

en: Add a phone link
ja: 電話番号のリンクを追加

en: Add a workflow
ja: ワークフローを追加

en: Add an anchor link
ja: アンカーリンクを追加

en: Add an email link
ja: メールアドレスのリンクを追加

en: Add an external link
ja: 外部リンクを追加

en: Add child page
ja: 子ページを追加

en: Add collection
ja: コレクションを追加済み

en: Add collections
ja: コレクションを追加

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: Add tasks to your workflow
ja: ワークフローにタスクを追加

en: Alias
ja: アライアス

en: All
ja: 全て

en: All collections
ja: 全てのコレクション

en: All types
ja: 全タイプ

en: Alternatively you can <a href="%(unpublish_url)s">unpublish the page</a>. This removes the page from public view and you can edit or publish it again later.
ja: 別の選択肢として、<a href="%(unpublish_url)s">このページを非公開</a>に変更することができます。非公開に設定されたページはのちに編集、再度公開することが可能です。

en: Anchor link
ja: アンカーのリンク

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: Are you sure you want to delete this collection?
ja: コレクションを完全に削除しますか

en: Are you sure you want to delete this page?
ja: このページを削除してよろしいですか？

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
ja: %(title)sとその子ページを移動してよろしいですか？

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
ja: %(title)sを移動してよろしいですか？

en: Are you sure you want to unpublish this page?
ja: このページを非公開に設定してよろしいですか？

en: Are you sure you want to unschedule this revision?
ja: この改定を予定外のものにしますか？

en: Awaiting
ja: 待機中

en: Awaiting my review
ja: 自分のレビュー待ち

en: Awaiting your review
ja: あなたのレビューの待機中

en: Blockquote
ja: 引用

en: Bold
ja: 太字

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Bulleted list
ja: 箇条書きにされたリスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel scheduled publish
ja: 予定された公開を取り消す

en: Cancel workflow
ja: ワークフローの中止

en: Changes
ja: 変更

en: Changes requested at
ja: 修正依頼

en: Check your email
ja: メールを確認

en: Choose
ja: 選択

en: Choose a page
ja: ページを選択

en: Choose an item
ja: アイテムを選択

en: Choose another item
ja: 別のアイテムを選択

en: Choose another page
ja: 別のページを選択

en: Choose which type of page you'd like to create.
ja: 作成するページのタイプを選択

en: Clear choice
ja: 選択を解除

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Collection
ja: コレクション

en: Collection '%(object)s' created.
ja: '%(object)s'コレクションを作成済み

en: Collection '%(object)s' deleted.
ja: '%(object)s'コレクションを削除済み

en: Collection '%(object)s' updated.
ja: '%(object)s'コレクションを更新済み

en: Collections
ja: 各コレクション

en: Comment
ja: コメント

en: Comment notifications
ja: コメント通知

en: Comments
ja: コメント

en: Compare with live version
ja: ライブ版と比較する

en: Compare with previous version
ja: 前の改定と比較する

en: Comparing
ja: 比較

en: Comparing %(title)s
ja: %(title)sを比較

en: Completed at
ja: 完了時刻

en: Configure a site now.
ja: サイトを設定する

en: Confirm
ja: 確認

en: Content
ja: コンテンツ

en: Continue
ja: 続ける

en: Copy
ja: 複製

en: Copy %(title)s
ja: %(title)sを複製

en: Copy subpages
ja: サブページをコピーする

en: Copy this page
ja: このページを複製

en: Create
ja: 作成

en: Create a page in
ja: ページを作成

en: Create a page in %(title)s
ja: %(title)sにページを作成

en: Current draft
ja: 現在の下書き

en: Current page status:
ja: 現在のページ状況：

en: Current time zone
ja: 現在のタイムゾーン

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Date from
ja: 日から

en: Date to
ja: まで

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %(title)s
ja: %(title)s を削除

en: Delete collection
ja: コレクションを削除します

en: Delete collections
ja: コレクションを削除

en: Delete selected pages
ja: 選択したページを削除

en: Deleted comments
ja: コメントを削除する

en: Deleted comments:
ja: 削除されたコメント

en: Disable ordering of child pages
ja: 子ページの序列を無効化

en: Disable workflow
ja: ワークフローを無効化

en: Download CSV
ja: CSVをダウンロードする

en: Download XLSX
ja: XLSXファイルをダウンロード

en: Draft
ja: 下書き

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Earliest
ja: 最も早い

en: Edit
ja: 編集

en: Edit '%(title)s'
ja: '%(title)s'を編集します

en: Edit collections
ja: コレクションを編集

en: Edit original page
ja: 元ページを編集

en: Edit this %(object)s
ja: %(object)sを編集

en: Edit this item
ja: アイテムを編集

en: Edit this page
ja: ページを編集

en: Edit your notification preferences here:
ja: 通知方法を編集：

en: Edited
ja: 編集

en: Editing
ja: 編集中

en: Editing workflow
ja: ワークフローの編集

en: Editing workflow task
ja: ワークフローのタスクを編集

en: Email
ja: Eメール

en: Email link
ja: メールアドレスのリンク

en: Enable ordering of child pages
ja: 子ページに順番をつける

en: Enter a search term above
ja: 検索語を入力

en: Enter password
ja: パスワードを入力してください

en: Enter your %(username_field_name)s
ja: %(username_field_name)sを入力してください

en: Enter your email address to reset your password
ja: パスワードをリセットするにはEメールアドレスを入力してください

en: Error 404
ja: 404エラー

en: Error 404: Page not found
ja: 404エラー：ページが見つかりません

en: Expiry date/time must be in the future
ja: 削除予定日を過ぎています。

en: Explore
ja: 閲覧

en: Explore child pages of '%(title)s'
ja: %(title)sの子ページを閲覧

en: Explore subpages of '%(title)s'
ja: %(title)sのサブページを閲覧

en: External link
ja: 外部リンク

en: Fields
ja: フィールド

en: Filter
ja: フィルター

en: First Name
ja: 名

en: For search engines
ja: 検索エンジンのため

en: For site menus
ja: サイトメニューのため

en: Forgotten password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Give your workflow a name
ja: ワークフローに名前をつけてください

en: Go live date/time must be before expiry date/time
ja: 公開予定日は削除予定日よりも前に設定されていなければなりません。

en: Go to Wagtail admin
ja: Wagtail管理画面へ移動

en: Hello %(username)s,
ja: こんにちは%(username)sさん

en: History
ja: 履歴

en: Home
ja: ホーム

en: Insert anchor
ja: アンカーを挿入

en: Insert link
ja: リンクを挿入

en: Inspect
ja: 詳細

en: Inspecting
ja: 詳細

en: Internal link
ja: 内部リンク

en: Invalid password reset link
ja: 無効なパスワード再設定リンク

en: Italic
ja: 斜体

en: Last Name
ja: 姓

en: Latest
ja: 最新

en: Link
ja: リンク

en: Live
ja: 公開

en: Live version
ja: ライブ版

en: Lock
ja: ロックする

en: Locked
ja: ロックあり

en: Locked at
ja: ロック時刻

en: Locked pages
ja: ロックされたページ

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: More
ja: 詳細表示

en: More actions
ja: 他のアクション

en: Move
ja: 移動

en: Move %(title)s
ja: %(title)sを移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move selected pages
ja: 選択したページを移動

en: Move up
ja: 上に移動

en: Name
ja: 名前

en: New
ja: 新規作成

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New comments:
ja: 新しいコメント

en: New parent page
ja: 新規の親ページ

en: New replies
ja: 新しいリプライ

en: New replies to:
ja: へ新しい返信

en: New replies:
ja: 新しい返信

en: New slug
ja: 新規スラッグ

en: New title
ja: 新規タイトル

en: New workflow
ja: 新しいワークフロー

en: New workflow task
ja: ワークフローの新規タスク

en: Next
ja: 次のページ

en: No collections have been created. Why not <a href="%(add_collection_url)s">add one</a>?
ja: コレクションはありません。<a href="%(add_collection_url)s">新しく作成</a>しますか？

en: No locked pages found.
ja: ロックされたページは見つかりませんでした。

en: No pages use
ja: この語を使用するページはありません。

en: No, don't delete
ja: いいえ、削除しません

en: No, don't delete it
ja: いいえ、削除しません

en: No, don't unpublish
ja: いいえ、非公開にしません

en: No, don't unschedule
ja: いいえ、予定外にしないです

en: None
ja: 存在しない

en: Numbered list
ja: 段落番号

en: Other searches
ja: 他の検索結果

en: Owner
ja: 所有者

en: Page
ja: ページ

en: Page %(page_num)s of %(total_pages)s.
ja: %(total_pages)sページ中%(page_num)sページ目

en: Page '%(page_title)s' and %(subpages_count)s subpages copied.
ja: ページ：'%(page_title)s' とサブページ：'%(subpages_count)s'が複製されました。

en: Page '%(page_title)s' copied.
ja: ページ：'%(page_title)s' がコピーされました。

en: Page '%(page_title)s' created and published.
ja: ページ：'%(page_title)s' が作成され、公開されました。

en: Page '%(page_title)s' created and scheduled for publishing.
ja: ページ'%(page_title)s' が作成され、公開予定が設定されました。

en: Page '%(page_title)s' created and submitted for moderation.
ja: '%(page_title)s' が作成され、承認待ちです。

en: Page '%(page_title)s' created.
ja: ページ：'%(page_title)s' が作成されました。

en: Page '%(page_title)s' deleted.
ja: ページ：'%(page_title)s' が削除されました。

en: Page '%(page_title)s' has been published.
ja: ページ：'%(page_title)s' が公開されました。

en: Page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
ja: ページ'%(page_title)s'の公開が予定されました。

en: Page '%(page_title)s' has been submitted for moderation.
ja: ページ：'%(page_title)s' が調整のために提出されました。

en: Page '%(page_title)s' has been updated.
ja: ページ：'%(page_title)s' の更新が完了しました。

en: Page '%(page_title)s' is now unlocked.
ja: ページ：'%(page_title)s' のロックが解除されました。

en: Page '%(page_title)s' moved.
ja: ページ：'%(page_title)s' が除去されました。

en: Page '%(page_title)s' unpublished.
ja: ページ：'%(page_title)s' が非公開に設定されました。

en: Page history
ja: ページの履歴

en: Page locked
ja: ページはロックされています

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Page types
ja: ページタイプ

en: Pages
ja: ページ

en: Pages using
ja: ページタイプ

en: Pages using %(page_type)s
ja: %(page_type)sを使用するページ

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Parent
ja: 上位階層

en: Parent page
ja: 親ページ

en: Password
ja: パスワード

en: Password change successful
ja: パスワードは変更されました

en: Password reset
ja: パスワードが再設定されました

en: Phone link
ja: 電話番号のリンク

en: Please follow the link below to reset your password:
ja: パスワードをリセットするために次のリンクに従ってください。

en: Please select at least one group.
ja: 1グループ以上を選択してください

en: Preferred language
ja: 好みの言語

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前のページ

en: Privacy
ja: 公開設定

en: Privacy changes apply to all children of this page too.
ja: 公開設定の変更はすべての孫ページに反映されます。

en: Privacy settings determine who is able to view documents in this collection.
ja: プライバシー設定により、このコレクション内のドキュメントを閲覧できるユーザーが決まります。

en: Private
ja: 非公開

en: Promote
ja: プロモート

en: Public
ja: 公開

en: Publish
ja: 公開

en: Publish copied page
ja: コピーしたページを公開する

en: Publish copies
ja: コピーを公開

en: Publish page
ja: 公開する

en: Publish selected pages
ja: 選択したページを公開

en: Publish this version
ja: このバージョンを公開する

en: Publishing…
ja: 公開中...

en: Redo
ja: やり直す

en: Replace current draft
ja: 現在の下書きを置き換える

en: Reports
ja: レポート

en: Request a new password reset
ja: パスワードのリセットをリクエストする。

en: Requested By
ja: リクエストしたユーザ

en: Requested by
ja: リクエストしたユーザ

en: Reset password
ja: パスワードを再設定

en: Reset to default
ja: デフォルトに戻す

en: Reset your password
ja: パスワードを再設定

en: Resolved comments
ja: 解決済みのコメント

en: Resolved comments:
ja: 解決済みのコメント

en: Restart workflow
ja: ワークフローを再開

en: Resubmit to %(task_name)s
ja: %(task_name)sに再提出する

en: Save
ja: 保存

en: Save Draft
ja: 原稿を保存

en: Save account details
ja: アカウントの詳細を保存

en: Save draft
ja: 下書きを保存

en: Save the page before leaving
ja: 離れる前に保存してください

en: Saving…
ja: 保存中

en: Search
ja: 検索

en: Search term
ja: 検索語

en: Set collection privacy. Current status: Private
ja: コレクションのプライバシーを設定する。現在の状態：非公開

en: Set collection privacy. Current status: Public
ja: コレクションのプライバシーを設定する。現在の状態：公開

en: Set your new password
ja: パスワードを設定

en: Settings
ja: 設定

en: Show
ja: 表示

en: Show in Explorer
ja: エクスプローラーに表示

en: Sign in
ja: サインイン

en: Sign in to Wagtail
ja: Wagtailへサインイン

en: Signing in…
ja: サインイン中...

en: Site
ja: サイト

en: Site history
ja: サイトの履歴

en: Site summary
ja: サイトの概要

en: Sites menu
ja: サイトメニュー

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
ja: アクセス権がありません。

en: Sort
ja: 分類する

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in ascending order.
ja: '%(parent)s'内の子ページの順序を'%(label)s'で昇順に並べ替えます。

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in descending order.
ja: '%(parent)s'内の子ページの順序を'%(label)s'で降順に並べ替えます。

en: Started at
ja: 開始時刻

en: Status
ja: ステータス

en: Strikethrough
ja: 取り消し線

en: Submit for moderation
ja: 承認を受ける

en: Submit to %(workflow_name)s
ja: %(workflow_name)sに提出する

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Task
ja: タスク

en: Task started
ja: タスク開始時刻

en: Tasks
ja: タスク

en: The collection could not be saved due to errors.
ja: エラーが発生したため、コレクションを保存できませんでした。

en: The page "%(title)s" has been approved
ja: ページ：%(title)s が承認されました

en: The page "%(title)s" has been approved.
ja: ページ：%(title)s が承認されました

en: The page "%(title)s" has been rejected
ja: ページ：%(title)s は承認されませんでした

en: The page "%(title)s" has been rejected.
ja: ページ：%(title)s は承認されませんでした

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation.
ja: ページ：'%(page_title)s' は現在承認待ちではありません。

en: The page could not be created due to validation errors
ja: このページはエラーにより作成できませんでした。

en: The page could not be saved as it is locked
ja: このページはロックされているため、保存できませんでした。

en: The page could not be saved due to validation errors
ja: このページはエラーにより保存できませんでした。

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.
ja: パスワードをリセットするリンクは向こうでした。恐らくすでにそのパスワードは使われています。

en: The requested page could not be found.
ja: 要求されたページが見つかりませんでした

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use at the selected parent page. Make sure the slug is unique and try again
ja: スラッグ '%(page_slug)s' は既に選択した親ページで使用されています。 スラッグが重複しないことを確認したのち、再度操作を行ってください。

en: This action cannot be undone.
ja: このアクションは元に戻せません。

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
ja: このコレクションが空でないため削除できません。次のものが含まれています:

en: This collection has been made private by a parent collection.
ja: このコレクションは親ページにより非公開に設定されています。

en: This copy will be a child of this given parent page.
ja: 複製されたページは選択された親ページの子ページになります。

en: This field is required.
ja: この項目は必須です

en: This is your dashboard on which helpful information about content you've created will be displayed.
ja: これがあなたのダッシュボードです。ここにあなたが作成したコンテンツに関する役立つ情報が表示されます。

en: This page already has workflow '%(workflow_name)s' assigned.
ja: このページは既に'%(workflow_name)s'が割り振られているワークフローがあります。

en: This page has been made private by a parent page.
ja: このページは親ページにより非公開に設定されています。

en: This page has unsaved changes.
ja: このページは変更が保存されなかった

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
ja: 元のページは公開されています。複製されたページも公開しますか？

en: This page is locked to further editing
ja: このページにはロックがかかっています。

en: This page is protected from public view
ja: このページは非公開です

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%(parent_page_title)s"
ja: このスラッグ（"%(parent_page_title)s"）は親ページで既に使用されています。

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
ja[0]: %(count)sのサブページがコピーされます。

en: Title
ja: タイトル

en: Type
ja: タイプ

en: Undo
ja: 取り消す

en: Unlock
ja: ロックを解除

en: Unlocked
ja: ロックなし

en: Unpublish
ja: 非公開に設定

en: Unpublish %(title)s
ja: %(title)sを非公開に設定

en: Unschedule
ja: 予定外

en: Unschedule Revision %(revision.id)s for %(title)s
ja: %(title)sのリビジョン%(revision.id)sのスケジュールを解除

en: Update
ja: アップデート

en: Updated
ja: 更新

en: Upload a profile picture
ja: プロフィール写真をアップロード

en: Upload a profile picture:
ja: プロフィール画像をアップロード

en: Usage
ja: 使用法

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
ja[0]: %(usage_count)s回使用

en: User
ja: ユーザー

en: View draft
ja: 下書きを閲覧

en: View live
ja: 閲覧

en: Visibility
ja: 可視性

en: Visit the live page
ja: ライブページを訪れる。

en: Wagtail admin
ja: Wagtail管理

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
ja: %(site_name)sのWagtail CMSへようこそ

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Workflow history
ja: ワークフローの履歴

en: Workflow history for %(title)s
ja: %(title)sのワークフロー履歴

en: Workflow removed from Page '%(page_title)s'.
ja: ページ '%(page_title)s'から削除されたワークフロー

en: Workflow tasks
ja: ワークフローのタスク

en: Workflows
ja: ワークフロー

en: Yes, convert it
ja: はい。変換します。

en: Yes, delete
ja: はい、削除します

en: Yes, delete it
ja: はい、削除します

en: Yes, move this page
ja: はい、このページを移動します。

en: Yes, unpublish it
ja: はい、非公開に設定します。

en: Yes, unschedule
ja: はい、予定外です

en: You can edit the page here:
ja: このページを編集：

en: You can edit the privacy settings on:
ja: 公開設定を編集：

en: You can preview the page here:
ja: ページをプレビュー：

en: You can view the page here:
ja: このページを閲覧：

en: You cannot assign this workflow to the same page multiple times.
ja: 同じページにこのワークフローを割り当てることはできません。

en: You cannot copy a page into itself when copying subpages
ja: サブページをコピーするとき、それ自身にコピーすることはできません。

en: You cannot edit another user's comment.
ja: 他ユーザーのコメントは編集できません。

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
ja: 同一コレクション内で複数の権限を持つことはできません

en: You do not have permission to access the admin
ja: 管理画面へアクセスする権限がありません

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
ja: "%(page_title)s" にコピーする権限がありません。

en: You have been successfully logged out.
ja: ログアウトに成功しました。

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
ja: %(username_field)sとパスワードが一致しませんでした。再度ためしてください。

en: Your locked pages
ja: あなたのロックされているページ

en: Your most recent edits
ja: 最近の編集

en: Your username (in case you've forgotten):
ja: あなたのユーザーネーム（忘れた場合のために）
