Wagtail - en to cy translation catalogue (48 entries)

en: Wagtail forms
cy: Ffurflen Wagtail

en: Date from
cy: Dyddiad o

en: Date to
cy: Dyddiad i

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
cy: Mae maes arall gyda'r label %(label_name)s, newidiwch un ohonyn nhw.

en: Single line text
cy: Testun llinell sengl

en: Multi-line text
cy: Testun aml-linell

en: Email
cy: E-Bost

en: Number
cy: Rhif

en: Checkbox
cy: Blwch ticio

en: Checkboxes
cy: Blychau ticio

en: Drop down
cy: Dewislen Gollwng

en: Multiple select
cy: Dewis lluosog

en: Radio buttons
cy: Botymau radio

en: Date
cy: Dyddiad

en: Date/time
cy: Dyddiad/amser

en: Hidden field
cy: Maes cudd

en: submit time
cy: amser cyflwyno

en: form submission
cy: cyflwyno ffurflen

en: form submissions
cy: cyflwyniadau ffurflen

en: name
cy: enw

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
cy: Enw diogel y maes ffurflen, mae'r label yn trosi i ascii_snake_case

en: The label of the form field
cy: Label maes y ffurflen

en: field type
cy: math o faes

en: required
cy: ofynnol

en: choices
cy: dewisiadau

en: default value
cy: gwerth rhagosodedig

en: help text
cy: testun cymorth

en: Submission date
cy: Dyddiad cyflwyno

en: Form
cy: Ffurflen

en: Landing page
cy: Tudalen lanio

en: to address
cy: i cyfeiriad

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
cy: Dewisol - bydd cyflwyniadau ffurflen yn cael eu e-bostio i'r cyfeiriadau hyn. Gwahanwch gyfeiriadau lluosog fesul coma.

en: from address
cy: o cyfeiriad

en: subject
cy: Pwnc

en: %(model_name)s submissions
cy: %(model_name)s cyflwyniadau

en: Delete form data %(title)s
cy: Dileu data'r ffurflen%(title)s

en: Delete form data
cy: Dileu data'r ffurflen

en: Delete
cy: Dileu

en: Delete selected submissions
cy: Dileu cyflwyniadau dethol

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
cy: Nid oes unrhyw gyflwyniad o'r ffurflen '%(title)s'.

en: Total submissions
cy: Cyfanswm y cyflwyniadau

en: Latest submission
cy: Y cyflwyniadau diweddaraf

en: Submissions of %(form_title)s
cy: Cyflwyniadau o %(form_title)s

en: Forms
cy: Ffurflenni

en: Title
cy: Teitl

en: Origin
cy: Gwraidd

en: Pages
cy: Tudalennau

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
cy[0]: Mae un cyflwyniad wedi'u dileu.
cy[1]: Mae %(count)d cyflwyniad wedi'u dileu.
cy[2]: Mae %(count)d cyflwyniad wedi'u dileu.
cy[3]: Mae %(count)d cyflwyniad wedi'u dileu.
