Wagtail - en to is_IS translation catalogue (54 entries)

en: Wagtail forms
is_IS: Wagtail form

en: Date from
is_IS: Dags frá

en: Date to
is_IS: Dags til

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
is_IS: Það er annar reitur sem hefur merkinguna %(label_name)s, vinsamlegast breyttu öðrum þeirra.

en: Single line text
is_IS: Textastrengur

en: Multi-line text
is_IS: Textabox

en: Email
is_IS: Netfang

en: Number
is_IS: Tala

en: URL
is_IS: Slóð

en: Checkbox
is_IS: Hakreitur

en: Checkboxes
is_IS: Hakreitir

en: Drop down
is_IS: Valmynd

en: Multiple select
is_IS: Fjölval

en: Radio buttons
is_IS: Einvalsreitur

en: Date
is_IS: Dagsetning

en: Date/time
is_IS: Dagsetning/Tími

en: Hidden field
is_IS: Falinn reitur

en: submit time
is_IS: Innsendingartími

en: form submission
is_IS: innsending forms

en: form submissions
is_IS: innsendingar

en: name
is_IS: nafn

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
is_IS: Nafn reits án séríslenskra stafa, breytt í ascii_snake_case

en: label
is_IS: merking

en: The label of the form field
is_IS: Merking svæðis í formi

en: field type
is_IS: inntakssvæði

en: required
is_IS: skylda

en: choices
is_IS: valmöguleikar

en: Comma or new line separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
is_IS: Valmöguleikar með kommu eða línubil á milli. Á aðeins við um hakreiti, einvalsreiti og valmyndir.

en: default value
is_IS: sjálfvalið gildi

en: Default value. Comma or new line separated values supported for checkboxes.
is_IS: Sjálfvalið gildi. Listi af gildum með kommu eða línubili á milli er leyfilegt fyrir hakreiti.

en: help text
is_IS: hjálpartexti

en: Submission date
is_IS: Dagsetning innsendingar

en: Form
is_IS: Skráningarform

en: Landing page
is_IS: Lendingarsíða

en: to address
is_IS: til

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
is_IS: Valfrjálst - upplýsingar úr innsendum formum verða send á þessi netföng. Aðskildu netföng með kommu.

en: from address
is_IS: frá

en: subject
is_IS: Viðfangslína

en: %(model_name)s submissions
is_IS: %(model_name)s innsending

en: Delete form data %(title)s
is_IS: Eyða gögnum fyrir skráningarform %(title)s

en: Delete form data
is_IS: Eyða gögnum skráningarforms

en: Are you sure you want to delete this form submission? | Are you sure you want to delete these form submissions?
is_IS[0]: Ertu viss um að þú viljir eyða þessari innsendingu?
is_IS[1]: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum innsendingum?

en: Delete
is_IS: Eyða

en: Delete selected submissions
is_IS: Eyða völdum innsendingum

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
is_IS: Ekkert hefur verið sent inn fyrir '%(title)s'.

en: Total submissions
is_IS: Heildarfjöldi innsendinga

en: Latest submission
is_IS: Síðasta innsending

en: Submissions of %(form_title)s
is_IS: Innsendingar fyrir %(form_title)s

en: Forms
is_IS: Skráningarform

en: Title
is_IS: Titill

en: Origin
is_IS: Uppruni

en: Pages
is_IS: Síður

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
is_IS[0]: Einni færslu var eytt.
is_IS[1]: %(count)d færslum var eytt.

en: Form data
is_IS: Gögn skráningarforms
