Wagtail - en to ja translation catalogue (94 entries)

en: Wagtail images
ja: Wagtailの画像

en: Supported formats: %(supported_formats)s. Maximum filesize: %(max_upload_size)s.
ja: サポートされているフォーマット：%(supported_formats)s　ファイルサイズの上限：%(max_upload_size)s

en: Supported formats: %(supported_formats)s.
ja: サポートされている%(supported_formats)s

en: Not a supported image format. Supported formats: %(supported_formats)s.
ja: サポートされていない画像形式です。%(supported_formats)sをお試しください。

en: This file is too big (%(file_size)s). Maximum filesize %(max_filesize)s.
ja: このファイルは大きすぎます（%(file_size)s）。ファイルサイズの上限は%(max_filesize)sです。

en: This file has too many pixels (%(num_pixels)s). Maximum pixels %(max_pixels_count)s.
ja: このファイルのピクセル数 (%(num_pixels)s)は大きすぎます。ピクセル数の上限は%(max_pixels_count)sです。

en: This file is too big. Maximum filesize %(max_filesize)s.
ja: このファイルは大きすぎます。ファイルサイズの上限は%(max_filesize)sです。

en: Full width
ja: 最大幅

en: Left-aligned
ja: 左揃え

en: Right-aligned
ja: 右揃え

en: Collection
ja: コレクション

en: Alt text
ja: Alt 属性に記載するテキスト

en: Filter
ja: フィルタ

en: Original size
ja: 元のサイズ

en: Resize to width
ja: 横幅に合わせてリサイズ

en: Resize to height
ja: 縦幅に合わせてリサイズ

en: Resize to min
ja: 最小サイズに縮小

en: Resize to max
ja: 最大サイズに拡大

en: Resize to fill
ja: ページ幅に合わせる

en: Width
ja: 横幅

en: Height
ja: 縦幅

en: Closeness
ja: 近さ

en: Add
ja: 追加

en: Add/edit images you own
ja: 自分の画像を追加/編集

en: Edit
ja: 編集

en: Edit any image
ja: 画像を編集する

en: Choose
ja: 選択

en: title
ja: タイトル

en: file
ja: ファイル

en: width
ja: 幅

en: height
ja: 高さ

en: created at
ja: 作成日

en: uploaded by user
ja: アップロードしたユーザ

en: tags
ja: タグ

en: image
ja: 画像

en: images
ja: 画像

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
ja[0]: %(usage_count)s回使用

en: Yes, delete
ja: はい、削除します

en: No, don't delete
ja: いいえ、削除しません

en: Popular tags
ja: 人気のタグ

en: New
ja: 新規作成

en: Latest images
ja: 最近の画像

en: Choose a format
ja: フォーマットを選択

en: Insert image
ja: 画像を挿入

en: Change image file:
ja: 画像ファイルを変更

en: Add an image
ja: 画像を追加

en: Add image
ja: 画像を追加

en: Save
ja: 保存

en: Editing image %(title)s
ja: %(title)sの画像を編集

en: Editing
ja: 編集

en: Delete image
ja: 画像を削除

en: URL Generator
ja: URLを生成

en: Focal point
ja: 焦点

en: (optional)
ja: (任意)

en: To define this image's most important region, drag a box over the image above.
ja: この画像でもっとも際立たせたい部分を四角で選択してください。

en: Current focal point shown
ja: 現在の焦点が表示されています。

en: Remove focal area
ja: ピックアップ箇所削除

en: Max dimensions
ja: 最大の寸法

en: Filesize
ja: ファイルサイズ

en: File not found
ja: ファイルは見つかりませんでした

en: Usage
ja: 使用法

en: Sorry, no images match "<em>%(query_string)s</em>"
ja: <em>%(query_string)s</em>に一致する画像はありませんでした。

en: You haven't uploaded any images in this collection. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
ja: まだこのコレクションに画像がアップロードされていません。<a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">アップロード</a>しますか？

en: You haven't uploaded any images. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
ja: まだ画像がアップロードされていません。<a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">アップロード</a>しますか？

en: Preview
ja: プレビュー

en: Add multiple images
ja: 複数の画像を追加

en: Add images
ja: 画像を追加

en: Drag and drop images into this area to upload immediately.
ja: 画像ファイルをここにドラッグ&ドロップするとすぐにアップロードできます。

en: Or choose from your computer
ja: もしくはファイルを参照

en: Add to collection:
ja: コレクションに追加:

en: Upload successful. Please update this image with a more appropriate title, if necessary. You may also delete the image completely if the upload wasn't required.
ja: アップロードに成功しました。必要の際には画像を更新できます。また、アップロードする必要のない画像を削除することもできます。

en: Sorry, upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Server Error
ja: サーバーエラー

en: Image updated.
ja: 画像が更新されました。

en: Image permissions
ja: 画像権限

en: Add an image permission
ja: 画像権限を追加

en: Tags
ja: タグ

en: Delete
ja: 削除

en: Upload
ja: アップロード

en: Uploading…
ja: アップロード中…

en: Choose an image
ja: 画像を選択

en: Choose another image
ja: 別の画像を選択

en: Edit this image
ja: 画像を編集

en: Images
ja: 画像

en: Image '%(image_title)s' updated.
ja: 画像 '%(image_title)s' がアップロードされました。

en: Edit again
ja: もう一度編集する

en: The image could not be saved due to errors.
ja: この画像はエラーにより保存されませんでした。

en: The source image file could not be found. Please change the source or delete the image.
ja: 画像のソースファイルが見つかりませんでした。ソースを変更するか画像を削除してください。

en: Image '%(image_title)s' deleted.
ja: 画像 '%(image_title)s' が削除されました。

en: Image '%(image_title)s' added.
ja: 画像 '%(image_title)s' が追加されました。

en: The image could not be created due to errors.
ja: この画像はエラーにより生成できませんでした。

en: Image
ja: 画像

en: %(count)s image | %(count)s images
ja[0]: %(count)s件の画像

en: Change image
ja: 画像を変更
