Wagtail - en to pt_BR translation catalogue (787 entries)

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Submit for moderation
pt_BR: Enviar para moderação

en: Resubmit to %(task_name)s
pt_BR: Reenviar para %(task_name)s

en: Submit to %(workflow_name)s
pt_BR: Enviar para %(workflow_name)s

en: Restart workflow
pt_BR: Reiniciar fluxo de trabalho

en: Cancel workflow
pt_BR: Cancelar fluxo de trabalho

en: Unpublish
pt_BR: Despublicar

en: Save Draft
pt_BR: Salvar rascunho

en: Page locked
pt_BR: Página bloqueada

en: %(label)s and Publish
pt_BR: %(label)s e publicar

en: Wagtail admin
pt_BR: Administração Wagtail

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para acessar esta área.

en: You do not have permission to access the admin
pt_BR: Você não tem permissão para acessar o administrador

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Date from
pt_BR: Data de

en: Date to
pt_BR: Data até

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: All
pt_BR: Todos

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Filter by up to ten most popular tags.
pt_BR: Filtre até dez tags mais populares.

en: Preferred language
pt_BR: Idioma preferido

en: Current time zone
pt_BR: Fuso horário atual

en: First Name
pt_BR: Primeiro nome

en: Last Name
pt_BR: Último nome

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Upload a profile picture
pt_BR: Carregar uma foto do perfil

en: Enter password
pt_BR: Digite sua senha

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
pt_BR: Seu %(username_field)s e senha não estão iguais. Por favor, tente novamente.

en: Enter your %(username_field_name)s
pt_BR: Digite seu %(username_field_name)s

en: Enter your email address to reset your password
pt_BR: Entre com seu email para resetar sua senha

en: Search term
pt_BR: Termo de pesquisa

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: All collections
pt_BR: Todas as coleções

en: Parent
pt_BR: Página Raíz

en: Select hierarchical position. Note: a collection cannot become a child of itself or one of its descendants.
pt_BR: Selecione a posição hierárquica. Nota: uma coleção não pode se tornar filha de si mesma ou de seus descendentes.

en: Please select another parent
pt_BR: Selecione outro pai

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
pt_BR: Você não pode ter vários registros de permissão para a mesma coleção.

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add collections
pt_BR: Adicionar coleções

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit collections
pt_BR: Editar coleções

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete collections
pt_BR: Excluir coleções

en: You cannot edit another user's comment.
pt_BR: Você não pode editar o comentário de outro usuário.

en: Go live date/time must be before expiry date/time
pt_BR: Data/hora para ficar online deve ser antes da data/hora de expiração

en: Expiry date/time must be in the future
pt_BR: Data/hora de expiração deve ser no futuro.

en: New title
pt_BR: Novo título

en: New slug
pt_BR: Novo slug

en: New parent page
pt_BR: Nova página raíz

en: This copy will be a child of this given parent page.
pt_BR: Esta cópia será uma subpágina desta página raíz.

en: Copy subpages
pt_BR: Copiar subpáginas

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
pt_BR[0]: Isso irá copiar %(count)s subpágina.
pt_BR[1]: Isso irá copiar %(count)s subpáginas.
pt_BR[2]: Isso irá copiar %(count)s subpáginas.

en: Publish copied page
pt_BR: Publicar página copiada

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
pt_BR: Esta página está publicada. Gostaria de publicar sua cópia também?

en: Publish copies
pt_BR: Publicar cópias

en: %(count)s of the pages being copied is live. Would you like to publish its copy? | %(count)s of the pages being copied are live. Would you like to publish their copies?
pt_BR[0]: %(count)s página está sendo copiada ao vivo. Você gostaria de publicar sua cópia?
pt_BR[1]: %(count)s das páginas que estão sendo copiadas, estão publicadas. Você gostaria de publicar suas cópias?
pt_BR[2]: %(count)s das páginas que estão sendo copiadas, estão publicadas. Você gostaria de publicar suas cópias?

en: Keep the new pages updated with future changes
pt_BR: Mantenha as novas páginas atualizadas com alterações futuras

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
pt_BR: Você não tem permissão para copiar para a página "%(page_title)s"

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%(parent_page_title)s"
pt_BR: Este endereço já está em uso no contexto desta página raíz "%(parent_page_title)s"

en: You cannot copy a page into itself when copying subpages
pt_BR: Você não pode copiar uma página em si mesmo ao copiar subpáginas

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use within the parent page
pt_BR: O slug '%(page_slug)s' já está em uso na página pai

en: Select a new parent for this page.
pt_BR: Selecione uma nova página pai para esta página.

en: Parent page
pt_BR: Página raíz

en: The new page will be a child of this given parent page.
pt_BR: A nova página será filha desta página pai.

en: You do not have permission to create a page under "%(page_title)s".
pt_BR: Você não tem permissão para criar uma página em "%(page_title)s".

en: You cannot create a page of type "%(page_type)s" under "%(page_title)s".
pt_BR: Você não pode criar uma página do tipo "%(page_type)s" em "%(page_title)s".

en: Search…
pt_BR: Procurar...

en: Tag(s) %(value_too_long)s are over %(max_tag_length)d characters
pt_BR: Tag(s) %(value_too_long)s tem mais de %(max_tag_length)d caracteres

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é obrigatório.

en: Please select at least one group.
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um grupo.

en: All types
pt_BR: Todos os tipos

en: This page already has workflow '%(workflow_name)s' assigned.
pt_BR: Esta página já possui o fluxo de trabalho '%(workflow_name)s' atribuído.

en: You cannot assign this workflow to the same page multiple times.
pt_BR: Você não pode atribuir esse fluxo de trabalho à mesma página várias vezes.

en: Snippet '%(content_type)s' already has workflow '%(workflow_name)s' assigned.
pt_BR: Item '%(content_type)s' já possui fluxo de trabalho '%(workflow_name)s' atribuído.

en: Give your workflow a name
pt_BR: Dê um nome ao seu fluxo de trabalho

en: Add tasks to your workflow
pt_BR: Adicione tarefas ao seu fluxo de trabalho

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: 1 page selected
pt_BR: 1 página selecionada

en: %(objects)s pages selected
pt_BR: %(objects)s páginas selecionadas

en: All %(objects)s pages on this screen selected
pt_BR: Todas as %(objects)s páginas na tela foram selecionadas

en: All pages in listing selected
pt_BR: Todas as páginas na lista foram selecionadas

en: 1 document selected
pt_BR: 1 documento selecionado

en: %(objects)s documents selected
pt_BR: %(objects)s documentos selecionados

en: All %(objects)s documents on this screen selected
pt_BR: Todos os %(objects)s documentos na tela foram selecionados

en: All documents in listing selected
pt_BR: Todos os documentos na lista foram selecionados

en: 1 image selected
pt_BR: 1 imagem selecionada

en: %(objects)s images selected
pt_BR: %(objects)s imagens selecionadas

en: All %(objects)s images on this screen selected
pt_BR: Todas as %(objects)s imagens na tela foram selecionadas

en: All images in listing selected
pt_BR: Todas as imagens listadas foram selecionadas

en: 1 user selected
pt_BR: 1 usuário selecionado

en: %(objects)s users selected
pt_BR: %(objects)s usuários selecionados

en: All %(objects)s users on this screen selected
pt_BR: Todos os %(objects)s usuários selecionados na tela foram selecionados

en: All users in listing selected
pt_BR: Todos os usuários na lista foram selecionados

en: 1 snippet selected
pt_BR: 1 item selecionado

en: %(objects)s snippets selected
pt_BR: %(objects)s itens selecionados

en: All %(objects)s snippets on this screen selected
pt_BR: Todos %(objects)s itens dessa página estão selecionados

en: All snippets in listing selected
pt_BR: Todos os itens da lista foram selecionados

en: 1 item selected
pt_BR: 1 item selecionado

en: %(objects)s items selected
pt_BR: %(objects)s itens selecionados

en: All %(objects)s items on this screen selected
pt_BR: Todos os %(objects)s itens na tela foram selecionados

en: All items in listing selected
pt_BR: Todos os itens listados foram selecionados

en: For search engines
pt_BR: Para motores de busca

en: For site menus
pt_BR: Para menus de sites

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Promote
pt_BR: Promover

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Title
pt_BR: Título

en: Page title
pt_BR: Título da página

en: Error 404: Page not found
pt_BR: Erro 404: Página não encontrada

en: Error 404
pt_BR: Erro 404

en: The requested page could not be found.
pt_BR: A página solicitada não pôde ser encontrada.

en: Go to Wagtail admin
pt_BR: Ir para administração Wagtail

en: Account
pt_BR: Minha conta

en: More actions
pt_BR: Mais ações

en: Save account details
pt_BR: Salvar detalhes da conta

en: Reset password
pt_BR: Resetar senha

en: Password change successful
pt_BR: Senha alterada com sucesso

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Set your new password
pt_BR: Definir sua nova senha

en: Invalid password reset link
pt_BR: Link de redefinição de senha inválido

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.
pt_BR: O link de redefinição de senha é inválido, possivelmente porque já foi usado.

en: Request a new password reset
pt_BR: Solicitar uma nova redefinição de senha

en: Check your email
pt_BR: Verifique seu e-mail

en: A link to reset your password has been emailed to you if an account exists for this address.
pt_BR: Um link para redefinir sua senha foi enviado para você, caso exista uma conta para esse endereço.

en: Please follow the link below to reset your password:
pt_BR: Por favor, siga o link abaixo para redefinir sua senha:

en: Your username (in case you've forgotten):
pt_BR: Seu nome de usuário (caso você tenha esquecido):

en: Password reset
pt_BR: Redefinição de senha

en: Reset your password
pt_BR: Redefina sua senha

en: Reset to default
pt_BR: Restaurar ao padrão

en: Default avatar
pt_BR: Avatar padrão

en: Upload a profile picture:
pt_BR: Faça upload de uma foto de perfil:

en: Sidebar
pt_BR: Menu lateral

en: Go back
pt_BR: Voltar

en: Bulk actions
pt_BR: Ações em massa

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select row
pt_BR: Selecionar linha

en: Select all
pt_BR: Selecionar todos

en: Internal link
pt_BR: Link interno

en: External link
pt_BR: Link externo

en: Email link
pt_BR: Link de e-mail

en: Phone link
pt_BR: Link de telefone

en: Anchor link
pt_BR: Link de ancoragem

en: There is %(counter)s match | There are %(counter)s matches
pt_BR[0]: Existe %(counter)s correspondência
pt_BR[1]: Existem %(counter)s correspondências
pt_BR[2]: Existem %(counter)s correspondências

en: Add an anchor link
pt_BR: Adicionar um link âncora

en: Insert anchor
pt_BR: Inserir âncora

en: Choose
pt_BR: Escolha um item

en: Choose a page
pt_BR: Escolha uma página

en: Only pages of type "%(type)s" may be chosen for this field. Search results will exclude pages of other types. | Only the following page types may be chosen for this field: %(type)s. Search results will exclude pages of other types.
pt_BR[0]: Somente páginas do tipo "%(type)s" podem ser selecionadas para este campo. Os resultados da busca irão excluir páginas de outros tipos.
pt_BR[1]: Somente os seguintes tipos de página podem ser escolhidos para este campo: %(type)s. Os resultados da pesquisa excluirão páginas de outros tipos.
pt_BR[2]: Somente os seguintes tipos de página podem ser escolhidos para este campo: %(type)s. Os resultados da pesquisa excluirão páginas de outros tipos.

en: Confirm selection
pt_BR: Confirmar seleção

en: Convert to internal link
pt_BR: Converter em um link interno

en: Converting this to an internal link to %(page)s would make the link automatically update if the underlying page changes its URL. Would you like to do this?
pt_BR: Converter isso em um link interno para %(page)s faria com que o link fosse atualizado automaticamente se a página subjacente alterasse seu URL. Você gostaria de fazer isso?

en: Use external link
pt_BR: Usar link externo

en: Add an email link
pt_BR: Adicione um link de e-mail

en: Insert link
pt_BR: Insira um link

en: Add an external link
pt_BR: Adicione um link externo

en: Add a phone link
pt_BR: Adicionar um link de telefone

en: Select %(title)s
pt_BR: Selecionar %(title)s

en: Explore subpages of '%(title)s'
pt_BR: Explorar subpáginas de '%(title)s'

en: Explore
pt_BR: Explorar

en: This collection has been made private by a parent collection.
pt_BR: Essa coleção foi feita privativa por uma coleção raíz.

en: You can edit the privacy settings on:
pt_BR: Você pode editar as configurações de privacidade em:

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Change privacy
pt_BR: Alterar privacidade

en: Privacy settings determine who is able to view documents in this collection.
pt_BR: As configurações de privacidade determinam quem é capaz de visualizar os documentos nesta coleção.

en: Privacy
pt_BR: Particular

en: Set collection privacy. Current status: Public
pt_BR: Definir privacidade da coleção. Estado atual: Pública

en: Public
pt_BR: Público

en: Set collection privacy. Current status: Private
pt_BR: Definir privacidade da coleção. Estado atual: Privada

en: Private
pt_BR: Privativo

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
pt_BR: Esta coleção não pode ser excluída, porque ela não está vazia. Contém:

en: No collections have been created. Why not <a href="%(add_collection_url)s">add one</a>?
pt_BR: Nenhuma coleção foi criada. Porque não <a href="%(add_collection_url)s">adicionar uma</a>?

en: Sorry, there are no matches for "<em>%(search_query)s</em>"
pt_BR: Desculpe, não existem correspondências para "<em>%(search_query)s</em>"

en: There are no results.
pt_BR: Não existem resultados

en: Yes, delete
pt_BR: Sim, remover

en: No, don't delete
pt_BR: Não, não apague

en: Unpublish %(title)s
pt_BR: Despublicar %(title)s

en: Are you sure you want to unpublish this %(model_name)s?
pt_BR: Tem certeza que deseja deletar esta publicação %(model_name)s?

en: Yes, unpublish it
pt_BR: Sim, quero despublicar

en: No, don't unpublish
pt_BR: Não despublicar

en: Publish %(model_name)s
pt_BR: Publicar %(model_name)s

en: Publishing this %(model_name)s will cancel the current workflow.
pt_BR: Publicar o %(model_name)s cancelará o fluxo de trabalho atual.

en: Would you still like to publish this %(model_name)s?
pt_BR: Você gostaria de publicar esse %(model_name)s?

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Actions
pt_BR: Ações

en: No %(model_name)s match your query.
pt_BR: Nenhum %(model_name)s corresponde à sua consulta.

en: There are no %(model_name)s to display. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
pt_BR: Não há %(model_name)s para exibir. Por que não <a href="%(add_url)s">adicionar um</a>?

en: There are no %(model_name)s to display.
pt_BR: Não há %(model_name)s para exibir.

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Preview not available
pt_BR: Pré-visualização não disponível

en: Preview cannot display due to validation errors. <br /> Click save to highlight the relevant fields.
pt_BR: A visualização não pode ser exibida devido a erros de validação. <br /> Clique em salvar para destacar os campos relevantes.

en: Comparing %(title)s
pt_BR: Comparando %(title)s

en: Comparing
pt_BR: Comparando

en: Fields
pt_BR: Campos

en: Changes
pt_BR: Alterações

en: Moved down 1 place. | Moved down %(counter)s places.
pt_BR[0]: Desceu 1 posição.
pt_BR[1]: Desceu %(counter)s posição.
pt_BR[2]: Desceu %(counter)s posição.

en: Moved up 1 place. | Moved up %(counter)s places.
pt_BR[0]: Subiu 1 posição.
pt_BR[1]: Subiu %(counter)s posições.
pt_BR[2]: Subiu %(counter)s posições.

en: There are no differences between these two versions
pt_BR: Não há diferenças entre essas duas versões

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
pt_BR: Bem vindo ao %(site_name)s Wagtail CMS

en: This is your dashboard on which helpful information about content you've created will be displayed.
pt_BR: Esse é o seu painel que exibe informações úteis sobre o conteúdo que você criou.

en: Your locked pages
pt_BR: Suas páginas bloqueadas

en: Locked at
pt_BR: Bloqueado em

en: Edit this page
pt_BR: Editar essa página

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Live
pt_BR: Online

en: Your most recent edits
pt_BR: Suas alterações recentes

en: Date
pt_BR: Data

en: Site summary
pt_BR: Resumo do site

en: <span>%(total)s</span> Page <span class="w-sr-only">created in %(site_name)s</span> | <span>%(total)s</span> Pages <span class="w-sr-only">created in %(site_name)s</span>
pt_BR[0]: <span>%(total)s</span> Página <span class="w-sr-only">criada em %(site_name)s</span>
pt_BR[1]: <span>%(total)s</span> Páginas <span class="w-sr-only">criadas em %(site_name)s</span>
pt_BR[2]: <span>%(total)s</span> Páginas <span class="w-sr-only">criadas em %(site_name)s</span>

en: Wagtail upgrade available. Your version: <strong>%(current_version)s</strong>. New version: <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>.
pt_BR: Atualização Wagtail disponível. Sua versão: <strong>%(current_version)s</strong>. Nova versão: <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>.

en: Read the release notes.
pt_BR: Leia as notas de lançamento.

en: Your pages and snippets in a workflow
pt_BR: Suas páginas e snippets em um fluxo de trabalho

en: Task started
pt_BR: Tarefa iniciada

en: Changes requested at
pt_BR: Alterações solicitadas em

en: Awaiting
pt_BR: Aguardando

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Things in Wagtail %(version)s have changed!
pt_BR: Coisas em Wagtail %(version)s foram alteradas!

en: Awaiting your review
pt_BR: Aguardando sua revisão

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Task submitted by
pt_BR: Tarefa submetida por

en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Compare with live version
pt_BR: Comparar com versão publicada

en: Compare with previous version
pt_BR: Compare com a versão anterior

en: Sign in
pt_BR: Entrar

en: Sign in to Wagtail
pt_BR: Entrar no Wagtail

en: Forgotten password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: Remember me
pt_BR: Lembrar-me

en: Signing in…
pt_BR: Entrando...

en: The page "%(title)s" has been approved.
pt_BR: A página "%(title)s" foi aprovada.

en: You can view the page here:
pt_BR: Você pode visualizar a página aqui:

en: The page "%(title)s" has been approved
pt_BR: A página "%(title)s" foi aprovada

en: Hello %(username)s,
pt_BR: Olá %(username)s,

en: Edit your notification preferences here:
pt_BR: Edite suas preferências de notificação aqui:

en: The page "%(title)s" has been rejected.
pt_BR: A página "%(title)s" não foi aprovada.

en: You can edit the page here:
pt_BR: Você pode editar a página aqui:

en: The page "%(title)s" has been rejected
pt_BR: A página "%(title)s" não foi aprovada

en: The page "%(title)s" has been approved in moderation stage "%(task)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi aprovada em estágio de moderação "%(task)s".

en: You can edit the %(model_name)s here:
pt_BR: Você pode editar %(model_name)s aqui:

en: The page "%(title)s" has been approved in "%(task)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi aprovada em "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected in moderation stage "%(task)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi rejeitada em estágio de moderação "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi rejeitada durante "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi submetida para aprovação em estágio de moderação "%(task)s".

en: You can preview the page here:
pt_BR: Você pode pré-visualizar a página aqui:

en: You can preview the %(model_name)s here:
pt_BR: Você pode pré-visualizar o %(model_name)s aqui:

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval to moderation stage "%(task)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi submetida para aprovação ao estágio de moderação "%(task)s".

en: %(editor)s has updated comments on "%(title)s".
pt_BR: %(editor)s atualizou comentários em "%(title)s".

en: New comments
pt_BR: Novos comentários

en: Resolved comments
pt_BR: Comentários resolvidos

en: Deleted comments
pt_BR: Comentários excluídos

en: New replies
pt_BR: Novas respostas

en: New replies to:
pt_BR: Novas respostas para:

en: New comments:
pt_BR: Novos comentários:

en: Resolved comments:
pt_BR: Comentários resolvidos:

en: Deleted comments:
pt_BR: Comentários excluídos:

en: New replies:
pt_BR: Novas respostas:

en: %(editor)s has updated comments on "%(title)s"
pt_BR: %(editor)s atualizou comentários em "%(title)s"

en: The page "%(title)s" has been approved in workflow "%(workflow)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi aprovada no workflow "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been approved in "%(workflow)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi aprovada no workflow "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s" by %(rejector)s.
pt_BR: A página "%(title)s" foi rejeitada durante "%(task)s" no workflow "%(workflow)s" por %(rejector)s.

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi rejeitado durante "%(task)s" no fluxo de trabalho "%(workflow)s".

en: The following comment was left: "%(comment)s"
pt_BR: O seguinte comentário foi deixado: "%(comment)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(workflow)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi rejeitado durante "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s" by %(requester)s.
pt_BR: A página "%(title)s" foi submetido para moderação ao fluxo de trabalho "%(workflow)s" por %(requester)s.

en: The page "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s".
pt_BR: A página "%(title)s" foi submetido para moderação ao fluxo de trabalho "%(workflow)s".

en: This page has been made private by a parent page.
pt_BR: Essa página foi feita privativa por uma página raíz.

en: Save the page before leaving
pt_BR: Salve a página antes de sair

en: You have <span>unsaved edits</span>
pt_BR: Você tem <span>edição não salva</span>

en: You have <span>unsaved comments</span>
pt_BR: Você tem <span>comentários não salvos</span>

en: You have <span>unsaved edits</span> and <span>comments</span>
pt_BR: Você tem <span>edições não salvas</span> e <span>comentários</span>

en: Publishing…
pt_BR: Publicando...

en: Publish this version
pt_BR: Publicar esta versão

en: Saving…
pt_BR: Salvando…

en: Replace current draft
pt_BR: Substituir rascunho atual

en: Save draft
pt_BR: Salvar rascunho

en: Create a page in %(title)s
pt_BR: Crie uma página a partir de %(title)s

en: Create a page in
pt_BR: Crie uma página a partir de

en: Choose which type of page you'd like to create.
pt_BR: Escolhe o tipo de página gostaria de criar.

en: Sorry, you cannot create a page at this location.
pt_BR: Desculpe, você não pode criar uma página neste local.

en: Pages using %(page_type)s
pt_BR: Páginas usando %(page_type)s

en: Delete 1 page | Delete %(counter)s pages
pt_BR[0]: Excluir 1 página
pt_BR[1]: Excluir %(counter)s páginas
pt_BR[2]: Excluir %(counter)s páginas

en: Are you sure you want to delete these pages?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir estas páginas?

en: This will also delete one more subpage. | This will also delete %(counter)s more subpages.
pt_BR[0]: Isso também excluirá mais uma subpágina.
pt_BR[1]: Isso também excluirá mais %(counter)s subpáginas.
pt_BR[2]: Isso também excluirá mais %(counter)s subpáginas.

en: You don't have permission to delete this page | You don't have permission to delete these pages
pt_BR[0]: Você não tem permissão para excluir esta página
pt_BR[1]: Você não tem permissão para excluir essas páginas
pt_BR[2]: Você não tem permissão para excluir essas páginas

en: Move 1 page | Move %(counter)s pages
pt_BR[0]: Mover 1 página
pt_BR[1]: Mover %(counter)spáginas
pt_BR[2]: Mover %(counter)spáginas

en: Move
pt_BR: Mover

en: Are you sure you want to move these pages?
pt_BR: Você tem certeza que deseja mover estas páginas?

en: This page has one child page | This page has %(counter)s child pages
pt_BR[0]: Esta página tem uma página filha
pt_BR[1]: Esta página tem %(counter)s páginas filhas
pt_BR[2]: Esta página tem %(counter)s páginas filhas

en: You don't have permission to move this page | You don't have permission to move these pages
pt_BR[0]: Você não tem permissão para mover esta página
pt_BR[1]: Você não tem permissão para mover estas páginas
pt_BR[2]: Você não tem permissão para mover estas páginas

en: The following page cannot be moved to %(dest_title)s | The following pages cannot be moved to %(dest_title)s
pt_BR[0]: A página a seguir não pode ser movida para %(dest_title)s
pt_BR[1]: As seguintes páginas não podem ser movidas para %(dest_title)s
pt_BR[2]: As seguintes páginas não podem ser movidas para %(dest_title)s

en: The following page cannot be moved due to duplicate slug | The following pages cannot be moved due to duplicate slugs
pt_BR[0]: A página a seguir não pode ser movida por causa de um slug duplicado
pt_BR[1]: As páginas a seguir não podem ser movidas por causa de slugs duplicados
pt_BR[2]: As páginas a seguir não podem ser movidas por causa de slugs duplicados

en: There is no valid destination page for these pages
pt_BR: Não há uma página de destino válida para estas páginas

en: Yes, move these pages
pt_BR: Sim, mova estas páginas

en: No, don't move
pt_BR: Não mover

en: Publish 1 page | Publish %(counter)s pages
pt_BR[0]: Publicar 1 página
pt_BR[1]: Publicar %(counter)s páginas
pt_BR[2]: Publicar %(counter)s páginas

en: Are you sure you want to publish these pages?
pt_BR: Você tem certeza que deseja publicar essas páginas?

en: This page has one unpublished subpage | This page has %(counter)s unpublished subpages
pt_BR[0]: Esta página tem uma subpágina não publicada
pt_BR[1]: Essa página tem %(counter)s subpáginas não publicadas
pt_BR[2]: Esta página tem %(counter)s subpáginas não publicadas

en: You don't have permission to publish this page | You don't have permission to publish these pages
pt_BR[0]: Você não tem permissão para publicar essa página
pt_BR[1]: Você não tem permissão para publicar essas páginas
pt_BR[2]: Você não tem permissão para publicar essas páginas

en: Yes, publish
pt_BR: Publicar

en: No, don't publish
pt_BR: Não publicar

en: Unpublish 1 page | Unpublish %(counter)s pages
pt_BR[0]: Cancelar publicação de 1 página
pt_BR[1]: Cancelar publicação de %(counter)s páginas
pt_BR[2]: Cancelar publicação de %(counter)s páginas

en: Are you sure you want to unpublish these pages?
pt_BR: Você tem certeza que deseja despublicar essas páginas?

en: This page has one subpage | This page has %(counter)s subpages
pt_BR[0]: Essa página tem uma subpágina
pt_BR[1]: Essa página tem %(counter)s subpáginas
pt_BR[2]: Essa página tem %(counter)s subpáginas

en: You don't have permission to unpublish this page | You don't have permission to unpublish these pages
pt_BR[0]: Você não tem permissão para despublicar essa página
pt_BR[1]: Você não tem permissão para despublicar essas páginas
pt_BR[2]: Você não tem permissão para despublicar essas páginas

en: Yes, unpublish
pt_BR: Despublicar

en: Convert alias %(title)s
pt_BR: Converter alias %(title)s

en: Convert alias
pt_BR: Converter alias

en: Are you sure you want to convert this alias into an ordinary page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja converter este alias em uma página comum?

en: This action cannot be undone.
pt_BR: Essa ação não pode ser desfeita.

en: Yes, convert it
pt_BR: Sim, converta

en: No, leave it as an alias
pt_BR: Não, deixe como um alias

en: Delete %(title)s
pt_BR: Excluir %(title)s

en: Are you sure you want to delete this page?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir essa página?

en: Deleting this page will also delete %(descendant_count)s child page. | Deleting this page will also delete %(descendant_count)s more child pages.
pt_BR[0]: Excluir esta página também excluirá mais %(descendant_count)s página secundária.
pt_BR[1]: Excluir esta página também excluirá mais %(descendant_count)s páginas secundárias.
pt_BR[2]: Excluir esta página também excluirá mais %(descendant_count)s páginas secundárias.

en: It will also delete %(translation_count)s translation. | It will also delete %(translation_count)s translations.
pt_BR[0]: Também excluirá %(translation_count)s tradução.
pt_BR[1]: Também excluirá %(translation_count)s traduções.
pt_BR[2]: Também excluirá %(translation_count)s traduções.

en: Please type <b>%(wagtail_site_name)s</b> to confirm.
pt_BR: Por favor digite <b>%(wagtail_site_name)s</b> para confirmar.

en: Yes, delete it
pt_BR: Sim, exclua

en: No, don't delete it
pt_BR: Não excluir

en: Alternatively you can <a href="%(unpublish_url)s">unpublish the page</a>. This removes the page from public view and you can edit or publish it again later.
pt_BR: Alternativamente você também pode <a href="%(unpublish_url)s">despublicar a página</a>. Isso remove a página da visão pública e você pode editar e republicar novamente mais tarde.

en: Move %(title)s
pt_BR: Mover %(title)s

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
pt_BR: Tem certeza que deseja mover a página dentro de '%(title)s'?

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
pt_BR: Tem certeza que deseja mover essa página e suas filhas dentro de '%(title)s'?

en: Yes, move this page
pt_BR: Sim, quero mover

en: Are you sure you want to unpublish this page?
pt_BR: Tem certeza que deseja despublicar essa página?

en: This page has one subpage. Unpublish this too | This page has %(live_descendant_count)s subpages. Unpublish these too
pt_BR[0]: Esta página possui uma subpágina. Cancele a publicação também
pt_BR[1]: Esta página possui %(live_descendant_count)s subpáginas. Cancele a publicação também
pt_BR[2]: Esta página possui %(live_descendant_count)s subpáginas. Cancele a publicação também

en: Publish page
pt_BR: Publicar página

en: Publishing this page will cancel the current workflow.
pt_BR: A publicação desta página cancelará o fluxo de trabalho atual.

en: Would you still like to publish this page?
pt_BR: Você ainda gostaria de publicar esta página?

en: Copy %(title)s
pt_BR: Copiar %(title)s

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy this page
pt_BR: Copiar esta página

en: This page has unsaved changes.
pt_BR: Esta página tem alterações não salvas.

en: This page is an alias of another page.
pt_BR: Esta página é um alias de outra página.

en: Edit original page
pt_BR: Editar página original

en: Convert this alias into an ordinary page
pt_BR: Converter este alias em uma página comum

en: Select all pages in listing
pt_BR: Selecionar todas as páginas da lista

en: The root level is where you can add new sites to your Wagtail installation. Pages created here will not be accessible at any URL until they are associated with a site.
pt_BR: O nível raiz é onde você pode adicionar novos sites à instalação do Wagtail. As páginas criadas aqui não estarão acessíveis em nenhum URL até que sejam associadas a um site.

en: Configure a site now.
pt_BR: Configurar um site agora.

en: If you just want to add pages to an existing site, create them as children of the homepage instead.
pt_BR: Se você deseja apenas adicionar páginas a um site existente, crie-as como filhas da página inicial.

en: Pages created here will not be accessible at any URL. To add pages to an existing site, create them as children of the homepage.
pt_BR: As páginas criadas aqui não estarão acessíveis em nenhuma URL. Para adicionar páginas a um site existente, crie-as como filhas da página inicial.

en: There is no site set up for this location. Pages created here will not be accessible at any URL until a site is associated with this location.
pt_BR: Não há site configurado para este local. As páginas criadas aqui não estarão acessíveis em nenhuma URL até que um site seja associado a este local.

en: There is no site record for this location. Pages created here will not be accessible at any URL.
pt_BR: Não há registro de site para este local. As páginas criadas aqui não estarão acessíveis em nenhuma URL.

en: This page is locked, by you, to further editing
pt_BR: Esta página está bloqueada, por você, para futuras edições

en: This page is locked to further editing
pt_BR: Esta página está bloqueada para futuras edições

en: Explore child pages of '%(title)s'
pt_BR: Explorar subpáginas de '%(title)s'

en: Add a child page to '%(title)s'
pt_BR: Adicionar subpágina de %(title)s

en: Drag
pt_BR: Arrastar

en: Item %(index)s of %(total)s
pt_BR: Item %(index)s de %(total)s

en: Disable ordering of child pages
pt_BR: Desabilitar ordenação de subpáginas

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Enable ordering of child pages
pt_BR: Habilitar ordenação de subpáginas

en: No results across entire site.
pt_BR: Nenhum resultado em todo o site.

en: Search in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'
pt_BR: Procurar em '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'

en: No results in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.
pt_BR: Nenhum resultado para '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.

en: Search the whole site
pt_BR: Pesquise em todo o site

en: %(start_index)s-%(end_index)s of %(items_count)s
pt_BR: %(start_index)s-%(end_index)s de %(items_count)s

en: Sites menu
pt_BR: Menu de sites

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Page %(page_number)s of %(num_pages)s.
pt_BR: Página %(page_number)s de %(num_pages)s.

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: This page is protected from public view
pt_BR: Esta página está protegida da visualização pública

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Add child page
pt_BR: Adicionar subpágina

en: There is one matching page | There are %(counter)s matching pages
pt_BR[0]: Há uma página correspondente
pt_BR[1]: Existem %(counter)s páginas correspondentes
pt_BR[2]: Existem %(counter)s páginas correspondentes

en: Page types
pt_BR: Tipos de página

en: Sorry, no pages match <em>%(query_string)s</em>
pt_BR: Desculpe, nenhuma página corresponde %(query_string)s

en: Enter a search term above
pt_BR: Informe um termo de pesquisa acima

en: No pages use
pt_BR: Nenhuma página utilizada

en: Add %(label)s
pt_BR: Adicionar %(label)s

en: Move up
pt_BR: Mover para cima

en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

en: Choose when this %(model_name)s should go live and/or expire
pt_BR: Escolha quando isso %(model_name)s deve entrar no ar e/ou expirar

en: Choose when this page should go live and/or expire
pt_BR: Escolha quando esta página deve entrar no ar e/ou expirar

en: This publishing schedule will only take effect after you select the "Publish" option
pt_BR: Este cronograma de publicação só entrará em vigor após você selecionar a opção "Publicar"

en: Anyone with editing permissions can create schedules
pt_BR: Qualquer pessoa com permissão de edição pode criar conteúdo programado

en: But only those with publishing permissions can make them effective.
pt_BR: Mas apenas aqueles com permissão de publicação podem torná-los eficazes.

en: Set publishing schedule
pt_BR: Definir cronograma de publicação

en: Save schedule
pt_BR: Salvar programação

en: Collection management permissions
pt_BR: Permissões de gerenciamento de coleção

en: Add a collection permission
pt_BR: Adicionar uma permissão de coleção

en: Last published
pt_BR: Última publicação

en: Last published by
pt_BR: Última publicação por

en: Type
pt_BR: Tipo

en: No pages found.
pt_BR: Nenhuma página encontrada.

en: No pages match this report's criteria.
pt_BR: Nenhuma página corresponde aos critérios deste relatório.

en: Updated
pt_BR: Atualizada

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Last edited page
pt_BR: Última página editada

en: Last edit
pt_BR: Última edição

en: Locking status
pt_BR: Status de bloqueio

en: Locked by <b>you</b> at <b>%(locking_date)s</b>
pt_BR: Bloqueado por <b>você</b> em <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked by <b>%(locked_by)s</b> at <b>%(locking_date)s</b>
pt_BR: Bloqueado por <b>%(locked_by)s</b> em <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked at <b>%(locking_date)s</b>
pt_BR: Bloqueado em <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked
pt_BR: Bloqueado

en: No locked pages found.
pt_BR: Nenhuma página bloqueada encontrada.

en: No page types found.
pt_BR: Nenhum tipo de página encontrado.

en: Name
pt_BR: Nome

en: Action
pt_BR: Ação

en: User
pt_BR: Usuário

en: Date / Time
pt_BR: Data / Hora

en: Edit this item
pt_BR: Edite este item

en: No log entries found.
pt_BR: Nenhuma entrada de log encontrada.

en: Workflow
pt_BR: Fluxo de trabalho

en: Page/Snippet
pt_BR: Página/Snippet

en: Requested by
pt_BR: Solicitado por

en: Started at
pt_BR: Começou às

en: Incomplete task
pt_BR: Tarefa incompleta

en: No pages/snippets have been submitted for moderation yet
pt_BR: Nenhuma página/snippets foi enviado para moderação ainda

en: Completed at
pt_BR: Concluído em

en: Clear
pt_BR: Claro

en: Page %(page_num)s of %(total_pages)s.
pt_BR: Página %(page_num)s de %(total_pages)s.

en: Breadcrumb
pt_BR: Navegação

en: Close dialog
pt_BR: Fechar caixa de diálogo

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Download XLSX
pt_BR: Baixar XLSX

en: Download CSV
pt_BR: Baixar CSV

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Apply filters
pt_BR: Aplicar filtros

en: Add comment
pt_BR: Adicionar comentário

en: Show filters
pt_BR: Mostrar filtros

en: Filter by
pt_BR: Filtrar por

en: Back
pt_BR: Voltar

en: History
pt_BR: Histórico

en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: All keyboard shortcuts
pt_BR: Todos os atalhos de teclado

en: Section
pt_BR: Seção

en: Keyboard shortcut
pt_BR: Atalho de teclado

en: Current page status:
pt_BR: Estado atual da página:

en: Visit the live page
pt_BR: Visitar a página em tempo real

en: Visible to all. Visit the live page
pt_BR: Visível para todos. Visite a página ao vivo

en: Private. Visit the live page
pt_BR: Privado. Visite a página ao vivo

en: Visible to all
pt_BR: Visível para todos

en: Toggle section
pt_BR: Alternar seção

en: Unschedule Revision %(revision.id)s for %(title)s
pt_BR: Revisão não agendada %(revision.id)s para %(title)s

en: Unschedule
pt_BR: Não agendar

en: Are you sure you want to unschedule this revision?
pt_BR: Tem certeza de que deseja não agendar esta revisão?

en: Yes, unschedule
pt_BR: Sim, não agendar

en: No, don't unschedule
pt_BR: Não, não agendar

en: Other searches
pt_BR: Outras buscas

en: Minimap
pt_BR: Minimapa

en: Side panels
pt_BR: Painéis laterais

en: Side panel width
pt_BR: Largura do painel lateral

en: Issues found
pt_BR: Problemas encontrados

en: Comment notifications
pt_BR: Notificações de comentários

en: Locale:
pt_BR: Localidade:

en: No other translations
pt_BR: Nenhuma outra tradução

en: Switch locales
pt_BR: Alternar local

en: Locking:
pt_BR: Bloqueio:

en: Unlocked
pt_BR: Desbloqueado

en: Anyone can edit this %(model_name)s – lock it to prevent others from editing
pt_BR: Qualquer um pode editar esta %(model_name)s – bloqueie-o para evitar que outros editem

en: Anyone can edit this %(model_name)s
pt_BR: Qualquer um pode editar esta %(model_name)s

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Page visibility:
pt_BR: Visibilidade da página:

en: Once live anyone can view
pt_BR: Uma vez ao vivo, qualquer pessoa pode ver

en: Not visible to the public
pt_BR: Não visível ao público

en: Choose who can view the live version of this page
pt_BR: Escolha quem pode ver a versão ao vivo desta página

en: Privacy changes apply to all children of this page too.
pt_BR: Alterações na privacidade também se aplicam a todas as subpáginas desta página.

en: Usage
pt_BR: Uso

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
pt_BR[0]: Usado %(usage_count)s vez
pt_BR[1]: Usado %(usage_count)s vezes
pt_BR[2]: Usado %(usage_count)s vezes

en: Expiry:
pt_BR: Expiração:

en: Edit schedule
pt_BR: Editar programação

en: In Moderation
pt_BR: Em moderação

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: by %(user)s
pt_BR: por %(user)s

en: View history
pt_BR: Ver histórico

en: Invalid schedule
pt_BR: Agendamento inválido

en: Go-live:
pt_BR: No ar:

en: Once published:
pt_BR: Depois de publicado:

en: No publishing schedule set
pt_BR: Nenhum cronograma de publicação definido

en: Set schedule
pt_BR: Definir cronograma

en: Preview in mobile size
pt_BR: Pré-visualização no tamanho mobile

en: Preview in tablet size
pt_BR: Pré-visualização no tamanho do tablet

en: Preview in desktop size
pt_BR: Pré-visualização no tamanho de Desktop

en: Preview in new tab
pt_BR: Pré-visualização em nova aba

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Preview is out of date
pt_BR: A pré-visualização está desatualizada

en: Correct the validation errors to resume preview (saving will highlight errors)
pt_BR: Corrija os erros de validação para retomar a pré-visualização (salvar destacará os erros)

en: Preview mode
pt_BR: Modo de pré-visualização

en: First published
pt_BR: Primeira publicação

en: One or more references to this %(model_name)s prevent it from being deleted.
pt_BR: Uma ou mais referências a este %(model_name)s impedem que ele seja excluído.

en: Edit / Review
pt_BR: Editar / revisar

en: Workflow history
pt_BR: Histórico de fluxo de trabalho

en: Requested by <b>%(modified_by)s</b>
pt_BR: Requerido por %(modified_by)s

en: Started at <b>%(started_at)s</b>
pt_BR: Iniciado em %(started_at)s

en: Timeline
pt_BR: Linha do tempo

en: Initial Revision
pt_BR: Revisão Inicial

en: Edited
pt_BR: Editado

en: %(action)s by <b>%(who)s</b> at <b>%(at)s</b>
pt_BR: %(action)s por <b>%(who)s</b> em <b>%(at)s</b>

en: %(action)s at <b>%(at)s</b>
pt_BR: %(action)s em <b>%(at)s</b>

en: with comment:
pt_BR: com comentário:

en: Workflow started
pt_BR: Fluxo de trabalho iniciado

en: Workflow completed
pt_BR: Fluxo de trabalho concluído

en: %(action)s by <b>%(who)s</b>
pt_BR: %(action)s por <b>%(who)s</b>

en: Workflow history for %(title)s
pt_BR: Histórico de fluxo de trabalho para %(title)s

en: Workflow history for
pt_BR: Histórico de fluxo de trabalho para

en: Approved task
pt_BR: Tarefa aprovada

en: This page hasn't been submitted for moderation yet
pt_BR: Esta página ainda não foi enviada para moderação

en: Skip to main content
pt_BR: Ir para o conteúdo principal

en: View Wagtail quick actions
pt_BR: Veja as ações rápidas do Wagtail

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Warnings
pt_BR: Alertas

en: Add a child page
pt_BR: Adicionar subpágina

en: Show in Explorer
pt_BR: Mostrar no Explorador

en: No
pt_BR: Não

en: Are you sure you want to disable this workflow?
pt_BR: Tem certeza de que deseja desativar este fluxo de trabalho?

en: Yes, disable
pt_BR: Sim, desativar

en: Are you sure you want to disable this task?
pt_BR: Tem certeza que deseja desativar esta tarefa?

en: Assign your workflow to pages
pt_BR: Atribua seu fluxo de trabalho às páginas

en: Assign your workflow to snippets
pt_BR: Atribua seu fluxo de trabalho a snippets

en: Creating…
pt_BR: Criando…

en: Create
pt_BR: Criar

en: Workflows apply to child pages too. If you select a parent page here, its child pages will also use this workflow. See <a href="%(workflow_pages_url)s">the list of the pages</a> your workflow applies to.
pt_BR: Os workflows também se aplicam a sub-páginas. Se você selecionar a página pai aqui, todas as suas sub-páginas herdarão o mesmo workflow. Veja <a href="%(workflow_pages_url)s">a lista de páginas</a> que contêm o seu fluxo de trabalho  atribuído.

en: This workflow is disabled so it cannot be assigned to any pages.
pt_BR: Este fluxo de trabalho está desativado, portanto, não pode ser atribuído a nenhuma página.

en: This workflow is disabled so it cannot be assigned to any snippets.
pt_BR: Este fluxo de trabalho está desabilitado, portanto não pode ser atribuído a nenhum snippet.

en: Used on the following active workflows
pt_BR: Usado nos seguintes fluxos de trabalho ativos

en: Not used
pt_BR: Não usado

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: +%(counter)s more | +%(counter)s more
pt_BR[0]: +%(counter)s mais
pt_BR[1]: +%(counter)s mais
pt_BR[2]: +%(counter)s mais

en: Assigned pages
pt_BR: Páginas atribuídas

en: Page
pt_BR: Página

en: Assign to another page
pt_BR: Atribuir a outra página

en: Step %(step_number)s
pt_BR: Fase %(step_number)s

en: 1 page | %(counter)s pages
pt_BR[0]: 1 página
pt_BR[1]: %(counter)s páginas
pt_BR[2]: %(counter)s páginas

en: 1 snippet type | %(counter)s snippet types
pt_BR[0]: 1 tipo de snippet
pt_BR[1]: %(counter)s tipos de snippet
pt_BR[2]: %(counter)s tipos de snippet

en: No workflows have been created. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
pt_BR: Nenhum fluxo de trabalho foi criado. Por que não <a href="%(add_url)s">adicionar um</a>?

en: There are no enabled workflows. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
pt_BR: Não há fluxos de trabalho habilitados. Por que não <a href="%(add_url)s">adicionar um</a>?

en: Choose which type of task you'd like to create.
pt_BR: Escolha o tipo de tarefa que deseja criar.

en: Choose a task
pt_BR: Escolha uma tarefa

en: New
pt_BR: Adicionar

en: Existing
pt_BR: Existente

en: Choose a different task type
pt_BR: Escolha um tipo de tarefa diferente

en: Task type
pt_BR: Tipo de tarefa

en: Used on
pt_BR: Usado em

en: Sorry, no tasks match "<em>%(query_string)s</em>"
pt_BR: Desculpe, nenhuma tarefa coincide com "<em>%(query_string)s</em>"

en: You haven't created any tasks.
pt_BR: Você não criou nenhuma tarefa.

en: Why not <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>create one now</a>?
pt_BR: Por que não <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>criar um agora</a>?

en: No tasks have been created. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
pt_BR: Nenhuma tarefa foi criada. Por que não <a href="%(add_url)s">adicionar um</a>?

en: There are no enabled tasks. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
pt_BR: Não há tarefas habilitadas. Por que não <a href="%(add_url)s">adicionar um</a>?

en: Pages that use workflow '%(name)s'
pt_BR: Páginas que usam fluxo de trabalho '%(name)s'

en: Pages that use workflow
pt_BR: Páginas que usam fluxo de trabalho

en: Submitted
pt_BR: Submetido

en: Not started
pt_BR: Não foi iniciado

en: Changes requested by %(requested_by)s
pt_BR: Mudanças solicitadas por %(requested_by)s

en: Changes requested
pt_BR: Alterações solicitadas

en: Approved by %(approved_by)s
pt_BR: Aprovado por %(approved_by)s

en: Published
pt_BR: Publicado

en: See full history
pt_BR: Veja o histórico completo

en: More
pt_BR: Mais

en: More bulk actions
pt_BR: Mais ações em massa

en: 0 minutes
pt_BR: 0 minutos

en: just now
pt_BR: agora mesmo

en: %(time_period)s ago
pt_BR: %(time_period)s atrás

en: at %(time)s by %(user_display_name)s
pt_BR: em %(time)s por %(user_display_name)s

en: at %(time)s
pt_BR: em %(time)s

en: %(time)s by %(user_display_name)s
pt_BR: %(time)s por %(user_display_name)s

en: %(time_period)s ago by %(user_display_name)s
pt_BR: %(time_period)s atrás por %(user_display_name)s

en: Log out
pt_BR: Sair

en: Changes requested %(finished_at)s
pt_BR: Alterações solicitadas %(finished_at)s

en: Sent to %(task_name)s %(started_at)s
pt_BR: Enviado para %(task_name)s %(started_at)s

en: Common actions
pt_BR: Ações comuns

en: Cut
pt_BR: Cortar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Paste and match style
pt_BR: Colar e combinar estilo

en: Paste without formatting
pt_BR: Colar sem formatar

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Text content
pt_BR: Conteúdo de texto

en: Insert or edit a link
pt_BR: Inserir ou editar um link

en: Text formatting
pt_BR: Formatação de texto

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Monospace (code)
pt_BR: Monoespaçado (código)

en: Strike-through
pt_BR: Tachado

en: Superscript
pt_BR: Sobrescrito

en: Subscript
pt_BR: Subscrito

en: Toggle status
pt_BR: Alterar status

en: Referenced %(count)s time | Referenced %(count)s times
pt_BR[0]: Referenciado %(count)s vez
pt_BR[1]: Referenciado %(count)s vezes
pt_BR[2]: Referenciado %(count)s vezes

en: Toggle comments
pt_BR: Alternar comentários

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Toggle checks
pt_BR: Alternar verificações

en: Checks
pt_BR: Verificações

en: Toggle preview
pt_BR: Alternar pré-visualização

en: Sort by '%(label)s' in ascending order.
pt_BR: Ordenar por '%(label)s' em ordem crescente.

en: Sort by '%(label)s' in descending order.
pt_BR: Ordenar por '%(label)s' em ordem decrescente.

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in ascending order.
pt_BR: Classifique a ordem das páginas filhas em '%(parent)s' por '%(label)s' em ordem crescente.

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in descending order.
pt_BR: Classifique a ordem das páginas filhas em '%(parent)s' por '%(label)s' em ordem decrescente.

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Name and Email
pt_BR: Nome e E-mail

en: Profile picture
pt_BR: Foto de perfil

en: Theme preferences
pt_BR: Preferências do tema

en: Password
pt_BR: Senha

en: Your account settings have been changed successfully!
pt_BR: As configurações da sua conta foram alteradas com sucesso!

en: You have been successfully logged out.
pt_BR: Você foi desconectado com sucesso.

en: Collections
pt_BR: Coleções

en: Add a collection
pt_BR: Adicionar uma coleção

en: Add collection
pt_BR: Adicionar coleção

en: Collection '%(object)s' created.
pt_BR: Coleção '%(object)s' criada.

en: Collection '%(object)s' updated.
pt_BR: Coleção '%(object)s' atualizada.

en: The collection could not be saved due to errors.
pt_BR: A coleção não pôde ser salvo devido a erros.

en: Delete collection
pt_BR: Remover coleção

en: Collection '%(object)s' deleted.
pt_BR: Coleção '%(object)s' excluída.

en: Are you sure you want to delete this collection?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esta coleção?

en: Home
pt_BR: Página inicial

en: Live version
pt_BR: Versão publicada

en: Current draft
pt_BR: Rascunho atual

en: Review this version
pt_BR: Revise esta versão

en: Compare with current version
pt_BR: Compare com a versão atual

en: Cancel scheduled publish
pt_BR: Cancelar publicação agendada

en: Workflow progress
pt_BR: Progresso do fluxo de trabalho

en: %(model_name)s '%(title)s' is now unlocked.
pt_BR: %(model_name)s '%(title)s' agora está desbloqueado.

en: The %(model_name)s could not be saved as it is locked
pt_BR: O %(model_name)s não foi possível salvar porque está bloqueado

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' atualizado.

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' criado.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' foi agendado para publicação.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and scheduled for publishing.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' criado e programado para publicação.

en: %(model_name)s '%(object)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' está no ar e esta versão foi agendada para publicação.

en: %(model_name)s '%(object)s' updated and published.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' atualizado e publicado.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and published.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' criado e publicado.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been submitted for moderation.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' foi enviado para moderação.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and submitted for moderation.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' criado e enviado para moderação.

en: Workflow on %(model_name)s '%(object)s' has been restarted.
pt_BR: O fluxo de trabalho em %(model_name)s '%(object)s' foi reiniciado.

en: Workflow on %(model_name)s '%(object)s' has been cancelled.
pt_BR: O fluxo de trabalho em %(model_name)s '%(object)s' foi cancelado.

en: You are viewing a previous version of this %(model_name)s from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
pt_BR: Você está visualizando uma versão anterior deste %(model_name)s de <b>%(created_at)s</b> por %(user)s

en: %(model_name)s '%(object)s' has been replaced with version from %(timestamp)s.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' foi substituído pela versão de %(timestamp)s.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been published.
pt_BR: A versão de %(timestamp)s de %(model_name)s '%(object)s' foi publicada.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
pt_BR: A versão de %(timestamp)s de %(model_name)s '%(object)s' foi agendado para publicação.

en: Edit '%(title)s'
pt_BR: Editar '%(title)s'

en: Copy '%(title)s'
pt_BR: Copiar '%(title)s'

en: Inspect
pt_BR: Inspecionar

en: Inspect '%(title)s'
pt_BR: Inspecionar '%(title)s'

en: Delete '%(title)s'
pt_BR: Excluir '%(title)s'

en: More options for '%(title)s'
pt_BR: Mais opções para '%(title)s'

en: Add %(model_name)s
pt_BR: Adicionar %(model_name)s

en: The %(model_name)s could not be created due to errors.
pt_BR: O %(model_name)s não pôde ser criado devido a erros.

en: New: %(model_name)s
pt_BR: Novo: %(model_name)s

en: Editing
pt_BR: Editando

en: The %(model_name)s could not be saved due to errors.
pt_BR: O %(model_name)s não pôde ser salvo devido a erros.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' excluído.

en: Are you sure you want to delete this %(model_name)s?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir isto %(model_name)s?

en: Inspecting
pt_BR: Inspecionando

en: Earliest
pt_BR: Mais cedo

en: Latest
pt_BR: Mais recentes

en: '%(object)s' unpublished.
pt_BR: '%(object)s' despublicada.

en: Version %(revision_id)s of "%(object)s" unscheduled.
pt_BR: Versão %(revision_id)s de "%(object)s" despublicada.

en: revision %(revision_id)s of "%(object)s"
pt_BR: revisão %(revision_id)s de "%(object)s"

en: If you confirm deletion
pt_BR: Se você confirmar a exclusão

en: Field
pt_BR: Campo

en: (Private %(object)s)
pt_BR: (Privado %(object)s)

en: Edit this %(object)s
pt_BR: Editar este %(object)s

en: The %(model_name)s '%(title)s' is not currently awaiting moderation.
pt_BR: O %(model_name)s '%(title)s' não está aguardando moderação no momento.

en: The %(model_name)s '%(title)s' is not currently awaiting moderation in task '%(task_name)s'.
pt_BR: O %(model_name)s '%(title)s' não está atualmente aguardando moderação na tarefa '%(task_name)s'.

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Delete selected pages
pt_BR: Excluir páginas selecionadas

en: 1 page has been deleted
pt_BR: 1 página foi deletada

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been deleted | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
pt_BR[0]: 1 página e %(num_child_objects)dpágina filha foram apagadas
pt_BR[1]: 1 página e%(num_child_objects)dpáginas filha foram excluídas
pt_BR[2]: 1 página e%(num_child_objects)dpáginas filha foram excluídas

en: %(num_parent_objects)d pages have been deleted
pt_BR: %(num_parent_objects)dpáginas foram excluídas

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been deleted | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
pt_BR[0]: %(num_parent_objects)dpáginas e%(num_child_objects)dpágina filha foram excluídas
pt_BR[1]: %(num_parent_objects)dpáginas e%(num_child_objects)dpáginas filha foram excluídas
pt_BR[2]: %(num_parent_objects)dpáginas e%(num_child_objects)dpáginas filha foram excluídas

en: Select a new parent page
pt_BR: Selecionar uma nova página raiz

en: Move selected pages
pt_BR: Mover páginas selecionadas

en: %(num_pages)d page has been moved | %(num_pages)d pages have been moved
pt_BR[0]: %(num_pages)dpágina foi movida
pt_BR[1]: %(num_pages)dpáginas foram movidas
pt_BR[2]: %(num_pages)dpáginas foram movidas

en: Publish selected pages
pt_BR: Publicar páginas selecionadas

en: 1 page has been published
pt_BR: 1 página foi publicada

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been published | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been published
pt_BR[0]: 1 página e%(num_child_objects)dpágina filha foram publicadas
pt_BR[1]: 1 página e %(num_child_objects)dpáginas filha foram publicadas
pt_BR[2]: 1 página e %(num_child_objects)dpáginas filha foram publicadas

en: %(num_parent_objects)d pages have been published
pt_BR: %(num_parent_objects)dpáginas foram publicadas

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been published | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been published
pt_BR[0]: %(num_parent_objects)dpáginas e%(num_child_objects)dpágina filha foram publicadas
pt_BR[1]: %(num_parent_objects)dpáginas e %(num_child_objects)dpáginas filha foram publicadas
pt_BR[2]: %(num_parent_objects)dpáginas e %(num_child_objects)dpáginas filha foram publicadas

en: Unpublish selected pages
pt_BR: Despublicar páginas selecionadas

en: 1 page has been unpublished
pt_BR: 1 página foi despublicada

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
pt_BR[0]: 1 página e%(num_child_objects)dpágina filha foram despublicadas
pt_BR[1]: 1 página e%(num_child_objects)dpáginas filha foram despublicadas
pt_BR[2]: 1 página e%(num_child_objects)dpáginas filha foram despublicadas

en: %(num_parent_objects)d pages have been unpublished
pt_BR: %(num_parent_objects)dpáginas foram despublicadas

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
pt_BR[0]: %(num_parent_objects)dpáginas e%(num_child_objects)dpágina filha foram despublicadas
pt_BR[1]: %(num_parent_objects)dpáginas e %(num_child_objects)dpáginas filha foram despublicadas
pt_BR[2]: %(num_parent_objects)dpáginas e %(num_child_objects)dpáginas filha foram despublicadas

en: Choose parent
pt_BR: Escolha a página-pai

en: Create a new %(model_name)s
pt_BR: Crie um novo %(model_name)s

en: Page '%(page_title)s' has been converted into an ordinary page.
pt_BR: A página '%(page_title)s' foi convertida em uma página comum.

en: Page '%(page_title)s' and %(subpages_count)s subpages copied.
pt_BR: Página '%(page_title)s' e %(subpages_count)s subpáginas copiadas.

en: Page '%(page_title)s' copied.
pt_BR: Página '%(page_title)s' copiada.

en: View draft
pt_BR: Ver rascunho

en: View live
pt_BR: Ver online

en: Page '%(page_title)s' created.
pt_BR: Página '%(page_title)s' criada.

en: Page '%(page_title)s' created and scheduled for publishing.
pt_BR: Página '%(page_title)s' criada e programada para publicação.

en: Page '%(page_title)s' created and published.
pt_BR: Página '%(page_title)s' criada e publicada.

en: Page '%(page_title)s' created and submitted for moderation.
pt_BR: Página '%(page_title)s' criada e enviada para moderação.

en: The page could not be created due to validation errors
pt_BR: A página não pôde ser criada devido a erros de validação

en: Page '%(page_title)s' deleted.
pt_BR: Página '%(page_title)s' excluida.

en: Editing %(page_type)s
pt_BR: Editando %(page_type)s

en: Page '%(page_title)s' has been replaced with version from %(previous_revision_datetime)s.
pt_BR: Página '%(page_title)s' foi substituída pela versão de %(previous_revision_datetime)s.

en: Page '%(page_title)s' has been updated.
pt_BR: Página '%(page_title)s' foi atualizada.

en: Workflow on page '%(page_title)s' has been cancelled.
pt_BR: O fluxo de trabalho na página '%(page_title)s' foi cancelado.

en: Version from %(previous_revision_datetime)s of page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
pt_BR: A versão de %(previous_revision_datetime)s da página '%(page_title)s' foi agendada para publicação.

en: Page '%(page_title)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
pt_BR: A página '%(page_title)s' está ativa e esta versão foi agendada para publicação.

en: Page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
pt_BR: Página '%(page_title)s' foi agendada para publicação.

en: Version from %(datetime)s of page '%(page_title)s' has been published.
pt_BR: A versão de %(datetime)s da página '%(page_title)s' foi publicada.

en: Page '%(page_title)s' has been published.
pt_BR: Página '%(page_title)s' foi publicada.

en: Page '%(page_title)s' has been submitted for moderation.
pt_BR: Página '%(page_title)s' foi enviada para moderação.

en: Workflow on page '%(page_title)s' has been restarted.
pt_BR: O fluxo de trabalho na página '%(page_title)s' foi reiniciado.

en: The page could not be saved as it is locked
pt_BR: Esta página não pode ser salva já que está bloqueada

en: The page could not be saved due to validation errors
pt_BR: A página não pode ser salva devido a erros de validação

en: Is commenting action
pt_BR: Está comentando ação

en: Date updated
pt_BR: Data de atualização

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Edited by
pt_BR: Editado por

en: Has child pages
pt_BR: Tem páginas filhas

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Page type
pt_BR: Tipo de página

en: Exploring
pt_BR: Explorando

en: Focus on the drag button and press up or down arrows to move the item, then press enter to submit the change.
pt_BR: Concentre-se no botão arrastar e pressione as setas para cima ou para baixo para mover o item e pressione Enter para enviar a alteração.

en: '%(page_title)s' has been moved successfully.
pt_BR: '%(page_title)s' foi movido com sucesso.

en: Page '%(page_title)s' is now unlocked.
pt_BR: Agora a página '%(page_title)s' está desbloqueada.

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use at the selected parent page. Make sure the slug is unique and try again
pt_BR: O slug '%(page_slug)s' já está em uso na página pai selecionada. Certifique-se de que o slug é único e tente novamente

en: Page '%(page_title)s' moved.
pt_BR: Página '%(page_title)s' movida.

en: You are viewing a previous version of this page from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
pt_BR: Você está visualizando uma versão anterior desta página de <b>%(created_at)s</b> por %(user)s

en: Page history
pt_BR: Histórico da página

en: Page '%(page_title)s' unpublished.
pt_BR: Página '%(page_title)s' despublicada.

en: Pages using
pt_BR: Usando páginas

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation.
pt_BR: A página '%(page_title)s' não está mais esperando moderação.

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation in task '%(task_name)s'.
pt_BR: A página '%(page_title)s' não está aguardando moderação na tarefa '%(task_name)s'.

en: Last published before
pt_BR: Publicado pela última vez antes de

en: Aging pages
pt_BR: Páginas antigas

en: Last published at
pt_BR: Publicado pela última vez em

en: Site history
pt_BR: Histórico do site

en: Action type
pt_BR: Tipo de ação

en: Date/Time
pt_BR: Data/Hora

en: Locked pages
pt_BR: Páginas bloqueadas

en: Page types usage
pt_BR: Uso de tipos de página

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Awaiting my review
pt_BR: Aguardando minha revisão

en: Workflows
pt_BR: Fluxos de trabalho

en: Page/Snippet ID
pt_BR: Página/Snippet ID

en: Page/Snippet Type
pt_BR: Tipo de página/snippet

en: Page/Snippet Title
pt_BR: Título da página/snippet

en: Workflow tasks
pt_BR: Tarefas de fluxo de trabalho

en: Requested By
pt_BR: Solicitado por

en: Show disabled
pt_BR: Mostrar desativado

en: Add a workflow
pt_BR: Adicionar um fluxo de trabalho

en: Used by
pt_BR: Usado por

en: New workflow
pt_BR: Novo fluxo de trabalho

en: Workflow '%(object)s' created.
pt_BR: Fluxo de trabalho '%(object)s' criado.

en: Editing workflow
pt_BR: Editando fluxo de trabalho

en: Workflow '%(object)s' updated.
pt_BR: Fluxo de trabalho '%(object)s' atualizado.

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Disable workflow
pt_BR: Desativar fluxo de trabalho

en: Workflow '%(object)s' disabled.
pt_BR: Fluxo de trabalho '%(object)s' desativado.

en: Workflow '%(workflow_name)s' enabled.
pt_BR: Workflow '%(workflow_name)s' habilitado.

en: Workflow removed from Page '%(page_title)s'.
pt_BR: Workflow removido da Página '%(page_title)s'.

en: New workflow task
pt_BR: Nova tarefa de fluxo de trabalho

en: Task '%(object)s' created.
pt_BR: Tarefa '%(object)s' criada.

en: Editing workflow task
pt_BR: Editando tarefa de fluxo de trabalho

en: Task '%(object)s' updated.
pt_BR: Tarefa '%(object)s' atualizada.

en: Editing %(task_type)s
pt_BR: Editando %(task_type)s

en: Disable task
pt_BR: Desativar tarefa

en: Task '%(object)s' disabled.
pt_BR: Tarefa '%(object)s' desativada.

en: Task '%(task_name)s' enabled.
pt_BR: Tarefa '%(task_name)s' habilitada.

en: Choose another
pt_BR: Escolha outro

en: Preview draft version of '%(title)s'
pt_BR: Visualizar versão de rascunho de '%(title)s'

en: View live version of '%(title)s'
pt_BR: Ver versão ao vivo de '%(title)s'

en: Move page '%(title)s'
pt_BR: Mover página '%(title)s'

en: Copy page '%(title)s'
pt_BR: Copiar página '%(title)s'

en: Delete page '%(title)s'
pt_BR: Excluir página '%(title)s'

en: Unpublish page '%(title)s'
pt_BR: Cancelar publicação da página '%(title)s'

en: View page history for '%(title)s'
pt_BR: Ver o histórico da página para '%(title)s'

en: Sort menu order
pt_BR: Ordem do menu de classificação

en: Change ordering of child pages of '%(title)s'
pt_BR: Alterar a ordem das páginas filhas de '%(title)s'

en: Heading %(level)d
pt_BR: Cabeçalho %(level)d

en: Bulleted list
pt_BR: Lista com marcadores

en: Numbered list
pt_BR: Lista numerada

en: Blockquote
pt_BR: Bloco de citação

en: Strikethrough
pt_BR: Tachado

en: Code
pt_BR: Código

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: What's new in Wagtail %(version)s
pt_BR: O que há de novo em Wagtail %(version)s

en: Editor Guide
pt_BR: Guia do editor

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Choose an item
pt_BR: Escolha um item

en: Choose another item
pt_BR: Escolha outro item

en: Clear choice
pt_BR: Limpar escolha

en: Choose another page
pt_BR: Escolher outra página

en: Multi-word tags with spaces will automatically be enclosed in double quotes (").
pt_BR: Tags de várias palavras com espaços serão automaticamente colocadas entre aspas duplas (").

en: Tags can only consist of a single word, no spaces allowed.
pt_BR: As tags podem consistir apenas em uma única palavra, sem espaços permitidos.

en: Choose another task
pt_BR: Escolha outra tarefa

en: Edit this task
pt_BR: Edite esta tarefa
