Wagtail - en to nl translation catalogue (51 entries)

en: Wagtail forms
nl: Wagtail formulieren

en: Date from
nl: Datum vanaf

en: Date to
nl: Datum tot

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
nl: Er is al een ander veld met het label %(label_name)s. Wijzig een van beide velden.

en: Single line text
nl: Enkele regel tekst

en: Multi-line text
nl: Meerdere regels tekst

en: Email
nl: E-mail

en: Number
nl: Nummer

en: Checkboxes
nl: Checkboxen

en: Drop down
nl: Dropdown

en: Multiple select
nl: Multi select

en: Radio buttons
nl: Radiobuttons

en: Date
nl: Datum

en: Date/time
nl: Datum/tijd

en: Hidden field
nl: Verborgen veld

en: submit time
nl: inzendtijd

en: form submission
nl: formulierinzending

en: form submissions
nl: formulier inzendingen

en: name
nl: naam

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
nl: Naam van het veld, het label omgezet naar ascii_snake_case

en: The label of the form field
nl: Het label van het formulierveld

en: field type
nl: veldtype

en: required
nl: verplicht

en: choices
nl: keuzes

en: Comma or new line separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
nl: Door komma's gescheiden lijst met opties. Alleen van toepassing op checkboxes, radiobuttons en dropdowns.

en: default value
nl: standaardwaarde

en: Default value. Comma or new line separated values supported for checkboxes.
nl: Standaardwaarde. Voor checkboxes kun je door komma's gescheiden standaardwaarden invullen.

en: help text
nl: hulptekst

en: Submission date
nl: Datum van inzending

en: Form
nl: Formulier

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: to address
nl: e-mailadres ontvanger

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
nl: Optioneel - formulierinzendingen zullen naar deze adressen verstuurd worden. Vul meerdere adressen gescheiden door een komma in.

en: from address
nl: e-mail afzender

en: subject
nl: onderwerp

en: %(model_name)s submissions
nl: %(model_name)s inzendingen

en: Delete form data %(title)s
nl: Verwijder formuliergegevens van %(title)s

en: Delete form data
nl: Formuliergegevens verwijderen

en: Are you sure you want to delete this form submission? | Are you sure you want to delete these form submissions?
nl[0]: Weet je zeker dat je deze inzending wilt verwijderen?
nl[1]: Weet je zeker dat je deze inzendingen wilt verwijderen?

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete selected submissions
nl: Verwijder geselecteerde inzendingen

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
nl: Er zijn geen inzendingen van het '%(title)s' formulier.

en: Total submissions
nl: Totaal aantal inzendingen

en: Latest submission
nl: Laatste inzending

en: Submissions of %(form_title)s
nl: Inzendingen van %(form_title)s

en: Forms
nl: Formulieren

en: Title
nl: Titel

en: Origin
nl: Herkomst

en: Pages
nl: Pagina's

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
nl[0]: Inzending verwijderd.
nl[1]: %(count)d inzendingen verwijderd.

en: Form data
nl: Formulier data
