Wagtail - en to fr translation catalogue (278 entries)

en: Wagtail core
fr: Noyau de Wagtail

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: The minimum number of items is %(min_num)d
fr: Le nombre minimum d'éléments est %(min_num)d

en: The maximum number of items is %(max_num)d
fr: Le nombre maximum d'éléments est %(max_num)d

en: Move up
fr: Monter

en: Move down
fr: Descendre

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Add
fr: Ajouter

en: %(label)s: this block has no options.
fr: %(label)s : ce bloc n'a aucune option.

en: This block has no options.
fr: Ce bloc n'a aucune option.

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Wagtail frontend cache
fr: Cache front-end Wagtail

en: Wagtail routablepage
fr: Wagtail routable page

en: Wagtail sitemaps
fr: Plan des sites Wagtail

en: Unknown content type
fr: Type de contenu inconnu

en: Password
fr: Mot de passe

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
fr: Le mot de passe que vous avez saisi est incorrect. Merci de bien vouloir réessayer.

en: Comment
fr: Commentaire

en: Locked
fr: Verrouillé(e)

en: No one can make changes while the %(model_name)s is locked
fr: Personne ne peut apporter de modifications tant que %(model_name)s est verrouillé(e)

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>you</b> on <b>{datetime}</b>.
fr: <b>« {title} » a été verrouillé(e)</b> par <b>vous</b> le <b>{datetime}</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b> by <b>you</b>.
fr: <b>« {title} » est verrouillé(e)</b> par <b>vous</b>.

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>{user}</b> on <b>{datetime}</b>.
fr: <b>« {title} » a été verrouillé(e)</b> par <b>{user}</b> le <b>{datetime}</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b>.
fr: <b>« {title} » est verrouillé(e)</b>.

en: Locked by you
fr: Verrouillé(e) par vous

en: Locked by another user
fr: Verrouillé(e) par un autre utilisateur

en: Only you can make changes while the %(model_name)s is locked
fr: Vous seul pouvez apporter des modifications tant que %(model_name)s est verrouillé(e)

en: Only %(user)s can make changes while the %(model_name)s is locked
fr: Seul %(user)s peut apporter des modifications tant que %(model_name)s est verrouillé(e)

en: This %(model_name)s is currently awaiting moderation.
fr: Ce(tte) %(model_name)s est actuellement en attente de modération.

en: This {model_name} is awaiting <b>'{task_name}'</b> in the <b>'{workflow_name}'</b> workflow.
fr: Ce(tte) {model_name} est en attente « <b>{task_name}</b> » dans le workflow « <b>{workflow_name}</b> ».

en: Only reviewers for this task can edit the %(model_name)s.
fr: Seul les modérateurs pour cette tâche peuvent modifier ce(tte) %(model_name)s.

en: Unlocked
fr: Déverrouillé(e)

en: Locked by workflow
fr: Verrouillé(e) par un workflow

en: Reviewers can edit this %(model_name)s – lock it to prevent other reviewers from editing
fr: Les modérateurs peuvent modifier ce(tte) %(model_name)s – verrouillez le/la afin d'empêcher les autres modérateurs de le/la modifier.

en: Only reviewers can edit and approve the %(model_name)s
fr: Seuls les modérateurs peuvent modifier et approver %(model_name)s

en: {model_name} '{title}' is locked and has been scheduled to go live at {datetime}
fr:  {model_name} « {title} » est verrouillé(e) et a été planifié(e) pour la publication le {datetime}

en: Locked by schedule
fr: Verrouillé(e) par programmation

en: Currently locked and will go live on the scheduled date
fr: Actuellement verrouillé(e) et sera publié(e) à la date programmée

en: latest revision
fr: dernière version

en: live
fr: publiée

en: has unpublished changes
fr: contient des changements non publiés

en: first published at
fr: première publication le

en: last published at
fr: dernière publication le

en: live revision
fr: version publiée

en: go live date/time
fr: date/heure de publication

en: expiry date/time
fr: date/heure d'expiration

en: expired
fr: expirée

en: scheduled
fr: programmée

en: draft
fr: brouillon

en: live + scheduled
fr: publiée + programmée

en: live + draft
fr: publiée + brouillon

en: Default
fr: Par défaut

en: locked
fr: verrouillé

en: locked at
fr: Verrouillé à

en: locked by
fr: Verrouillé par

en: in moderation
fr: en cours de modération

en: live + in moderation
fr: publiée + en cours de modération

en: Add/edit pages you own
fr: Ajouter/modifier vos pages

en: Bulk delete
fr: Supprimer en masse

en: Delete pages with children
fr: Supprimer des pages avec leurs enfants

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit any page
fr: Modifier n'importe quelle page

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Lock/unlock pages you've locked
fr: Verrouiller / Déverrouiller les pages que vous avez verrouillés

en: Publish
fr: Publier

en: Publish any page
fr: Publier n'importe quelle page

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlock any page
fr: Déverrouiller n'importe quelle page

en: title
fr: Titre

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
fr: Le titre de la page comme vous souhaiteriez que les lecteurs la voient

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
fr: Le nom de la page comme elle apparaîtra dans l'URL e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/

en: content type
fr: type de contenu

en: URL path
fr: URL

en: owner
fr: propriétaire

en: title tag
fr: balise titre

en: The name of the page displayed on search engine results as the clickable headline.
fr: Le nom de la page qui sera affiché sur les moteurs de recherche en tant qu'entête cliquable.

en: show in menus
fr: faire apparaître dans les menus

en: Whether a link to this page will appear in automatically generated menus
fr: Si un lien vers cette page devra apparaître dans les menus générés automatiquement

en: meta description
fr: méta-description

en: The descriptive text displayed underneath a headline in search engine results.
fr: Le texte descriptif affiché sous l'entête dans les résultats des moteurs de recherche.

en: latest revision created at
fr: dernière version créée le

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use within the parent page at '%(parent_url_path)s'
fr: Le slug « %(page_slug)s » est déjà utilisé au niveau de la page parent sélectionnée à « %(parent_url_path)s »

en: object id
fr: ID de l'objet

en: created at
fr: créé à

en: user
fr: utilisateur

en: content JSON
fr: contenu JSON

en: approved go live at
fr: publication approuvée le

en: revision
fr: version

en: revisions
fr: versions

en: group
fr: groupe

en: group page permission
fr: permission de page par groupe

en: group page permissions
fr: permissions de page par groupe

en: page view restriction
fr: confidentialité de page

en: page view restrictions
fr: confidentialités de page

en: workflow page
fr: page de workflow

en: workflow pages
fr: pages de workflow

en: workflow_tasks
fr: tâche de workflow

en: task
fr: tâche

en: workflow task order
fr: ordre de tâche de workflow

en: workflow task orders
fr: ordres de tâche de workflow

en: name
fr: nom

en: active
fr: actif

en: Active tasks can be added to workflows. Deactivating a task does not remove it from existing workflows.
fr: Les tâches actives peuvent être ajoutées aux workflows. Désactiver une tâche ne la supprime pas des workflows existants.

en: tasks
fr: tâches

en: Active workflows can be added to pages/snippets. Deactivating a workflow does not remove it from existing pages/snippets.
fr: Les workflows actifs peuvent être ajoutés aux pages/fragments. Désactivé un workflow ne le supprime pas des pages/fragments existants.

en: groups
fr: groupes

en: Pages/snippets at this step in a workflow will be moderated or approved by these groups of users
fr: Les pages/fragments à cette étape du workflow seront modérés ou approuvés par ces groupes d'utilisateurs

en: Request changes
fr: Demander des modifications

en: Approve
fr: Approuver

en: Approve with comment
fr: Approuver avec un commentaire

en: Members of the chosen Wagtail Groups can approve this task
fr: Les membres des groupes Wagtails sélectionnés peuvent approuver cette tâche

en: Group approval task
fr: Groupe d'approbation de tâche

en: Group approval tasks
fr: Groupe d'approbation de tâches

en: In progress
fr: en cours

en: Approved
fr: Approuvé

en: Needs changes
fr: Modifications nécessaires

en: Cancelled
fr: Annulé

en: status
fr: statut

en: requested by
fr: demandé par

en: current task state
fr: État actuel de la tâche

en: There may only be one in progress or needs changes workflow state per page/snippet.
fr: Il ne peut y avoir qu'un seul état de workflow « en cours » ou « modifications nécessaires » par page/fragment.

en: Workflow '%(workflow_name)s' on %(model_name)s '%(title)s': %(status)s
fr: Workflow « %(workflow_name)s » sur %(model_name)s « %(title)s » : %(status)s

en: Not started
fr: Pas commencé

en: Workflow state
fr: État de workflow

en: Workflow states
fr: États de workflow

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Skipped
fr: Ignoré

en: workflow state
fr: état de workflow

en: started at
fr: commencé à

en: finished at
fr: terminé à

en: finished by
fr: terminé par

en: Task '%(task_name)s' on Revision '%(revision_info)s': %(status)s
fr: Tâche « %(task_name)s » sur la version « %(revision_info)s » : %(status)s

en: Task state
fr: État de tâche

en: Task states
fr: États de tâche

en: page log entry
fr: entrée de journal de page

en: page log entries
fr: entrées de journal de page

en: Draft saved
fr: Brouillon sauvegardé

en: comment
fr: commentaire

en: comments
fr: commentaires

en: comment reply
fr: Réponse de commentaire

en: comment replies
fr: Réponses de commentaire

en: timestamp (UTC)
fr: horodatage (UTC)

en: log entry
fr: entrée de journal

en: log entries
fr: entrées de journal

en: The log action '%(action_name)s' has not been registered.
fr: L'action de journal « %(action_name)s » n'a pas été déclarée.

en: system
fr: système

en: Unknown %(action)s
fr: %(action)s inconnu(e)

en: model log entry
fr: entrée de journal de modèle

en: model log entries
fr: entrées de journal de modèle

en: locale
fr: région

en: collection view restriction
fr: confidentialité de collection

en: collection view restrictions
fr: confidentialités de collection

en: group collection permission
fr: permission de collection de groupe

en: group collection permissions
fr: permission de collection de groupe

en: for content type
fr: pour le type de contenu

en: uploaded by user
fr: transféré par l'utilisateur

en: the %(model_name)s will also be deleted
fr: %(model_name)s sera également supprimé(e)

en: prevents deletion
fr: empêche la suppression

en: will be set to the default %(model_name)s
fr: sera remplacé(e) par la valeur par défaut %(model_name)s

en: will do nothing
fr: ne fera rien

en: may prevent deletion
fr: peut empêcher la suppression

en: will be set to a %(model_name)s specified by the system
fr: sera remplacé par un(e) %(model_name)s spécifié(e) par le système

en: will unset the reference
fr: supprimera la référence

en: hostname
fr: nom d'hôte

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
fr: Définissez cette valeur à autre chose que 80 si vous avez besoin qu'un port spécifique apparaisse dans les URLs (e.g. développement sur le port 8000). Ceci n'affecte pas la prise en charge des requêtes (les redirections de port continuent de fonctionner).

en: site name
fr: nom du site

en: Human-readable name for the site.
fr: Nom compréhensible par un humain pour le site.

en: root page
fr: page racine

en: is default site
fr: site par défaut

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
fr: Si oui, ce site gérera toutes les requêtes des autres noms d'hôtes qui n'ont pas de site défini.

en: default
fr: défaut

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
fr: %(hostname)s est déjà configuré comme site par défaut. Vous devez modifier ce dernier avant de pouvoir sauvegarder ce site comme site par défaut.

en: Public
fr: Publique

en: Private, accessible with a shared password
fr: Privé, accessible avec un mot de passe

en: Private, accessible to any logged-in users
fr: Privé, accessible à tout utilisateur connecté

en: Private, accessible to users in specific groups
fr: Privée, accessible aux utilisateurs dans des groupes spécifiques

en: shared password
fr: mot de passe partagé

en: Shared passwords should not be used to protect sensitive content. Anyone who has this password will be able to view the content.
fr: Les mots de passe partagé ne devraient pas être utilisés pour protéger du contenu sensible. N'importe qui ayant ce mot de passe pourra voir le contenu.

en: view restriction
fr: confidentialité

en: view restrictions
fr: confidentialités

en: Log in
fr: Connexion

en: Your username and password didn't match. Please try again.
fr: Vos nom d'utilisateur et mot de passe ne correspondent pas. Merci de bien vouloir réessayer.

en: Your account doesn't have access to this page. To proceed, please log in with an account that has access.
fr: Votre compte n'a pas accès à cette page. Pour continuer, merci de vous connecter avec un compte qui y a accès.

en: Password required
fr: Mot de passe requis

en: You need a password to access this page.
fr: L'accès à cette page nécessite un mot de passe.

en: Continue
fr: Continuer

en: %(count)s descendant collection | %(count)s descendant collections
fr[0]: %(count)s sous-collection
fr[1]: %(count)s sous-collections
fr[2]: %(count)s sous-collections

en: Create
fr: Créer

en: Created
fr: Créé(e)

en: Edited
fr: Modifié

en: Deleted
fr: Supprimée

en: Published
fr: Publiée

en: Publish scheduled draft
fr: Publier le brouillon programmé

en: Published scheduled draft
fr: Le brouillon programmé a été publié

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Unpublished
fr: Dépubliée

en: Unpublish scheduled draft
fr: Dépublier le brouillon programmé

en: Unpublished scheduled draft
fr: Le brouillon programmé à été dépublié

en: Reject
fr: Rejeter

en: Rename
fr: Renommer

en: Renamed from '%(old)s' to '%(new)s'
fr: Renommé de « %(old)s » à « %(new)s »

en: Renamed
fr: Renommé(e)

en: Revert
fr: Revenir en arrière

en: Reverted to previous revision with id %(revision_id)s from %(created_at)s
fr: Revenu à la version précédente avec l'ID %(revision_id)s depuis la version avec l'ID %(created_at)s

en: Reverted to previous revision
fr: Revenu à la version précédente

en: Copy
fr: Copier

en: Copied from %(title)s
fr: Copiée depuis %(title)s

en: Copied
fr: Copiée

en: Copy for translation
fr: Copier pour traduction

en: Copied for translation from %(title)s (%(locale)s)
fr: Copié pour traduction depuis « %(title)s » (%(locale)s)

en: Copied for translation
fr: Copié pour traduction

en: Create alias
fr: Créer un alias

en: Created an alias of %(title)s
fr: Alias de %(title)s créé

en: Created an alias
fr: Alias créé

en: Convert alias into ordinary page
fr: Convertir un alias en page ordinaire

en: Converted the alias '%(title)s' into an ordinary page
fr: L'alias « %(title)s » a été converti en une page ordinaire

en: Converted an alias into an ordinary page
fr: Convertir cet alias en une page ordinaire

en: Move
fr: Déplacer

en: Moved from '%(old_parent)s' to '%(new_parent)s'
fr: Déplacé de '%(old_parent)s' à '%(new_parent)s'

en: Moved
fr: Déplacé(e)

en: Reorder
fr: Réordonner

en: Reordered under '%(parent)s'
fr: Réordonné(e)(s) sous « %(parent)s »

en: Reordered
fr: Réordonné(e)(s)

en: Schedule publication
fr: Programmer la publication

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s scheduled for publishing at %(go_live_at)s.
fr: Version %(revision_id)s du %(created_at)s programmée pour publication à %(go_live_at)s.

en: Page scheduled for publishing at %(go_live_at)s
fr: Page planifiée pour la publication à %(go_live_at)s

en: Page scheduled for publishing
fr: Page planifiée pour la publication

en: Unschedule publication
fr: Déprogrammer la publication

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s unscheduled from publishing at %(go_live_at)s.
fr: Version %(revision_id)s du %(created_at)s déprogrammée pour publication à %(go_live_at)s.

en: Page unscheduled for publishing at %(go_live_at)s
fr: Page planifiée pour la publication à %(go_live_at)s

en: Page unscheduled from publishing
fr: La publication de la page a été déplanifiée

en: Add view restrictions
fr: Ajouter des règles de confidentialité

en: Added the '%(restriction)s' view restriction
fr: La règle de confidentialité « %(restriction)s » a été ajoutée

en: Added view restriction
fr: Règle de confidentialité ajoutée

en: Update view restrictions
fr: Mettre à jour les règles de confidentialité

en: Updated the view restriction to '%(restriction)s'
fr: Mettre à jour la règle de confidentialité à « %(restriction)s »

en: Updated view restriction
fr: La règle de confidentialité a été mise à jour

en: Remove view restrictions
fr: Supprimer les règles de confidentialité

en: Removed the '%(restriction)s' view restriction. The page is public.
fr: La restriction de vue '%(restriction)s' a été retirée. La page est publique.

en: Removed view restriction
fr: Règle de confidentialité supprimée

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Added a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fr: Le commentaire « %(text)s »  a été ajouté sur le champ « %(field)s »

en: Added a comment
fr: Un commentaire a été ajouté

en: Edit comment
fr: Modifier le commentaire

en: Edited a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fr: Le commentaire « %(text)s »  a été modifié sur le champ « %(field)s »

en: Edited a comment
fr: Un commentaire a été modifié

en: Delete comment
fr: Supprimer le commentaire

en: Deleted a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fr: Le commentaire « %(text)s »  a été supprimé sur le champ « %(field)s »

en: Deleted a comment
fr: Un commentaire a été supprimé

en: Resolve comment
fr: Archiver le commentaire

en: Resolved a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fr: Le commentaire « %(text)s »  a été archivé sur le champ « %(field)s »

en: Resolved a comment
fr: Un commentaire a été archivé

en: Reply to comment
fr: Répondre au commentaire

en: Replied to comment on field %(field)s: "%(text)s"
fr: Une réponse au commentaire « %(text)s »  a été ajoutée sur le champ « %(field)s »

en: Replied to a comment
fr: Un réponse a été ajoutée pour un commentaire

en: Edit reply to comment
fr: Modifier la réponse au commentaire

en: Edited a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fr: Une réponse de commentaire « %(text)s »  a été modifiée sur le champ « %(field)s »

en: Edited a reply
fr: Une réponse de commentaire a été modifiée

en: Delete reply to comment
fr: Supprimer la réponse au commentaire

en: Deleted a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fr: Une réponse de commentaire « %(text)s »  a été supprimée sur le champ « %(field)s »

en: Deleted a reply
fr: Une réponse de commentaire a été supprimée

en: Workflow: start
fr: Workflow : commencer

en: '%(workflow)s' started. Next step '%(task)s'
fr: Le workflow « %(workflow)s » a été commencé. La prochaine étape est « %(task)s »

en: Workflow started
fr: Workflow commencé

en: Workflow: approve task
fr: Workflow : approuver la tâche

en: Approved at '%(task)s'. Next step '%(next_task)s'
fr: Approuvé à « %(task)s ». La prochaine étape est « %(next_task)s »

en: Approved at '%(task)s'. '%(workflow)s' complete
fr: Approuvé à « %(task)s ». Workflow « %(workflow)s » terminé

en: Workflow task approved
fr: Tâche de workflow approuvée

en: Workflow: reject task
fr: Workflow : rejeter la tâche

en: Rejected at '%(task)s'. Changes requested
fr: Rejeté à « %(task)s ». Modifications demandées

en: Workflow task rejected. Workflow complete
fr: La tâche de workflow a été rejetée. Le workflow est terminé

en: Workflow: resume task
fr: Workflow : reprendre la tâche

en: Resubmitted '%(task)s'. Workflow resumed
fr: La tâche « %(task)s » a été resoumisse. Le workflow a repris

en: Workflow task resubmitted. Workflow resumed
fr: La tâche du workflow a été resoumisse. Le workflow a repris

en: Workflow: cancel
fr: Workflow : annuler

en: Cancelled '%(workflow)s' at '%(task)s'
fr: Le workflow « %(workflow)s » a été annulé à « %(task)s »

en: Workflow cancelled
fr: Workflow annulé
