Wagtail - en to fr translation catalogue (51 entries)

en: Wagtail forms
fr: Formulaires Wagtail

en: Date from
fr: Date depuis le

en: Date to
fr: Date jusqu’au

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
fr: Il y a un autre champ avec le label %(label_name)s, veuillez changer l'un d'entre eux.

en: Single line text
fr: Texte d'une seule ligne

en: Multi-line text
fr: Texte multiligne

en: Email
fr: E-mail

en: Number
fr: Nombre

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Drop down
fr: Menu déroulant

en: Multiple select
fr: Sélection multiple

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Hidden field
fr: Champ caché

en: submit time
fr: Horodatage de soumission

en: form submission
fr: Soumission de formulaire

en: form submissions
fr: Soumissions de formulaire

en: name
fr: nom

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
fr: Nom sûr du champ de formulaire, le label converti en ascii_snake_case

en: label
fr: étiquette

en: The label of the form field
fr: Le label du champ de formulaire

en: field type
fr: type de champ

en: required
fr: requis

en: choices
fr: choix

en: Comma or new line separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
fr: Liste de choix séparés par une virgule ou un saut de ligne. Uniquement applicable aux cases à cocher, boutons radio et les listes déroulantes.

en: default value
fr: valeur par défaut

en: Default value. Comma or new line separated values supported for checkboxes.
fr: Valeur par défaut. Liste de valeurs séparées par une virgule ou un saut de ligne pour les cases à cocher.

en: help text
fr: texte d'aide

en: Submission date
fr: Date de soumission

en: Form
fr: Formulaire

en: Landing page
fr: Page de renvoi

en: to address
fr: adresse destinataire

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
fr: Facultatif - les soumissions du formulaire seront envoyées à ces adresses. Séparez les adresses multiples par une virgule.

en: from address
fr: adresse expéditeur

en: subject
fr: sujet

en: %(model_name)s submissions
fr: %(model_name)s soumissions

en: Delete form data %(title)s
fr: Supprimer les données de formulaire de %(title)s

en: Delete form data
fr: Supprimer les données de formulaire

en: Are you sure you want to delete this form submission? | Are you sure you want to delete these form submissions?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette soumission ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces soumissions ?
fr[2]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces soumissions ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete selected submissions
fr: Supprimer les réponses sélectionnées

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
fr: Aucune soumission pour le formulaire « %(title)s ».

en: Total submissions
fr: Nombre total de soumissions

en: Latest submission
fr: Soumission la plus récente

en: Submissions of %(form_title)s
fr: Soumission de %(form_title)s

en: Forms
fr: Formulaires

en: Title
fr: Titre

en: Origin
fr: Origine

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
fr[0]: Une soumission a été supprimée.
fr[1]: %(count)d soumissions ont été supprimées.
fr[2]: %(count)d soumissions ont été supprimées.

en: Form data
fr: Données de formulaire
