Wagtail - en to pt_PT translation catalogue (49 entries)

en: Wagtail forms
pt_PT: Formulários Wagtail

en: Date from
pt_PT: Data desde

en: Date to
pt_PT: Data até

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
pt_PT: Existe outro campo com a etiqueta %(label_name)s, por favor altere um deles.

en: Single line text
pt_PT: Texto de uma só linha

en: Multi-line text
pt_PT: Texto multi-linha

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Number
pt_PT: Número

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Checkboxes
pt_PT: Caixas de seleção

en: Drop down
pt_PT: Lista pendente

en: Multiple select
pt_PT: Seleção múltipla

en: Radio buttons
pt_PT: Botões de seleção

en: Date
pt_PT: Data

en: Date/time
pt_PT: Data/hora

en: Hidden field
pt_PT: Campo escondido

en: submit time
pt_PT: hora de envio

en: form submission
pt_PT: envio de formulário

en: form submissions
pt_PT: envios de formulário

en: name
pt_PT: nome

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
pt_PT: Nome seguro do campo de formulário, com a etiqueta convertida em ascii_snake_case

en: label
pt_PT: etiqueta

en: The label of the form field
pt_PT: A etiqueta do campo de formulário

en: field type
pt_PT: tipo de campo

en: required
pt_PT: obrigatório

en: choices
pt_PT: opções

en: default value
pt_PT: valor pré-definido

en: help text
pt_PT: texto de ajuda

en: Submission date
pt_PT: Data de envio

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Landing page
pt_PT: Página de entrada

en: to address
pt_PT: endereçar

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
pt_PT: Opcional - os envios de formulário serão enviados para estes endereços de email. Separe múltiplos os endereços com uma vírgula.

en: from address
pt_PT: endereço do remetente

en: subject
pt_PT: assunto

en: %(model_name)s submissions
pt_PT: %(model_name)s envios

en: Delete form data %(title)s
pt_PT: Apagar dados do formulário %(title)s

en: Delete form data
pt_PT: Apagar dados do formulário

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Delete selected submissions
pt_PT: Apagar entradas selecionadas

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
pt_PT: Não houve envios do formulário '%(title)s'.

en: Total submissions
pt_PT: Total de envios

en: Latest submission
pt_PT: Último envio

en: Submissions of %(form_title)s
pt_PT: Envios de %(form_title)s

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: Title
pt_PT: Título

en: Origin
pt_PT: Origem

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
pt_PT[0]: Um envio foi apagado.
pt_PT[1]: %(count)d envios foram apagados.
pt_PT[2]: %(count)d envios foram apagados.
