Wagtail - en to ru translation catalogue (874 entries)

en: %(action)s at <b>%(at)s</b>
ru: %(action)s в <b>%(at)s</b>

en: %(action)s by <b>%(who)s</b>
ru: %(action)s к <b>%(who)s</b>

en: %(action)s by <b>%(who)s</b> at <b>%(at)s</b>
ru: %(action)s <b>%(who)s</b> в <b>%(at)s</b>

en: %(count)s of the pages being copied is live. Would you like to publish its copy? | %(count)s of the pages being copied are live. Would you like to publish their copies?
ru[0]: %(count)s копируемая страница опубликована. Хотели бы вы опубликовать её копию?
ru[1]: %(count)s копируемых страниц опубликованы. Хотели бы вы опубликовать их копии?
ru[2]: %(count)s копируемых страниц опубликованы. Хотели бы вы опубликовать их копии?
ru[3]: %(count)s копируемых страниц опубликованы. Хотели бы вы опубликовать их копии?

en: %(editor)s has updated comments on "%(title)s"
ru: %(editor)s обновил комментарии к "%(title)s"

en: %(editor)s has updated comments on "%(title)s".
ru: %(editor)s обновил комментарии к "%(title)s"

en: %(label)s and Publish
ru: %(label)s и Опубликовать

en: %(model_name)s '%(object)s' created and published.
ru: %(model_name)s '%(object)s' создан и опубликован.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and scheduled for publishing.
ru: %(model_name)s '%(object)s' создано и запланировано к публикации.

en: %(model_name)s '%(object)s' created and submitted for moderation.
ru: %(model_name)s '%(object)s' создан и отправлен на модерацию.

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
ru: %(model_name)s '%(object)s' создана.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
ru: %(model_name)s '%(object)s' удалена.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been replaced with version from %(timestamp)s.
ru: %(model_name)s '%(object)s' была заменена версией из %(timestamp)s.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
ru: %(model_name)s '%(object)s' было запланировано к публикации.

en: %(model_name)s '%(object)s' has been submitted for moderation.
ru: %(model_name)s'%(object)s' был отправлен на модерацию.

en: %(model_name)s '%(object)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
ru: %(model_name)s '%(object)s' опубликовано, и текущая версия запланирована к дальнейшей публикации.

en: %(model_name)s '%(object)s' updated and published.
ru: %(model_name)s '%(object)s' обновлен и опубликован.

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
ru: %(model_name)s '%(object)s' обновлена

en: %(model_name)s '%(title)s' is now unlocked.
ru: %(model_name)s '%(title)s' теперь разблокирован.

en: %(num_pages)d page has been moved | %(num_pages)d pages have been moved
ru[0]: %(num_pages)d страница была перемещена
ru[1]: %(num_pages)d страниц было перемещено
ru[2]: %(num_pages)d страниц было перемещено
ru[3]: %(num_pages)d страниц было перемещено

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been deleted | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
ru[0]: Удалены %(num_parent_objects)d страница и %(num_child_objects)d дочерняя страница
ru[1]: Удалены %(num_parent_objects)d страницы и %(num_child_objects)d дочерние страницы
ru[2]: Удалены %(num_parent_objects)d страницы и %(num_child_objects)d дочерние страницы
ru[3]: Удалены %(num_parent_objects)d страницы и %(num_child_objects)d дочерние страницы

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been published | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been published
ru[0]: Опубликована %(num_parent_objects)d страница и %(num_child_objects)d дочерняя страница
ru[1]: Опубликованы %(num_parent_objects)d страниц и %(num_child_objects)d дочерних страниц
ru[2]: Опубликованы %(num_parent_objects)d страниц и %(num_child_objects)d дочерних страниц
ru[3]: Опубликованы %(num_parent_objects)dстраниц и %(num_child_objects)d дочерних страниц

en: %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | %(num_parent_objects)d pages and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
ru[0]: %(num_parent_objects)d страниц и %(num_child_objects)d дочерняя страница были сняты с публикации
ru[1]: %(num_parent_objects)d страниц и %(num_child_objects)d их дочерних страниц было снято с публикации
ru[2]: %(num_parent_objects)d страниц и %(num_child_objects)d их дочерних страниц было снято с публикации
ru[3]: %(num_parent_objects)d страниц и %(num_child_objects)d их дочерних страниц было снято с публикации

en: %(num_parent_objects)d pages have been deleted
ru: %(num_parent_objects)d страниц было удалено

en: %(num_parent_objects)d pages have been published
ru: %(num_parent_objects)d страниц было опубликовано

en: %(num_parent_objects)d pages have been unpublished
ru: %(num_parent_objects)d страниц было снято с публикации

en: %(objects)s documents selected
ru: %(objects)s документов выбрано

en: %(objects)s images selected
ru: %(objects)s изображений выбрано

en: %(objects)s items selected
ru: Выбрано %(objects)s элементов

en: %(objects)s pages selected
ru: %(objects)s страниц выбрано

en: %(objects)s snippets selected
ru: %(objects)s фрагментов выбрано

en: %(objects)s users selected
ru: %(objects)s пользователей выбрано

en: %(start_index)s-%(end_index)s of %(items_count)s
ru: %(start_index)s-%(end_index)s из %(items_count)s

en: %(start_index)s-%(end_index)s of %(items_count)s across entire site.
ru: %(start_index)s-%(end_index)s из %(items_count)s по всему сайту.

en: %(start_index)s-%(end_index)s of %(items_count)s in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.
ru: %(start_index)s-%(end_index)s из %(items_count)s в '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.

en: %(time)s by %(user_display_name)s
ru: %(time)s пользователем %(user_display_name)s

en: %(time_period)s ago
ru: %(time_period)s назад

en: %(time_period)s ago by %(user_display_name)s
ru: %(time_period)s назад пользователем %(user_display_name)s

en: %(user_name)s has unsaved changes
ru: Пользователь %(user_name)s имеет несохраненные изменения

en: %(user_name)s saved a new version
ru: Пользователь %(user_name)s сохранил новую версию

en: '%(object)s' unpublished.
ru: '%(object)s' не опубликован.

en: '%(page_title)s' has been moved successfully.
ru: '%(page_title)s' был успешно перемещен.

en: (Private %(object)s)
ru: (Приватные %(object)s)

en: +%(counter)s more | +%(counter)s more
ru[0]: на +%(counter)s больше
ru[1]: на +%(counter)s больше
ru[2]: на +%(counter)s больше
ru[3]: на +%(counter)s больше

en: 0 minutes
ru: 0 минут

en: 1 document selected
ru: 1 документ выбран

en: 1 image selected
ru: Выбрано 1 изображение

en: 1 item selected
ru: 1 элемент выбран

en: 1 page | %(counter)s pages
ru[0]: 1 страница
ru[1]: %(counter)s страниц
ru[2]: %(counter)s страниц
ru[3]: %(counter)s страниц

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been deleted | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been deleted
ru[0]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерняя страница были удалены
ru[1]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерних страниц было удалено
ru[2]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерних страниц было удалено
ru[3]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерних страниц было удалено

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been published | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been published
ru[0]: Опубликована 1 страница и %(num_child_objects)d дочерняя страница
ru[1]: Опубликована 1 страница и %(num_child_objects)d дочерние страницы
ru[2]: Опубликована 1 страница и %(num_child_objects)d дочерние страницы
ru[3]: Опубликована 1 страница и %(num_child_objects)d дочерние страницы

en: 1 page and %(num_child_objects)d child page have been unpublished | 1 page and %(num_child_objects)d child pages have been unpublished
ru[0]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерняя страница были сняты с публикации
ru[1]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерних страниц было снято с публикации
ru[2]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерних страниц было снято с публикации
ru[3]: 1 страница и %(num_child_objects)d дочерних страниц было снято с публикации

en: 1 page has been deleted
ru: 1 страница была удалена

en: 1 page has been published
ru: 1 страница была опубликована

en: 1 page has been unpublished
ru: 1 страница была снята с публикации

en: 1 page selected
ru: 1 страница выбрана

en: 1 snippet selected
ru: 1 фрагмент выбран

en: 1 snippet type | %(counter)s snippet types
ru[0]: 1 тип фрагмента
ru[1]: %(counter)s типа фрагментов
ru[2]: %(counter)s типов фрагментов
ru[3]: %(counter)s типов фрагментов

en: 1 user selected
ru: 1 пользователь выбран

en: <span>%(total)s</span> Page <span class="w-sr-only">created in %(site_name)s</span> | <span>%(total)s</span> Pages <span class="w-sr-only">created in %(site_name)s</span>
ru[0]: <span>%(total)s</span>Страница <span class="w-sr-only">создана на %(site_name)s</span>
ru[1]: <span>%(total)s</span>Страниц <span class="w-sr-only">создано на %(site_name)s</span>
ru[2]: <span>%(total)s</span>Страниц <span class="w-sr-only">создано на %(site_name)s</span>
ru[3]: <span>%(total)s</span>Страницы <span class="w-sr-only">созданные на %(site_name)s</span>

en: A link to reset your password has been emailed to you if an account exists for this address.
ru: Ссылка для сброса пароля была отправлена вам на email, если аккаунт с указанным адресом существует.

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Account
ru: Аккаунт

en: Action
ru: Действие

en: Action type
ru: Тип действия

en: Actions
ru: Действия

en: Add
ru: Добавить

en: Add %(label)s
ru: Добавить %(label)s

en: Add %(model_name)s
ru: Добавить %(model_name)s

en: Add a child page
ru: Добавить дочернюю страницу

en: Add a child page to '%(title)s'
ru: Добавить дочернюю страницу к '%(title)s'

en: Add a collection
ru: Добавить коллекцию

en: Add a collection permission
ru: Добавить права доступа к коллекции

en: Add a phone link
ru: Добавить ссылку на телефон

en: Add a workflow
ru: Добавить рабочий процесс

en: Add an anchor link
ru: Добавить якорь ссылки

en: Add an email link
ru: Добавить ссылку адреса электронной почты

en: Add an external link
ru: Добавить внешнюю ссылку

en: Add child page
ru: Добавить дочернюю страницу

en: Add collection
ru: Добавить коллекцию

en: Add collections
ru: Добавить коллекцию

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Add tasks to your workflow
ru: Добавить задачи к рабочему процессу

en: Aging pages
ru: Устаревающие страницы

en: Alias
ru: Псевдоним

en: All
ru: Все

en: All %(objects)s documents on this screen selected
ru: Выбраны все %(objects)s документов на этом экране

en: All %(objects)s images on this screen selected
ru: Все %(objects)s изображений выбрано на этом экране

en: All %(objects)s items on this screen selected
ru: Выбраны все %(objects)s элементов на этом экране

en: All %(objects)s pages on this screen selected
ru: Выбраны все %(objects)s страницы на этом экране

en: All %(objects)s snippets on this screen selected
ru: Выбраны все %(objects)s фрагментов на этом экране

en: All %(objects)s users on this screen selected
ru: Выбраны все %(objects)s пользователей на этом экране

en: All collections
ru: Все коллекции

en: All documents in listing selected
ru: Все документы из списка выбраны

en: All images in listing selected
ru: Выбраны все изображения из списка

en: All items in listing selected
ru: Все элементы в списке выбраны

en: All keyboard shortcuts
ru: Все горячие клавиши

en: All pages in listing selected
ru: Выбраны все страницы в списке

en: All snippets in listing selected
ru: Выбраны все фрагменты из списка

en: All types
ru: Все типы

en: All users in listing selected
ru: Выбраны все пользователи из списка

en: Alternatively you can <a href="%(unpublish_url)s">unpublish the page</a>. This removes the page from public view and you can edit or publish it again later.
ru: Как вариант, вы можете <a href="%(unpublish_url)s">снять с публикации эту страницу</a>. Это скроет страницу от публичного просмотра и позже вы сможете отредактировать и опубликовать её снова.

en: Anchor link
ru: Якорь ссылки

en: Any
ru: Любой

en: Anyone can edit this %(model_name)s
ru: Любой может отредактировать %(model_name)s

en: Anyone can edit this %(model_name)s – lock it to prevent others from editing
ru: Любой может редактировать %(model_name)s - заблокируйте его, чтобы другие не могли редактировать

en: Anyone with editing permissions can create schedules
ru: Любой, у кого есть права на редактирование, может создавать расписания

en: App
ru: Приложение

en: Apply filters
ru: Применить фильтры

en: Approved by %(approved_by)s
ru: Утверждено %(approved_by)s

en: Approved task
ru: Утвержденная задача

en: Are you sure you want to convert this alias into an ordinary page?
ru: Вы уверены, что хотите преобразовать этот псевдоним в обычную страницу?

en: Are you sure you want to delete these pages?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти страницы?

en: Are you sure you want to delete this %(model_name)s?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %(model_name)s?

en: Are you sure you want to delete this collection?
ru: Вы уверены что хотите удалить эту коллекцию?

en: Are you sure you want to delete this page?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу?

en: Are you sure you want to disable this task?
ru: Вы уверены, что хотите отключить эту задачу?

en: Are you sure you want to disable this workflow?
ru: Вы уверены, что хотите отключить этот рабочий процесс?

en: Are you sure you want to move these pages?
ru: Вы уверены, что хотите переместить эти страницы?

en: Are you sure you want to move this page and all of its children into '%(title)s'?
ru: Вы уверены, что хотите переместить эту страницу и все её дочерние страницы в '%(title)s'?

en: Are you sure you want to move this page into '%(title)s'?
ru: Вы уверены, что хотите переместить эту страницу в '%(title)s'?

en: Are you sure you want to publish these pages?
ru: Вы уверены, что хотите опубликовать эти страницы?

en: Are you sure you want to unpublish these pages?
ru: Вы уверены, что хотите отменить публикацию этих страниц?

en: Are you sure you want to unpublish this %(model_name)s?
ru: Вы уверены, что хотите отменить публикацию %(model_name)s?

en: Are you sure you want to unpublish this page?
ru: Вы уверены, что хотите отменить публикацию этой страницы?

en: Are you sure you want to unschedule this revision?
ru: Вы уверены, что хотите отменить эту версию?

en: Assign to another page
ru: Присвоить другой странице

en: Assign your workflow to pages
ru: Присвоить рабочий процесс страницам

en: Assign your workflow to snippets
ru: Назначение рабочего процесса сниппетам

en: Assigned pages
ru: Присвоенные страницы

en: Available in %(translations_total)s locales
ru: Доступно в %(translations_total)s локализациях

en: Avoid skipping levels
ru: Избегайте пропуска уровней

en: Awaiting
ru: В ожидании

en: Awaiting my review
ru: В ожидании моего отзыва

en: Awaiting your review
ru: В ожидании вашего отзыва

en: Back
ru: Назад

en: Blockquote
ru: Цитата

en: Bold
ru: Жирный

en: Breadcrumb
ru: Путь по сайту

en: Bulk actions
ru: Массовые действия

en: Bulleted list
ru: Маркированный список

en: But only those with publishing permissions can make them effective.
ru: Но применить их могут только те, у кого есть разрешение на публикацию.

en: Button text is empty
ru: Текст кнопки пуст

en: By task
ru: По задаче

en: By workflow
ru: По рабочему процессу

en: Can access Wagtail admin
ru: Доступ к панели управления Wagtail

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel scheduled publish
ru: Отменить запланированную публикацию

en: Cancel workflow
ru: Отменить рабочий процесс

en: Change ordering of child pages of '%(title)s'
ru: Изменить порядок дочерних страниц '%(title)s'

en: Change privacy
ru: Изменить приватность

en: Changes
ru: Изменения

en: Changes requested
ru: Изменения запрошены

en: Changes requested %(finished_at)s
ru: Запрошено изменений: %(finished_at)s

en: Changes requested at
ru: Изменения запрошены в

en: Changes requested by %(requested_by)s
ru: Изменения запрошены %(requested_by)s

en: Changing the privacy for this page has been disabled.
ru: Изменение конфиденциальности для этой страницы было отключено.

en: Check your email
ru: Проверьте вашу электронную почту

en: Checks
ru: Проверки

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose a different task type
ru: Выберите другой тип задачи

en: Choose a page
ru: Выберите страницу

en: Choose a task
ru: Выберите задачу

en: Choose an item
ru: Выбрать элемент

en: Choose another
ru: Выбрать другой

en: Choose another item
ru: Выбрать другой элемент

en: Choose another page
ru: Выбрать другую страницу

en: Choose another task
ru: Выбрать другую задачу

en: Choose parent
ru: Выбрать родителя

en: Choose when this %(model_name)s should go live and/or expire
ru: Выберите, когда этот %(model_name)s начнёт действовать и/или истечёт

en: Choose when this page should go live and/or expire
ru: Выберите, когда эта страница должна стать активной и/или снятой с публикации

en: Choose which type of page you'd like to create.
ru: Выберите тип создаваемой страницы.

en: Choose which type of task you'd like to create.
ru: Выберите, какую задачу вы хотели бы создать.

en: Choose who can view the live version of this page
ru: Выберите, кто может просматривать живую версию этой страницы

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear choice
ru: Очистить выбор

en: Close
ru: Закрыть

en: Close dialog
ru: Закрыть

en: Code
ru: Код

en: Collection
ru: Коллекция

en: Collection '%(object)s' created.
ru: Коллекция '%(object)s' создана.

en: Collection '%(object)s' deleted.
ru: Коллекция '%(object)s' удалена.

en: Collection '%(object)s' updated.
ru: Коллекция '%(object)s' обновлена.

en: Collection management permissions
ru: Управление доступом к коллекции

en: Collections
ru: Коллекции

en: Comment
ru: Оставить комментарий

en: Comment notifications
ru: Уведомления о комментариях

en: Comments
ru: Комментарии

en: Common actions
ru:  Распространенные действия

en: Compare with current version
ru: Сравнить с текущей версией

en: Compare with live version
ru: Сравнить с опубликованной версией

en: Compare with previous version
ru: Сравнить с предыдущей версией

en: Comparing
ru: Сравниваем

en: Comparing %(title)s
ru: Сравниваем %(title)s

en: Completed at
ru: Завершен в

en: Configure a site now.
ru: Настроить сайт.

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm selection
ru: Подтверждение выбора

en: Content
ru: Содержимое

en: Content metrics
ru: Метрики контента

en: Continue
ru: Продолжить

en: Convert alias
ru: Сконвертировать  псевдоним

en: Convert alias %(title)s
ru: Сконвертировать псевдоним %(title)s

en: Convert this alias into an ordinary page
ru: Преобразовать этот псевдоним в обычную страницу

en: Convert to internal link
ru: Преобразовать во внутреннюю ссылку

en: Converting this to an internal link to %(page)s would make the link automatically update if the underlying page changes its URL. Would you like to do this?
ru: Преобразование во внутреннюю ссылку на %(page)s приведет к автоматическому обновлению ссылки, если базовая страница изменит свой URL-адрес. Хотели бы вы сделать это?

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy %(title)s
ru: Копировать %(title)s

en: Copy '%(title)s'
ru: Копировать '%(title)s'

en: Copy page '%(title)s'
ru: Скопировать страницу '%(title)s'

en: Copy subpages
ru: Копировать подстраницы

en: Copy this page
ru: Копировать эту страницу

en: Correct the validation errors to resume preview (saving will highlight errors)
ru: Исправьте ошибки, чтобы возобновить предварительный просмотр (при сохранении ошибки будут подсвечены)

en: Create
ru: Создать

en: Create a new %(model_name)s
ru: Создать новую %(model_name)s

en: Create a page in
ru: Создать страницу в

en: Create a page in %(title)s
ru: Создать страницу в %(title)s

en: Creating…
ru: Создание...

en: Current draft
ru: Черновик

en: Current page status:
ru: Текущий статус страницы:

en: Current time zone
ru: Текущий часовой пояс

en: Currently viewing
ru: В данный момент просматривается

en: Cut
ru: Вырезать

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Date
ru: Дата

en: Date / Time
ru: Дата / Время

en: Date from
ru: С

en: Date to
ru: До

en: Date updated
ru: Дата обновления

en: Date/Time
ru: Дата/Время

en: Default avatar
ru: Аватар по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %(title)s
ru: Удалить %(title)s

en: Delete '%(title)s'
ru: Удалить '%(title)s'

en: Delete 1 page | Delete %(counter)s pages
ru[0]: Удалить 1 страницу
ru[1]: Удалить %(counter)s страниц
ru[2]: Удалить %(counter)s страниц
ru[3]: Удалить %(counter)s страниц

en: Delete collection
ru: Удалить коллекцию

en: Delete collections
ru: Удалить коллекцию

en: Delete page '%(title)s'
ru: Удалить страницу '%(title)s'

en: Delete selected pages
ru: Удалить выбранные страницы

en: Deleted comments
ru: Удаленные комментарии

en: Deleted comments:
ru: Удаленные комментарии:

en: Deleting this page will also delete %(descendant_count)s child page. | Deleting this page will also delete %(descendant_count)s more child pages.
ru[0]: Удаление этой страницы также приведет к удалению %(descendant_count)s дочерней страницы.
ru[1]: Удаление этой страницы также приведет к удалению других %(descendant_count)s дочерних страниц.
ru[2]: Удаление этой страницы также приведет к удалению других %(descendant_count)s дочерних страниц.
ru[3]: Удаление этой страницы также приведет к удалению других %(descendant_count)s дочерних страниц.

en: Deleting this page will also delete %(translation_count)s translation of this page. | This will also delete %(descendant_count)s more child pages. Deleting this page will also delete %(translation_count)s translations of this page.
ru[0]: При удалении этой страницы будут удалены и %(translation_count)s перевода этой страницы.
ru[1]: При этом также будут удалены еще %(descendant_count)s дочерние страницы. При удалении этой страницы также будут удалены %(translation_count)sпереводов этой страницы.
ru[2]: При этом также будут удалены еще %(descendant_count)s дочерние страницы. При удалении этой страницы также будут удалены %(translation_count)s переводов этой страницы.
ru[3]: При этом также будут удалены еще %(descendant_count)sдочерние страницы. При удалении этой страницы также будут удалены %(translation_count)s переводов этой страницы.

en: Deleting this page will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | Deleting this page will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
ru[0]: При удалении этой страницы также будет удалён %(translation_count)s перевод и %(translation_descendant_count)s их объединяющих перевода дочерней страницы.
ru[1]: При удалении этой страницы будут удалены %(translation_count)s перевод и %(translation_descendant_count)s их объединённых переведенных дочерних страницы.
ru[2]: При удалении этой страницы будут удалены %(translation_count)s перевод и %(translation_descendant_count)s их объединённых переведенных дочерних страниц.
ru[3]: При удалении этой страницы будут удалены %(translation_count)s перевод и %(translation_descendant_count)s их объединённых переведенных дочерних страниц.

en: Deleting this page will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | Deleting this page will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
ru[0]: При удалении этой страницы будет также удален 1 перевод и его совокупность %(translation_descendant_count)s переведенной дочерней страницы.
ru[1]: При удалении этой страницы будет также удален 1 перевод и %(translation_descendant_count)s объединённых переводов дочерних страниц.
ru[2]: При удалении этой страницы будет также удален 1 перевод и %(translation_descendant_count)s объединённых переводов дочерних страниц.
ru[3]: При удалении этой страницы будет также удален 1 перевод и %(translation_descendant_count)sобъединённый  перевод дочерних страниц.

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable ordering of child pages
ru: Отключить упорядочение дочерних страниц

en: Disable task
ru: Отключить задачу

en: Disable workflow
ru: Отключить рабочий процесс

en: Disabled
ru: Отключен

en: Don't worry, we've got your back. Check out the <a class="w-whats-new__link" href="%(editor_guide_link)s" target="_blank" rel="noreferrer">Wagtail Editor Guide</a> to get the low down on what's changed and some exciting new features!
ru: Не волнуйтесь, мы поможем вам. Посмотрите на <a class="w-whats-new__link" href="%(editor_guide_link)s" target="_blank" rel="noreferrer">руководство по редактору Wagtail</a>, чтобы узнать, что изменилось, и узнать о некоторых интересных новых функциях!

en: Download CSV
ru: Скачать CSV

en: Download XLSX
ru: Скачать XLSX

en: Draft
ru: Черновик

en: Drag
ru: Перетянуть

en: Earliest
ru: Ранний

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit '%(title)s'
ru: Редактировать '%(title)s'

en: Edit / Review
ru: Редактировать / Проверить

en: Edit collections
ru: Редактировать коллекцию

en: Edit original page
ru: Редактировать оригинальную страницу

en: Edit schedule
ru: Редактировать расписание

en: Edit this %(object)s
ru: Править %(object)s

en: Edit this item
ru: Редактировать этот элемент

en: Edit this page
ru: Редактировать эту страницу

en: Edit this task
ru: Редактировать эту задачу

en: Edit your notification preferences here:
ru: Если необходимо, отредактируйте свои настройки уведомлений здесь:

en: Edited
ru: Редактировано

en: Edited by
ru: Отредактировано

en: Editing
ru: Редактирование

en: Editing %(page_type)s
ru: Редактирование %(page_type)s

en: Editing %(task_type)s
ru: Редактирование %(task_type)s

en: Editing workflow
ru: Редактирование рабочего процесса

en: Editing workflow task
ru: Редактирование задачи рабочего процесса.

en: Editor Guide
ru: Руководство редактора

en: Email
ru: Адрес электронной почты

en: Email link
ru: Ссылка адреса электронной почты

en: Empty frame title found
ru: Найден пустой заголовок кадра

en: Empty heading found
ru: Найден пустой заголовок

en: Enable
ru: Включить

en: Enable ordering of child pages
ru: Включить упорядочение дочерних страниц

en: Enter a search term above
ru: Введите критерий поиска выше

en: Enter password
ru: Введите пароль

en: Enter your %(username_field_name)s
ru: Введите ваше %(username_field_name)s

en: Enter your email address to reset your password
ru: Введите ваш адрес электронной почты для сброса пароля

en: Error 404
ru: Ошибка 404

en: Error 404: Page not found
ru: Ошибка 404: Страница не найдена

en: Existing
ru: Существующие

en: Expiry date/time must be in the future
ru: Дата/время снятия с публикации должно быть в будущем.

en: Expiry:
ru: Срок действия:

en: Explore
ru: Обзор

en: Explore child pages of '%(title)s'
ru: Обзор дочерних для '%(title)s' страниц

en: Explore subpages of '%(title)s'
ru: Обзор подстраниц для '%(title)s'

en: Exploring
ru: Исследование

en: External link
ru: Внешняя ссылка

en: Field
ru: Поле

en: Fields
ru: Поля

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter by
ru: Фильтр по

en: Filter by up to ten most popular tags.
ru: Фильтр по десяти самым популярным тегам.

en: First Name
ru: Имя

en: First published
ru: Впервые опубликовано

en: Focus on the drag button and press up or down arrows to move the item, then press enter to submit the change.
ru: Наведите курсор на кнопку перетаскивания и нажмите стрелки вверх или вниз, чтобы переместить элемент, затем нажмите Enter, чтобы применить изменение.

en: For search engines
ru: Для поисковых систем

en: For site menus
ru: Для меню сайта

en: Forgotten password?
ru: Забыли пароль?

en: Give your workflow a name
ru: Задайте название рабочего процесса.

en: Go back
ru: Обратно

en: Go live date/time must be before expiry date/time
ru: Дата/время публикации должно быть раньше даты/времени снятия с публикации.

en: Go to Wagtail admin
ru: Перейти в панель управления Wagtail

en: Go-live:
ru: Запустить:

en: Has child pages
ru: Имеет дочерние страницы

en: Heading %(level)d
ru: Заголовок %(level)d

en: Hello %(username)s,
ru: Здравствуйте %(username)s,

en: Help
ru: Помощь

en: History
ru: История

en: Home
ru: Главная

en: If you confirm deletion
ru: Если вы подтверждаете удаление

en: If you just want to add pages to an existing site, create them as children of the homepage instead.
ru: Если вы просто хотите добавить страницы на существующий сайт, вместо этого создайте их как дочерние элементы домашней страницы.

en: Image alt text has inappropriate pattern
ru: Текст alt у изображения имеет неподходящий паттерн

en: In Moderation
ru: На модерации

en: Incomplete task
ru: Незавершенная задача

en: Incorrect heading hierarchy
ru: Неправильная иерархия заголовков

en: Initial Revision
ru: Начальная Ревизия

en: Input button text is empty
ru: Текст кнопки ввода не заполнен

en: Insert anchor
ru: Вставить якорь

en: Insert link
ru: Вставить ссылку

en: Insert or edit a link
ru: Вставка или изменение ссылки

en: Inspect
ru: Просмотр

en: Inspect '%(title)s'
ru: Проверить '%(title)s'

en: Inspecting
ru: Просмотр

en: Internal link
ru: Внутренняя ссылка

en: Invalid password reset link
ru: Неверная ссылка для восстановления пароля

en: Invalid schedule
ru: Неверное расписание

en: Is commenting action
ru: Является комментарием

en: Issues found
ru: Найдены проблемы

en: It will also delete %(translation_count)s translation. | It will also delete %(translation_count)s translations.
ru[0]: Это также удалит %(translation_count)s перевод.
ru[1]: Это также удалит %(translation_count)s переводов.
ru[2]: Это также удалит %(translation_count)s переводов.
ru[3]: Это также удалит %(translation_count)s переводов.

en: It will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | It will also delete %(translation_count)s translations and their combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
ru[0]: При этом будет удалён %(translation_count)s перевод и объединенная%(translation_descendant_count)s переведенная дочерняя страница.
ru[1]: При этом будут удалёны %(translation_count)s перевода и объединенные%(translation_descendant_count)sдочерние переводы.
ru[2]: При этом будут удалёны  %(translation_count)s переводов и объединенные %(translation_descendant_count)s дочерние переводы.
ru[3]: При этом будет удалён %(translation_count)s перевод и объединенные%(translation_descendant_count)s дочерние переводы.

en: It will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child page. | It will also delete 1 translation and its combined %(translation_descendant_count)s translated child pages.
ru[0]: Также будет удален 1 перевод и %(translation_descendant_count)s объединенный дочерний первод.
ru[1]: Также будет удален 1 перевод и %(translation_descendant_count)s объединенных дочерних перводов.
ru[2]: Также будет удален 1 перевод и %(translation_descendant_count)s объединенных дочерних перводов.
ru[3]: Также будет удален 1 перевод  и %(translation_descendant_count)s объединенных дочерних перводов.

en: Italic
ru: Наклонный

en: Item %(index)s of %(total)s
ru: %(index)s из %(total)s

en: JavaScript is required to use Wagtail, but it is currently disabled.<br /> Here are the <a href="https://www.enable-javascript.com/" target="_blank" rel="noreferrer">instructions how to enable JavaScript in your web browser</a>.
ru: Для использования CMS требуется JavaScript, но в настоящее время он отключен.<br />Вот <a href="https://www.enable-javascript.com/" target="_blank" rel="noreferrer">инструкции, как включить JavaScript в вашем веб-браузере</a>.

en: Keep the new pages updated with future changes
ru: Хранить новые страницы с учетом будущих изменений

en: Keyboard shortcut
ru: Сочетание клавиш

en: Keyboard shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last edit
ru: Последнее редактирование

en: Last edited page
ru: Последняя отредактированная страница

en: Last published
ru: Последняя публикация

en: Last published at
ru: Последняя публикация на

en: Last published before
ru: Последняя публикация до

en: Last published by
ru: Последняя публикация от

en: Latest
ru: Последний

en: Link
ru: Ссылка

en: Link text is empty
ru: Текст ссылки пуст

en: Live
ru: Опубликовано

en: Live version
ru: Опубликованная версия

en: Loading
ru: Загрузка

en: Locale
ru: Локализация

en: Locale:
ru: Локализация:

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Locked at
ru: Заблокирован в

en: Locked at <b>%(locking_date)s</b>
ru: Заблокировано c <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked by <b>%(locked_by)s</b> at <b>%(locking_date)s</b>
ru: Заблокировано <b>%(locked_by)s</b> на <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked by <b>you</b> at <b>%(locking_date)s</b>
ru: Заблокировано <b>вами</b> до <b>%(locking_date)s</b>

en: Locked pages
ru: Заблокированные страницы

en: Locking status
ru: Статус блокировки

en: Locking:
ru: Блокировка:

en: Log out
ru: Выйти

en: Login
ru: Войти

en: Minimap
ru: Миникарта

en: Misusing paragraphs as headings
ru: Неправильное использование абзацев в качестве заголовков

en: Monospace (code)
ru: Моноширинный шрифт (код)

en: More
ru: Больше

en: More actions
ru: Больше действий

en: More bulk actions
ru: Другие массовые действия

en: More options for '%(title)s'
ru: Дополнительные опции для '%(title)s'

en: Move
ru: Переместить

en: Move %(title)s
ru: Переместить %(title)s

en: Move 1 page | Move %(counter)s pages
ru[0]: Переместить одну страницу
ru[1]: Переместить %(counter)s страниц
ru[2]: Переместить %(counter)s страниц
ru[3]: Переместить %(counter)s страниц

en: Move down
ru: Двигать вниз

en: Move page '%(title)s'
ru: Переместить страницу '%(title)s'

en: Move selected pages
ru: Переместить выбранные страницы

en: Move up
ru: Двигать наверх

en: Moved down 1 place. | Moved down %(counter)s places.
ru[0]: Перемещён на 1 позицию вниз.
ru[1]: Перемещён на %(counter)s позицию вниз.
ru[2]: Перемещён на %(counter)s позицию вниз.
ru[3]: Перемещён на %(counter)s позицию вниз.

en: Moved up 1 place. | Moved up %(counter)s places.
ru[0]: Перемещён на 1 позицию вверх.
ru[1]: Перемещён на %(counter)s позицию вверх.
ru[2]: Перемещён на %(counter)s позицию вверх.
ru[3]: Перемещён на %(counter)sпозицию вверх.

en: Multi-word tags with spaces will automatically be enclosed in double quotes (").
ru: Теги из нескольких слов с пробелами будут автоматически заключены в двойные кавычки (").

en: Name
ru: Имя

en: Name and Email
ru: Имя и электронная почта

en: New
ru: Новый

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: New comments:
ru: Новые комментарии:

en: New parent page
ru: Новая родительская страница

en: New replies
ru: Новые ответы

en: New replies to:
ru: Новые ответы на:

en: New replies:
ru: Новые ответы:

en: New slug
ru: Новый слаг

en: New title
ru: Новый заголовок

en: New workflow
ru: Создать рабочий процесс

en: New workflow task
ru: Новая задача рабочего процесса

en: New: %(model_name)s
ru: Новый: %(model_name)s

en: Next
ru: Следующая

en: No
ru: Нет

en: No %(model_name)s match your query.
ru: %(model_name)sне соответствует вашему запросу.

en: No collections have been created. Why not <a href="%(add_collection_url)s">add one</a>?
ru: Коллекции еще не были созданы. Почему бы не <a href="%(add_collection_url)s">добавить одну</a>?

en: No locked pages found.
ru: Не найдено ни одной заблокированной страницы.

en: No log entries found.
ru: Записи в журнале не найдены.

en: No other translations
ru: Нет других переводов

en: No page types found.
ru: Типы страниц не найдены.

en: No pages found.
ru: Страницы не найдены.

en: No pages match this report's criteria.
ru: Нет страниц удовлетворяющих критерию отчета.

en: No pages use
ru: Нет страниц использующих

en: No pages/snippets have been submitted for moderation yet
ru: На модерацию пока не отправлено ни одной страницы/фрагмента

en: No publishing schedule set
ru: График публикации не установлен

en: No results across entire site.
ru: Нет результатов на всём сайте.

en: No results in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.
ru: Нет результатов в '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'.

en: No tasks have been created. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
ru: Ни одной задачи еще не создано. Почему бы не <a href="%(add_url)s">добавить какую-нибудь</a>?

en: No workflows have been created. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
ru: Рабочие процессы еще не созданы. Почему бы не <a href="%(add_url)s">создать что-нибудь</a>?

en: No, don't delete
ru: Нет, не удалять

en: No, don't delete it
ru: Нет, не удалять

en: No, don't move
ru: Нет, не перемещать

en: No, don't publish
ru: Нет, не публиковать

en: No, don't unpublish
ru: Нет, оставить опубликованным

en: No, don't unschedule
ru: Нет, не отменять публикацию по расписанию

en: No, leave it as an alias
ru: Нет, оставить как псевдоним

en: None
ru: Ничего

en: Not started
ru: Не запущено

en: Not used
ru: Не задействован

en: Not visible to the public
ru: Не доступен публично

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Numbered list
ru: Нумерованный список

en: Once live anyone can view
ru: После публикации страница будет доступна всем

en: Once published:
ru: После публикации:

en: One or more references to this %(model_name)s prevent it from being deleted.
ru: Объект модели %(model_name)s защищен от удаления из-за связанных защищенных объектов.

en: One other user is currently viewing | %(num_user)s other users are currently viewing
ru[0]: Еще один пользователь в данный момент смотрит
ru[1]: Ещё %(num_user)s пользователей в данный момент просматривают
ru[2]: Ещё %(num_user)s пользователей в данный момент просматривают
ru[3]: Ещё %(num_user)s пользователей в данный момент просматривают

en: Only pages of type "%(type)s" may be chosen for this field. Search results will exclude pages of other types. | Only the following page types may be chosen for this field: %(type)s. Search results will exclude pages of other types.
ru[0]: Для этого поля могут быть выбраны только страницы типа "%(type)s". Результаты поиска будут исключать страницы других типов.
ru[1]: Для этого поля можно выбрать только следующие типы страниц: %(type)s. Результаты поиска будут исключать страницы других типов.
ru[2]: Для этого поля можно выбрать только следующие типы страниц: %(type)s. Результаты поиска будут исключать страницы других типов.
ru[3]: Для этого поля можно выбрать только следующие типы страниц: %(type)s. Результаты поиска будут исключать страницы других типов.

en: Other searches
ru: Другие поиски

en: Owner
ru: Владелец

en: Page
ru: Страница

en: Page %(page_num)s of %(total_pages)s.
ru: Страница %(page_num)s из %(total_pages)s.

en: Page %(page_number)s of %(num_pages)s.
ru: Страница %(page_number)s из %(num_pages)s.

en: Page '%(page_title)s' and %(subpages_count)s subpages copied.
ru: Страница '%(page_title)s' и %(subpages_count)s подстраниц скопировано.

en: Page '%(page_title)s' copied.
ru: Страница '%(page_title)s' скопирована.

en: Page '%(page_title)s' created and published.
ru: Страница '%(page_title)s' создана и опубликована.

en: Page '%(page_title)s' created and scheduled for publishing.
ru: Страница '%(page_title)s' создана и запланирована к публикации.

en: Page '%(page_title)s' created and submitted for moderation.
ru: Страница '%(page_title)s' создана и отправлена на модерацию.

en: Page '%(page_title)s' created.
ru: Страница '%(page_title)s' создана.

en: Page '%(page_title)s' deleted.
ru: Страница '%(page_title)s' удалена.

en: Page '%(page_title)s' has been converted into an ordinary page.
ru: Страница "%(page_title)s" преобразована в обычную страницу.

en: Page '%(page_title)s' has been published.
ru: Страница '%(page_title)s' опубликована.

en: Page '%(page_title)s' has been replaced with version from %(previous_revision_datetime)s.
ru: Страница '%(page_title)s' была заменена версией от %(previous_revision_datetime)s

en: Page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
ru: Страница '%(page_title)s' запланирована к публикации.

en: Page '%(page_title)s' has been submitted for moderation.
ru: Страница '%(page_title)s' была отправлена на модерацию.

en: Page '%(page_title)s' has been updated.
ru: Страница '%(page_title)s' обновлена.

en: Page '%(page_title)s' is live and this version has been scheduled for publishing.
ru: Страница '%(page_title)s' опубликована и эта версия запланирована для публикации.

en: Page '%(page_title)s' is now unlocked.
ru: Страница '%(page_title)s' разблокирована.

en: Page '%(page_title)s' moved.
ru: Страница '%(page_title)s' перемещена.

en: Page '%(page_title)s' unpublished.
ru: Страница '%(page_title)s' снята с публикации.

en: Page history
ru: Страница истории

en: Page locked
ru: Страница заблокирована

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Page type
ru: Тип страницы

en: Page types
ru: Типы страниц

en: Page types usage
ru: Использование типов страниц

en: Page visibility:
ru: Видимость страницы:

en: Page/Snippet
ru: Страница/Фрагмент

en: Page/Snippet ID
ru: ID Cтраницы/Фрагмента

en: Page/Snippet Title
ru: Заголовок Cтраницы/Фрагмента

en: Page/Snippet Type
ru: Тип Cтраницы/Фрагмента

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages created here will not be accessible at any URL. To add pages to an existing site, create them as children of the homepage.
ru: Страницы, созданные здесь, не будут доступны ни по одному URL. Чтобы добавить страницы на существующий сайт, создайте их как дочерние элементы главной страницы.

en: Pages that use workflow
ru: Страницы, использующие рабочий процесс

en: Pages that use workflow '%(name)s'
ru: Страницы, использующие рабочий процесс '%(name)s'

en: Pages using
ru: Страницы, использующие

en: Pages using %(page_type)s
ru: Страницы, использующие %(page_type)s

en: Pagination
ru: Паджинация

en: Parent
ru: Родительский элемент

en: Parent page
ru: Родительская страница

en: Password
ru: Пароль

en: Password change successful
ru: Пароль изменен успешно

en: Password reset
ru: Восстановление пароля

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste and match style
ru: Вставить и подобрать стиль

en: Paste without formatting
ru: Вставить без форматирования

en: Phone link
ru: Ссылка на телефон

en: Please follow the link below to reset your password:
ru: Пожалуйста, проследуйте по ссылке ниже чтобы сбросить ваш пароль:

en: Please select another parent
ru: Пожалуйста выберите другого родителя

en: Please select at least one group.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы одну группу.

en: Please type <b>%(wagtail_site_name)s</b> to confirm.
ru: Пожалуйста, введите <b>%(wagtail_site_name)s</b> для подтверждения.

en: Preferred language
ru: Предпочтительный язык

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview cannot display due to validation errors. <br /> Click save to highlight the relevant fields.
ru: Предварительный просмотр не может отобразиться из-за ошибок проверки. Нажмите «Сохранить», чтобы выделить соответствующие поля.

en: Preview draft version of '%(title)s'
ru: Предпросмотр черновой версии '%(title)s'

en: Preview in desktop size
ru: Предварительный просмотр в формате компьютера

en: Preview in mobile size
ru: Предварительный просмотр в формате смартфона

en: Preview in new tab
ru: Предварительный просмотр в новой вкладке

en: Preview in tablet size
ru: Предварительный просмотр в формате планшета

en: Preview is out of date
ru: Предварительный просмотр устарел

en: Preview mode
ru: Режим предпросмотра

en: Preview not available
ru: Предпросмотр не доступен

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Privacy
ru: Приватность

en: Privacy changes apply to all children of this page too.
ru: Изменения приватности также накладываются и на дочерние страницы.

en: Privacy settings determine who is able to view documents in this collection.
ru: Настройки приватности определяют кто в праве просматривать документы из этой коллекции.

en: Private
ru: Приватно

en: Private. Visit the live page
ru: Приватно. Посетите опубликованную страницу

en: Proceeding will overwrite the changes made by %(user_name)s. Refreshing the page will show you the new changes, but you will lose any of your unsaved changes.
ru: При продолжении работы изменения, сделанные %(user_name)s, будут перезаписаны. Обновление страницы покажет новые изменения, но все несохраненные изменения будут потеряны.

en: Proceeding will overwrite the changes you made in that window. Refreshing the page will show you the new changes, but you will lose any of your unsaved changes in the current window.
ru: При продолжении работы изменения, сделанные в этом окне, будут перезаписаны. Обновление страницы покажет вам новые изменения, но вы потеряете все несохраненные изменения в текущем окне.

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile picture
ru: Изображение профиля

en: Promote
ru: Продвижение

en: Public
ru: Публично

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Publish %(model_name)s
ru: Опубликовать %(model_name)s

en: Publish 1 page | Publish %(counter)s pages
ru[0]: Опубликовать 1 страницу
ru[1]: Опубликовать %(counter)s страниц
ru[2]: Опубликовать %(counter)s страниц
ru[3]: Опубликовать %(counter)s страниц

en: Publish copied page
ru: Опубликовать скопированную страницу

en: Publish copies
ru: Опубликовать копии

en: Publish page
ru: Опубликовать страницу

en: Publish selected pages
ru: Опубликовать выбранные страницы

en: Publish this version
ru: Опубликовать эту версию

en: Published
ru: Опубликовано

en: Publishing this %(model_name)s will cancel the current workflow.
ru: Публикация %(model_name)s отменяет текущий рабочий процесс.

en: Publishing this page will cancel the current workflow.
ru: Публикация этой страницы отменит текущий рабочий процесс.

en: Publishing…
ru: Публикуется...

en: Read the release notes.
ru: Прочтите примечания к выпуску.

en: Reading time
ru: Время чтения

en: Redo
ru: Повтор изменения

en: Referenced %(count)s time | Referenced %(count)s times
ru[0]: Ссылается  %(count)s раз
ru[1]: Ссылаются %(count)s раза
ru[2]: Ссылаются %(count)s раз
ru[3]: Ссылается %(count)s раз

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh page
ru: Обновить страницу

en: Refresh the page
ru: Обновить страницу

en: Refreshing the page means you will lose any unsaved changes
ru: Обновление страницы означает потерю всех несохраненных изменений

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Replace current draft
ru: Изменить черновик

en: Reports
ru: Отчеты

en: Request a new password reset
ru: Запросить новый пароль

en: Requested By
ru: Запросил

en: Requested by
ru: Запрошен

en: Requested by <b>%(modified_by)s</b>
ru: Запрошен <b>%(modified_by)s</b>

en: Reset password
ru: Сбросить пароль

en: Reset to default
ru: Восстановление значений по умолчанию

en: Reset your password
ru: Сбросить ваш пароль

en: Resolved comments
ru: Закрытые обсуждения

en: Resolved comments:
ru: Закрытые обсуждения:

en: Restart workflow
ru: Перезапустить рабочий процесс

en: Resubmit to %(task_name)s
ru: Обновить %(task_name)s

en: Review this version
ru: Проверить эту версию

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Draft
ru: Сохранить черновик

en: Save account details
ru: Сохранить данные учетной записи

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save draft
ru: Сохранить черновик

en: Save schedule
ru: Сохранить расписание

en: Save the page before leaving
ru: Сохраните страницу перед выходом

en: Saving…
ru: Сохранение…

en: Search
ru: Поиск

en: Search in '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'
ru: Искать в '<span class="w-title-ellipsis">%(title)s</span>'

en: Search term
ru: Критерий поиска

en: Search the whole site
ru: Поиск по всему сайту

en: Search…
ru: Поиск...

en: Section
ru: Раздел

en: See full history
ru: Посмотреть полную историю

en: Select
ru: Выбрать

en: Select %(title)s
ru: Выбрать %(title)s

en: Select a new parent for this page.
ru: Выбрать нового родителя для этой страницы

en: Select a new parent page
ru: Выбрать новую родительскую страницу

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select all pages in listing
ru: Выбрать все страницы из списка

en: Select hierarchical position. Note: a collection cannot become a child of itself or one of its descendants.
ru: Выберите положение в иерархии. Примечание: коллекция не может стать дочерним элементом самой себя или одного из своих потомков.

en: Select row
ru: Выбрать строку

en: Sent to %(task_name)s %(started_at)s
ru: Отправлено в %(task_name)s %(started_at)s

en: Set collection privacy. Current status: Private
ru: Установить конфиденциальность коллекции. Текущий статус: Приватный

en: Set collection privacy. Current status: Public
ru: Установить конфиденциальность коллекции. Текущий статус: Общедоступный

en: Set publishing schedule
ru: Установить график публикации

en: Set schedule
ru: Установить расписание

en: Set your new password
ru: Задайте ваш новый пароль

en: Settings
ru: Настройки

en: Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Show
ru: Показать

en: Show disabled
ru: Показать отключенные

en: Show filters
ru: Показать фильтры

en: Show in Explorer
ru: Показать Проводник

en: Show issue
ru: Показать проблему

en: Side panel width
ru: Ширина боковой панели

en: Side panels
ru: Боковые панели

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Sign in
ru: Войти

en: Sign in to Wagtail
ru: Войти в Wagtail

en: Signing in…
ru: Выполняется вход...

en: Site
ru: Сайт

en: Site history
ru: История действий на сайте

en: Site summary
ru: Общая информация

en: Sites menu
ru: Список сайтов

en: Skip to main content
ru: Пропустить главный контент

en: Snippet '%(content_type)s' already has workflow '%(workflow_name)s' assigned.
ru: Сниппету '%(content_type)s' уже назначен рабочий процесс '%(workflow_name)s'.

en: Sorry, no pages match <em>%(query_string)s</em>
ru: К сожалению, по запросу <em>%(query_string)s</em> ничего не найдено.

en: Sorry, no tasks match "<em>%(query_string)s</em>"
ru: К сожалению, по запросу "<em>%(query_string)s</em>" ничего не найдено

en: Sorry, there are no matches for "<em>%(search_query)s</em>"
ru: К сожалению, нет совпадений для "<em>%(search_query)s</em>"

en: Sorry, you cannot create a page at this location.
ru: К сожалению, вы не можете создать страницу в этом месте.

en: Sorry, you do not have permission to access this area.
ru: Извините, но у вас нет доступа в эту область.

en: Sort
ru: Порядок

en: Sort by '%(label)s' in ascending order.
ru: Сортировка по %(label)s в порядке возрастания.

en: Sort by '%(label)s' in descending order.
ru: Сортировка по '%(label)s' в порядке убывания.

en: Sort menu order
ru: Задать порядок сортировки

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in ascending order.
ru: Отсортировать дочерние страницы из '%(parent)s' в '%(label)s' в порядке возрастания.

en: Sort the order of child pages within '%(parent)s' by '%(label)s' in descending order.
ru: Отсортировать дочерние страницы из '%(parent)s' в '%(label)s в порядке убывания.

en: Started at
ru: Запущен в

en: Started at <b>%(started_at)s</b>
ru: Начало: <b>%(started_at)s</b>.

en: Status
ru: Статус

en: Status %(status)s
ru: Статус %(status)s

en: Status:
ru: Статус:

en: Step %(step_number)s
ru: Шаг %(step_number)s

en: Strike-through
ru: Зачёркивание

en: Strikethrough
ru: Зачеркнутый

en: Submit for moderation
ru: Отправить на модерацию

en: Submit to %(workflow_name)s
ru: Отправить в "%(workflow_name)s"

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: Switch locales
ru: Сменить язык

en: System
ru: Система

en: Table header text is empty
ru: Текст заголовка таблицы пуст

en: Tag
ru: Тег

en: Tag(s) %(value_too_long)s are over %(max_tag_length)d characters
ru: Длина тега(ов) %(value_too_long)s превышает %(max_tag_length)dсимволов

en: Tags can only consist of a single word, no spaces allowed.
ru: Теги могут состоять только из одного слова, без пробелов.

en: Task
ru: Задача

en: Task '%(object)s' created.
ru: Задача '%(object)s' создана.

en: Task '%(object)s' disabled.
ru: Задача '%(object)s' отключена.

en: Task '%(object)s' updated.
ru: Задача '%(object)s' обновлена.

en: Task '%(task_name)s' enabled.
ru: Задача '%(task_name)s' включена.

en: Task started
ru: Задача запущена

en: Task submitted by
ru: Задание отправлено

en: Task type
ru: Тип задачи

en: Tasks
ru: Задачи

en: Text content
ru: Содержание текста

en: Text formatting
ru: Форматирование текста

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in "%(task)s".
ru: %(model_name)s "%(title)s" утверждено в "%(task)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in "%(workflow)s".
ru: %(model_name)s "%(title)s" одобрено в "%(workflow)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in moderation stage "%(task)s".
ru: %(model_name)s"%(title)s" была одобрена на этапе модерации "%(task)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been approved in workflow "%(workflow)s".
ru: %(model_name)s "%(title)s" одобрено в рабочем процессе "%(workflow)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s" by %(rejector)s.
ru: %(model_name)s "%(title)s" отклонено по "%(task)s" во время рабочего процесса "%(workflow)s" — %(rejector)s.

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s".
ru: %(model_name)s "%(title)s" отклонено по "%(task)s" во время рабочего процесса "%(workflow)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(task)s".
ru: %(model_name)s "%(title)s" отклонено по "%(task)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected during "%(workflow)s".
ru: %(model_name)s"%(title)s" отклонено во время "%(workflow)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been rejected in moderation stage "%(task)s".
ru: Модерация %(model_name)s "%(title)s" отклонена на этапе "%(task)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s"
ru: %(model_name)s "%(title)s" отправлено на утверждение на этапе модерации, в "%(task)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s".
ru: %(model_name)s"%(title)s" отправлено на утверждение по "%(task)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for approval to moderation stage "%(task)s".
ru: %(model_name)s "%(title)s" утверждено на этапе модерации, в "%(task)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s" by %(requester)s.
ru: %(model_name)s"%(title)s" отправлено на модерацию в рабочий процесс "%(workflow)s" от %(requester)s.

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s".
ru: %(model_name)s "%(title)s" отправлено на модерацию в рабочий процесс "%(workflow)s".

en: The %(model_name)s "%(title)s" has been submitted to workflow "%(workflow)s"
ru: %(model_name)s"%(title)s" передано в рабочий процесс "%(workflow)s"

en: The %(model_name)s '%(title)s' is not currently awaiting moderation in task '%(task_name)s'.
ru: %(model_name)s '%(title)s' в настоящее время не ожидает модерации в задании '%(task_name)s'.

en: The %(model_name)s '%(title)s' is not currently awaiting moderation.
ru: В настоящее время %(model_name)s '%(title)s не ожидает модерации.

en: The %(model_name)s could not be created due to errors.
ru: Не удалось создать %(model_name)s из-за ошибок.

en: The %(model_name)s could not be saved as it is locked
ru: %(model_name)sневозможно сохранить, так как заблокирован

en: The %(model_name)s could not be saved due to errors.
ru: Не удалось сохранить %(model_name)s из-за ошибок.

en: The URL you entered, <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(submitted_url)s">%(submitted_url)s</a>, looks like it matches the internal page %(page)s, which has the URL <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(internal_url)s">%(internal_url)s</a>.
ru: Введенный вами URL, <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(submitted_url)s">%(submitted_url)s</a>, похоже, совпадает с внутренней страницей %(page)s, которая имеет URL <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%(internal_url)s">%(internal_url)s</a>.

en: The collection could not be saved due to errors.
ru: Коллекция не может быть сохранена из-за ошибок.

en: The following comment was left: "%(comment)s"
ru: Оставлен комментарий: "%(comment)s".

en: The following page cannot be moved due to duplicate slug | The following pages cannot be moved due to duplicate slugs
ru[0]: Следующие страницы не могут быть перемещены из-за повторяющегося слага
ru[1]: Следующие страницы не могут быть перемещены из-за повторяющихся слагов
ru[2]: Следующие страницы не могут быть перемещены из-за повторяющихся слагов
ru[3]: Следующие страницы не могут быть перемещены из-за повторяющихся слагов

en: The following page cannot be moved to %(dest_title)s | The following pages cannot be moved to %(dest_title)s
ru[0]: Следующая страница не может быть перемещена в %(dest_title)s
ru[1]: Следующие страницы не могут быть перемещены в %(dest_title)s
ru[2]: Следующие страницы не могут быть перемещены в %(dest_title)s
ru[3]: Следующие страницы не могут быть перемещены в %(dest_title)s

en: The new page will be a child of this given parent page.
ru: Новая страница будет дочерней по отношению к данной родительской странице.

en: The page "%(title)s" has been approved
ru: Страница "%(title)s" была утверждена

en: The page "%(title)s" has been approved in "%(task)s".
ru: Страница "%(title)s" была утверждена в рамках "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been approved in "%(workflow)s".
ru: Страница "%(title)s" утверждена в рамках рабочего процесса "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been approved in moderation stage "%(task)s".
ru: Страница "%(title)s" была утверждена на стадии модерации "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been approved in workflow "%(workflow)s".
ru: Страница "%(title)s"  утверждена в рамках рабочего процесса "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been approved.
ru: Страница "%(title)s" была утверждена.

en: The page "%(title)s" has been rejected
ru: Страница "%(title)s" была отклонена

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s" by %(rejector)s.
ru: Страница "%(title)s" отклонена на задаче "%(task)s" в рамках рабочего процесса "%(workflow)s". Отклонил: %(rejector)s.

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s" in workflow "%(workflow)s".
ru: Страница "%(title)s" отклонена на задаче "%(task)s" в рамках рабочего процесса "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(task)s".
ru: Страница "%(title)s" была отклонена в рамках "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected during "%(workflow)s".
ru: Страница "%(title)s" отклонена в рамках "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected in moderation stage "%(task)s".
ru: Страница "%(title)s" была отклонена на этапе модерации "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been rejected.
ru: Страница "%(title)s" была отклонена.

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s"
ru: Страница "%(title)s" отправлена ​​на модерацию "%(task)s"

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval in moderation stage "%(task)s".
ru: Страница "%(title)s" была отправлена на модерацию "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been submitted for approval to moderation stage "%(task)s".
ru: Страница "%(title)s" была отправлена на модерацию "%(task)s".

en: The page "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s" by %(requester)s.
ru: Страница "%(title)s" была отправлена ​​на модерацию в рабочий процесс "%(workflow)s" от %(requester)s.

en: The page "%(title)s" has been submitted for moderation to workflow "%(workflow)s".
ru: Страница "%(title)s" отправлена на модерацию в рамках рабочего процесса "%(workflow)s".

en: The page "%(title)s" has been submitted to workflow "%(workflow)s"
ru: Страница "%(title)s" отправлена ​​в рабочий процесс "%(workflow)s"

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation in task '%(task_name)s'.
ru: Страница '%(page_title)s' в данный момент не ожидает модерации по задаче '%(task_name)s'.

en: The page '%(page_title)s' is not currently awaiting moderation.
ru: Страница '%(page_title)s' в настоящее время не ожидает модерации.

en: The page could not be created due to validation errors
ru: Эта страница не может быть создана из-за ошибок при проверке

en: The page could not be saved as it is locked
ru: Страница не может быть сохранена, так как она заблокирована

en: The page could not be saved due to validation errors
ru: Страница не может быть сохранена из-за ошибок при проверке

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.
ru: Ссылка для сброса пароля не работает, возможно её уже использовали ранее.

en: The requested page could not be found.
ru: Запрошенная страница не найдена.

en: The root level is where you can add new sites to your Wagtail installation. Pages created here will not be accessible at any URL until they are associated with a site.
ru: На корневом уровне вы можете добавлять новые сайты к своей установке Wagtail. Страницы, созданные здесь, не будут доступны ни по одному URL-адресу, пока они не будут связаны с сайтом.

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use at the selected parent page. Make sure the slug is unique and try again
ru: Слаг '%(page_slug)s' уже используется в выбранной родительской странице. Убедитесь что слаг уникален и попробуйте заново

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use within the parent page
ru: Слаг '%(page_slug)s' уже используется на родительской странице

en: Theme preferences
ru: Предпочтения по теме

en: There are no %(model_name)s to display.
ru: Нет %(model_name)s для отображения.

en: There are no %(model_name)s to display. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
ru: Нет %(model_name)s для отображения. Почему бы не <a href="%(add_url)s">добавить одну</a>?

en: There are no differences between these two versions
ru: Нет отличий между двумя версиями

en: There are no enabled tasks. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
ru: Ни одной задачи еще не включено. Почему бы не <a href="%(add_url)s">включить какую-нибудь</a>?

en: There are no enabled workflows. Why not <a href="%(add_url)s">add one</a>?
ru: Нет ни одного включенного рабочего процесса. Почему бы не <a href="%(add_url)s">включить один из них</a>?

en: There are no results.
ru: Нет результатов.

en: There is %(counter)s match | There are %(counter)s matches
ru[0]: Есть %(counter)s совпадение
ru[1]: Есть %(counter)s совпадений
ru[2]: Есть %(counter)s совпадений
ru[3]: Есть %(counter)s совпадений

en: There is no site record for this location. Pages created here will not be accessible at any URL.
ru: Для этого местоположения нет записи сайта. Страницы, созданные здесь, не будут доступны ни по одному URL.

en: There is no site set up for this location. Pages created here will not be accessible at any URL until a site is associated with this location.
ru: Для этого места не настроен сайт. Страницы, созданные здесь, не будут доступны ни по одному URL-адресу, пока сайт не будет связан с этим местоположением.

en: There is no valid destination page for these pages
ru: Это не корректное назначение для данных страниц

en: There is one matching page | There are %(counter)s matching pages
ru[0]: Существует одна совпадающая страница
ru[1]: Существуют %(counter)s совпадающих страниц
ru[2]: Существуют %(counter)s совпадающих страниц
ru[3]: Существуют %(counter)s совпадающих страниц

en: Things in Wagtail %(version)s have changed!
ru: Что изменилось в Wagtail %(version)s !

en: This %(model_name)s hasn't been submitted for moderation yet
ru: %(model_name)sеще не отправлен на модерацию

en: This %(model_name)s is currently at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
ru: %(model_name)sв настоящее время находится на <strong>%(task)s</strong> в <strong>%(workflow)s</strong>.

en: This %(model_name)s is referenced %(usage_count)s time. | This %(model_name)s is referenced %(usage_count)s times.
ru[0]: На %(model_name)s ссылались %(usage_count)s раз.
ru[1]: На %(model_name)s ссылались %(usage_count)s раз.
ru[2]: На %(model_name)s ссылались %(usage_count)s раз.
ru[3]: На %(model_name)s ссылались %(usage_count)s раз.

en: This %(model_name)s was marked as needing changes at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
ru: %(model_name)sотмечена как требующая изменений для <strong>%(task)s</strong> в <strong>%(workflow)s</strong>.

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие не может быть отменено.

en: This action will delete total <b>%(total_pages)s</b> pages.
ru: Это действие удалит все <b>%(total_pages)s</b> страниц.

en: This collection cannot be deleted, because it is not empty. It contains:
ru: Эта коллекция не может быть удалена, потому что она не пустая. Она содержит:

en: This collection has been made private by a parent collection.
ru: Коллекция приватна в соответствии с родительской коллекцией.

en: This copy will be a child of this given parent page.
ru: Эта копия будет дочерней к данной родительской странице.

en: This field is required.
ru: Требуется заполнить это поле.

en: This is your dashboard on which helpful information about content you've created will be displayed.
ru: Это ваша панель управления, на ней отображается полезная информация о созданном вами контенте.

en: This page already has workflow '%(workflow_name)s' assigned.
ru: Страница уже принадлежит рабочему процессу '%(workflow_name)s'.

en: This page has been made private by a parent page.
ru: Страница приватна в соответствии с родительской страницей.

en: This page has one child page | This page has %(counter)s child pages
ru[0]: Эта страница имеет одну дочернюю страницу
ru[1]: Эта страница имеет %(counter)s дочерних страниц
ru[2]: Эта страница имеет %(counter)s дочерних страниц
ru[3]: Эта страница имеет %(counter)s дочерних страниц

en: This page has one child page and its translations have a combined %(translation_descendant_count)s translated child pages. Unpublish these too | This page has %(live_descendant_count)s child pages and its translations have a combined %(translation_descendant_count)s translated child pages. Unpublish these too
ru[0]: Эта страница имеет одну дочернюю страницу, а ее переводы имеют %(translation_descendant_count)s объединенных дочерних перевода. Отмените их публикацию
ru[1]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s дочерних страницы, и ее переводы имеют %(translation_descendant_count)s объединенных дочерних перевода. Отмените их публикацию
ru[2]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s дочерних страницы, и ее переводы имеют %(translation_descendant_count)s объединенных дочерних перевода. Отмените их публикацию
ru[3]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s дочерних страницы, и ее переводы имеют %(translation_descendant_count)sобъединенных дочерних перевода. Отмените их публикацию

en: This page has one subpage | This page has %(counter)s subpages
ru[0]: Эта страница имеет одну подстраницу
ru[1]: Эта страница имеет %(counter)s подстраниц
ru[2]: Эта страница имеет %(counter)s подстраниц
ru[3]: Эта страница имеет %(counter)s подстраниц

en: This page has one subpage and its translations have a combined one translated child page. Unpublish these too | This page has %(live_descendant_count)s child pages and its translations have a combined one translated child page. Unpublish these too
ru[0]: Эта страница имеет одну подстраницу, а ее переводы имеют объединённую страницу. Отмените их публикацию также
ru[1]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s подстраниц, а ее переводы имеют объединённую страницу. Отмените их публикацию также
ru[2]: Эта страница имеет%(live_descendant_count)s подстраницу, а ее переводы имеют объединённые страницы. Отмените их публикацию также
ru[3]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s подстраницу, а ее переводы имеют объединённые страницы. Отмените их публикацию также

en: This page has one subpage. Unpublish this too | This page has %(live_descendant_count)s subpages. Unpublish these too
ru[0]: Эта страница имеет одну подстраницу. Отмените её публикацию
ru[1]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s подстраниц. Отмените их публикацию
ru[2]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s подстраниц. Отмените их публикацию
ru[3]: Эта страница имеет %(live_descendant_count)s подстраниц. Отмените их публикацию

en: This page has one unpublished subpage | This page has %(counter)s unpublished subpages
ru[0]: Эта страница имеет одну неопубликованную подстраницу
ru[1]: Эта страница имеет %(counter)s неопубликованных подстраниц
ru[2]: Эта страница имеет %(counter)s неопубликованных подстраниц
ru[3]: Эта страница имеет %(counter)s неопубликованных подстраниц

en: This page has unsaved changes.
ru: На странице есть несохраненные изменения.

en: This page hasn't been submitted for moderation yet
ru: Страница еще не была отправлена на модерацию

en: This page is an alias of another page.
ru: Эта страница псевдоним другой страницы.

en: This page is currently at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
ru: Эта страница на стадии <strong>%(task)s</strong> в рабочем процессе <strong>%(workflow)s</strong>.

en: This page is live. Would you like to publish its copy as well?
ru: Эта страница опубликована. Хотели бы вы опубликовать также и её копию?

en: This page is locked to further editing
ru: Эта страница заблокирована для дальнейшего редактирования

en: This page is locked, by you, to further editing
ru: Эта страница заблокирована вами для дальнейшего редактирования

en: This page is protected from public view
ru: Эта страница защищена от публичного просмотра

en: This page was marked as needing changes at <strong>%(task)s</strong> in <strong>%(workflow)s</strong>.
ru: Эта страница помечена как требующая изменений. Источник: <strong>%(task)s</strong> в рамках <strong>%(workflow)s</strong>.

en: This publishing schedule will only take effect after you select the "Publish" option
ru: Этот график публикации вступит в силу только после выбора опции "Опубликовать".

en: This slug is already in use within the context of its parent page "%(parent_page_title)s"
ru: Этот слаг уже используется в контексте своей родительской страницы "%(parent_page_title)s"

en: This task is in progress on %(states_in_progress)d page/snippet. Disabling this task will cause it to be skipped in the moderation workflow and not be listed for selection when editing a workflow. | This task is in progress on %(states_in_progress)d pages/snippets. Disabling this task will cause it to be skipped in the moderation workflow and not be listed for selection when editing a workflow.
ru[0]: Это задание выполняется на %(states_in_progress)d странице/фрагменте. Отключение этого задания приведет к тому, что оно будет пропущено в рабочем процессе модерации и не будет указано для выбора при редактировании рабочего процесса.
ru[1]: Это задание выполняется на %(states_in_progress)d страницах/ фрагментах. Отключение этого задания приведет к тому, что оно будет пропущено в рабочем процессе модерации и не будет указано для выбора при редактировании рабочего процесса.
ru[2]: Это задание выполняется на %(states_in_progress)d страницах/ фрагментах. Отключение этого задания приведет к тому, что оно будет пропущено в рабочем процессе модерации и не будет указано для выбора при редактировании рабочего процесса.
ru[3]: Это задание выполняется на %(states_in_progress)d страницах/фрагментах. Отключение этого задания приведет к тому, что оно будет пропущено в рабочем процессе модерации и не будет указано для выбора при редактировании рабочего процесса.

en: This will also delete one more subpage. | This will also delete %(counter)s more subpages.
ru[0]: При этом будет удалена еще одна подстраница.
ru[1]: При этом будет удалено еще %(counter)s подстраниц.
ru[2]: При этом будет удалено еще %(counter)s подстраниц.
ru[3]: При этом будет удалено еще %(counter)s подстраниц.

en: This will also move one translation of this page and its child pages | This will also move %(translations_to_move_count)s translations of this page and their child pages
ru[0]: При этом также будут перемещены переводы этой страницы и их дочерних страниц
ru[1]: Это также переместит %(translations_to_move_count)sпереводов этой страницы и их дочерних страниц
ru[2]: Это также переместит %(translations_to_move_count)sпереводов этой страницы и их дочерних страниц
ru[3]: Это также переместит %(translations_to_move_count)sпереводов этой страницы и их дочерних страниц

en: This will also unpublish one translation of the page. | This will also unpublish all %(translation_count)s translations of the page.
ru[0]: При этом также будет неопубликован один перевод страницы.
ru[1]: При этом также будут неопубликованы все %(translation_count)s переводов страницы.
ru[2]: При этом также будут неопубликованы все %(translation_count)s переводов страницы.
ru[3]: При этом также будут неопубликованы все %(translation_count)s переводов страницы.

en: This will copy %(count)s subpage. | This will copy %(count)s subpages.
ru[0]: Скопируется %(count)s подстраница.
ru[1]: Скопируется %(count)s подстраниц.
ru[2]: Скопируется %(count)s подстраниц.
ru[3]: Скопируется %(count)s подстраниц.

en: This workflow is currently in progress on %(workflow_states_in_progress)s pages. Deleting this workflow will cancel moderation on these page. Are you sure you want to delete this workflow?
ru: Этот рабочий процесс в настоящее время выполняется на %(workflow_states_in_progress)s страницах. Удаление этого рабочего процесса отменит модерацию на странице. Вы уверены, что хотите удалить этот рабочий процесс?

en: This workflow is disabled so it cannot be assigned to any pages.
ru: Этот рабочий процесс отключен, он не может быть использован.

en: This workflow is disabled so it cannot be assigned to any snippets.
ru: Этот рабочий процесс отключен, поэтому он не может быть назначен ни одному сниппету.

en: This workflow is in progress on %(states_in_progress)d page/snippet. Disabling this workflow will cancel moderation on this page/snippet. | This workflow is in progress on %(states_in_progress)d pages/snippets. Disabling this workflow will cancel moderation on these pages/snippets.
ru[0]: Этот рабочий процесс выполняется на %(states_in_progress)d странице/фрагменте. Отключение этого рабочего процесса приведет к отмене модерации на этой странице/фрагменте.
ru[1]: Этот рабочий процесс выполняется на %(states_in_progress)d страницах/фрагментах. Отключение этого рабочего процесса приведет к отмене модерации на этих страницах/фрагментах.
ru[2]: Этот рабочий процесс выполняется на %(states_in_progress)d страницах/фрагментах. Отключение этого рабочего процесса приведет к отмене модерации на этих страницах/фрагментах.
ru[3]: Этот рабочий процесс выполняется на %(states_in_progress)d страницах/фрагментах. Отключение этого рабочего процесса приведет к отмене модерации на этих страницах/фрагментах.

en: Timeline
ru: Хронология

en: Title
ru: Заголовок

en: Toggle breadcrumbs
ru: Переключить хлебные крошки

en: Toggle checks
ru: Переключение проверок

en: Toggle comments
ru: Переключить комментарии

en: Toggle preview
ru: Переключить предварительный просмотр

en: Toggle section
ru: Переключить раздел

en: Toggle side panel
ru: Переключить боковую панель

en: Toggle status
ru: Переключить статус

en: Type
ru: Тип

en: Underline
ru: Подчеркивание

en: Undo
ru: Отмена изменения

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Unlocked
ru: Разблокировано

en: Unpublish
ru: Отменить публикацию

en: Unpublish %(title)s
ru: Отменить публикацию %(title)s

en: Unpublish 1 page | Unpublish %(counter)s pages
ru[0]: Снять с публикации 1 страницу
ru[1]: Снять с публикации %(counter)s страниц
ru[2]: Снять с публикации %(counter)s страниц
ru[3]: Снять с публикации %(counter)s страниц

en: Unpublish page '%(title)s'
ru: Убрать с публикации '%(title)s'

en: Unpublish selected pages
ru: Отменить публикацию выбранных страниц

en: Unschedule
ru: Отменить временную публикацию

en: Unschedule Revision %(revision.id)s for %(title)s
ru: Отмена версии %(revision.id)s для %(title)s

en: Update
ru: Обновить

en: Updated
ru: Обновлено

en: Upload a profile picture
ru: Загрузить изображение профиля

en: Upload a profile picture:
ru: Изображение профиля:

en: Usage
ru: Использование

en: Use a meaningful title for screen reader users
ru: Используйте осмысленный заголовок для пользователей программ чтения с экрана

en: Use external link
ru: Использовать внешнюю ссылку

en: Use meaningful text
ru: Используйте содержательный текст

en: Use meaningful text for screen reader users
ru: Используйте осмысленный текст для пользователей программ чтения с экрана

en: Use proper heading tags
ru: Используйте правильные теги заголовков

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
ru[0]: Использован %(usage_count)s раз.
ru[1]: Использован %(usage_count)s раз.
ru[2]: Использован %(usage_count)s раз.
ru[3]: Использован %(usage_count)s раз.

en: Used by
ru: Используется

en: Used on
ru: Используется на

en: Used on the following active workflows
ru: Используется в следующих активных рабочих процессах

en: User
ru: Пользователь

en: Version %(revision_id)s of "%(object)s" unscheduled.
ru: Версия %(revision_id)s объекта "%(object)s" не запланирована.

en: Version from %(datetime)s of page '%(page_title)s' has been published.
ru: Версия страницы '%(page_title)s' от %(datetime)s была опубликована.

en: Version from %(previous_revision_datetime)s of page '%(page_title)s' has been scheduled for publishing.
ru: Версия страницы '%(page_title)s' от %(previous_revision_datetime)s была запланирована для публикации.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been published.
ru: Версия от %(timestamp)s %(model_name)s '%(object)s' была опубликована.

en: Version from %(timestamp)s of %(model_name)s '%(object)s' has been scheduled for publishing.
ru: Версия от %(timestamp)s %(model_name)s '%(object)s' запланирована к публикации.

en: View Wagtail quick actions
ru: Просмотр быстрых действий

en: View details
ru: Посмотреть детали

en: View draft
ru: Смотреть черновик

en: View history
ru: Посмотреть историю

en: View live
ru: Смотреть на сайте

en: View live version of '%(title)s'
ru: Посмотреть опубликованную версию '%(title)s'

en: View page history for '%(title)s'
ru: Посмотреть историю страницы '%(title)s'

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visible to all
ru: Видно всем

en: Visible to all. Visit the live page
ru: Видно для всех. Посетите опубликованную страницу

en: Visit the live page
ru: Посетить страницу

en: Wagtail admin
ru: Wagtail админ

en: Wagtail upgrade available. Your version: <strong>%(current_version)s</strong>. New version: <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>.
ru: Доступно обновление Wagtail. Ваша версия: <strong>%(current_version)s</strong>. Новая версия: <strong data-w-upgrade-target="latestVersion"></strong>.

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Welcome to the %(site_name)s Wagtail CMS
ru: Добро пожаловать на %(site_name)s Wagtail CMS

en: What's new in Wagtail %(version)s
ru: Что нового в Wagtail %(version)s

en: Why not <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>create one now</a>?
ru: Почему бы не <a class="create-one-now" href="#tab-new" data-tab-trigger>создать один сейчас</a>?

en: Words
ru: Слова

en: Workflow
ru: Рабочий процесс

en: Workflow '%(object)s' created.
ru: Рабочий процесс '%(object)s' создан.

en: Workflow '%(object)s' disabled.
ru: Рабочий процесс '%(object)s' отключен.

en: Workflow '%(object)s' updated.
ru: Рабочий процесс '%(object)s' обновлен.

en: Workflow '%(workflow_name)s' enabled.
ru: Рабочий процесс '%(workflow_name)s' включен.

en: Workflow completed
ru: Рабочий процесс завершен

en: Workflow history
ru: История рабочего процесса

en: Workflow history for
ru: История рабочего процесса для

en: Workflow history for %(title)s
ru: История рабочего процесса %(title)s

en: Workflow on %(model_name)s '%(object)s' has been cancelled.
ru: Рабочий процесс над %(model_name)s '%(object)s' был отменен.

en: Workflow on %(model_name)s '%(object)s' has been restarted.
ru: Рабочий процесс над %(model_name)s '%(object)s' был перезапущен.

en: Workflow on page '%(page_title)s' has been cancelled.
ru: Рабочий процесс на странице '%(page_title)s' отменен.

en: Workflow on page '%(page_title)s' has been restarted.
ru: Рабочий процесс на странице '%(page_title)s' перезапущен.

en: Workflow progress
ru: Прогресс рабочего процесса

en: Workflow removed from Page '%(page_title)s'.
ru: Рабочий процесс снят со страницы '%(page_title)s'.

en: Workflow started
ru: Рабочий процесс запущен

en: Workflow tasks
ru: Задачи рабочего процесса

en: Workflows
ru: Рабочие процессы

en: Workflows apply to child pages too. If you select a parent page here, its child pages will also use this workflow. See <a href="%(workflow_pages_url)s">the list of the pages</a> your workflow applies to.
ru: Рабочий процесс релевантен также и для страниц-потомков. Если вы выберете здесь страницу, то ее потомки также будут использовать этот рабочий процесс. Посмотрите <a href="%(workflow_pages_url)s">список</a> страниц, для которых предполагается использование данного рабочего процесса.

en: Would you still like to publish this %(model_name)s?
ru: Вы все еще хотите опубликовать %(model_name)s?

en: Would you still like to publish this page?
ru: Вы все равно хотите опубликовать страницу?

en: Yes
ru: Да

en: Yes, convert it
ru: Да, конвертировать

en: Yes, delete
ru: Да, удалить

en: Yes, delete it
ru: Да, удалить

en: Yes, disable
ru: Да, отключить

en: Yes, move these pages
ru: Да, переместить эти страницы

en: Yes, move this page
ru: Да, переместить эту страницу

en: Yes, publish
ru: Да, опубликовать

en: Yes, unpublish
ru: Да, отменить публикацию

en: Yes, unpublish it
ru: Да, отменить публикацию

en: Yes, unschedule
ru: Да, отменить временную публикацию

en: You are viewing a previous version of this %(model_name)s from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
ru: Вы просматриваете предыдущую версию этой %(model_name)s от <b>%(created_at)s</b> пользователя %(user)s

en: You are viewing a previous version of this page from <b>%(created_at)s</b> by %(user)s
ru: Вы просматриваете предыдущую версию страницы от <b>%(created_at)s</b>, созданную %(user)s.

en: You can edit the %(model_name)s here:
ru: Вы можете отредактировать %(model_name)sздесь:

en: You can edit the page here:
ru: Вы можете редактировать страницу здесь:

en: You can edit the privacy settings on:
ru: Вы можете редактировать настройки приватности на:

en: You can preview the %(model_name)s here:
ru: Предварительный просмотр %(model_name)s возможен здесь:

en: You can preview the page here:
ru: Вы можете предварительно просмотреть страницу здесь:

en: You can view the page here:
ru: Вы можете посмотреть страницу здесь:

en: You cannot assign this workflow to the same page multiple times.
ru: Рабочий процесс не может быть многократно присвоен одной и той же странице.

en: You cannot copy a page into itself when copying subpages
ru: Вы не можете скопировать страницу саму в себя, когда выбрана опция "Копировать подстраницы"

en: You cannot create a page of type "%(page_type)s" under "%(page_title)s".
ru: Вы не можете создать страницу типа "%(page_type)s" под "%(page_title)s".

en: You cannot edit another user's comment.
ru: Вы не можете редактировать комментарии других пользователей.

en: You cannot have multiple permission records for the same collection.
ru: Вы не можете иметь несколько записей с правами доступа к одной и той же коллекции.

en: You do not have permission to access the admin
ru: У вас нет прав для доступа в админ-панель

en: You do not have permission to copy to page "%(page_title)s"
ru: У вас нет прав для копирования страницы "%(page_title)s"

en: You do not have permission to create a page under "%(page_title)s".
ru: У вас нет прав на создание страницы под  "%(page_title)s".

en: You don't have permission to delete this page | You don't have permission to delete these pages
ru[0]: У вас недостаточно прав для удаления этой страницы
ru[1]: У вас недостаточно прав для удаления этих страниц
ru[2]: У вас недостаточно прав для удаления этих страниц
ru[3]: У вас недостаточно прав для удаления этих страниц

en: You don't have permission to move this page | You don't have permission to move these pages
ru[0]: У вас недостаточно прав для перемещения этой страницы
ru[1]: У вас недостаточно прав для перемещения этих страниц
ru[2]: У вас недостаточно прав для перемещения этих страниц
ru[3]: У вас недостаточно прав для перемещения этих страниц

en: You don't have permission to publish this page | You don't have permission to publish these pages
ru[0]: У вас недостаточно прав для публикации этой страницы
ru[1]: У вас недостаточно прав для публикации этих страниц
ru[2]: У вас недостаточно прав для публикации этих страниц
ru[3]: У вас недостаточно прав для публикации этих страниц

en: You don't have permission to unpublish this page | You don't have permission to unpublish these pages
ru[0]: У вас недостаточно прав для снятия с публикации этой страницы
ru[1]: У вас недостаточно прав для снятия с публикации этих страниц
ru[2]: У вас недостаточно прав для снятия с публикации этих страниц
ru[3]: У вас недостаточно прав для снятия с публикации этих страниц

en: You have <span>unsaved comments</span>
ru: У вас есть <span> несохраненные комментарии </span>

en: You have <span>unsaved edits</span>
ru: У вас есть <span> несохраненные изменения</span>

en: You have <span>unsaved edits</span> and <span>comments</span>
ru: У вас есть <span> несохраненные изменения </span> и <span> комментарии </span>

en: You have been successfully logged out.
ru: Вы успешно вышли

en: You have unsaved changes in another window
ru: У вас есть несохраненные изменения в другом окне

en: You haven't created any tasks.
ru: Вы еще не создали ни одной задачи.

en: You saved a new version in another window
ru: Вы сохранили новую версию в другом окне

en: Your %(username_field)s and password didn't match. Please try again.
ru: Ваши %(username_field)s и пароль не совпали. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Your account settings have been changed successfully!
ru: Настройки вашей учетной записи были успешно изменены!

en: Your locked pages
ru: Ваши заблокированные страницы

en: Your most recent edits
ru: Ваши последние правки

en: Your pages and snippets in a workflow
ru: Ваши страницы и фрагменты в рабочем процессе

en: Your username (in case you've forgotten):
ru: Ваше имя пользователя (на случай, если вы забыли):

en: at %(time)s
ru: в %(time)s

en: at %(time)s by %(user_display_name)s
ru: в %(time)s пользователем %(user_display_name)s

en: by %(user)s
ru: %(user)s

en: just now
ru: Только что

en: revision %(revision_id)s of "%(object)s"
ru: версия %(revision_id)s объекта "%(object)s"

en: with comment:
ru: с комментарием:
