Wagtail - en to pt_BR translation catalogue (274 entries)

en: %(count)s descendant collection | %(count)s descendant collections
pt_BR[0]: %(count)s coleções descendentes
pt_BR[1]: %(count)s coleções descendentes
pt_BR[2]: %(count)s coleções descendentes

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
pt_BR: %(hostname)s já está configurado como padrão no site. Você deve desconfigurar antes que você possa salvar este como padrão.

en: %(label)s: this block has no options.
pt_BR: %(label)s: este bloco não tem opções.

en: '%(workflow)s' started. Next step '%(task)s'
pt_BR: '%(workflow)s' iniciado. Próximo passo '%(task)s'

en: <b>'{title}' is locked</b> by <b>you</b>.
pt_BR: <b>'{title}' está bloqueado</b> por <b>você</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b>.
pt_BR: <b>'{title}' está bloqueado</b>.

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>you</b> on <b>{datetime}</b>.
pt_BR: <b>'{title}' estava bloqueado</b> por <b>você</b> em <b>{datetime}</b>.

en: Active tasks can be added to workflows. Deactivating a task does not remove it from existing workflows.
pt_BR: Tarefas ativas podem ser adicionadas a workflows. Desativar uma tarefa não a remove dos workflows existentes.

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Comment
pt_BR: Adicionar comentário

en: Add comment
pt_BR: Adicionar comentário

en: Add view restrictions
pt_BR: Adicionar restrições de visualização

en: Add/edit pages you own
pt_BR: Adicionar/editar suas páginas

en: Added a comment
pt_BR: Adicionou um comentário

en: Added a comment on field %(field)s: "%(text)s"
pt_BR: Adicionou um comentário no campo%(field)s: "%(text)s"

en: Added the '%(restriction)s' view restriction
pt_BR: Adicionada a visualização de restrição '%(restriction)s'

en: Added view restriction
pt_BR: Adicionada restrição de visualização

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Approve with comment
pt_BR: Aprovar com comentário

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Approved at '%(task)s'. '%(workflow)s' complete
pt_BR: Aprovado a '%(task)s'. Completo '%(workflow)s'

en: Approved at '%(task)s'. Next step '%(next_task)s'
pt_BR: Aprovado '%(task)s'. Próximo passo '%(next_task)s'

en: Bulk delete
pt_BR: Deletar em bloco

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Cancelled '%(workflow)s' at '%(task)s'
pt_BR: '%(workflow)s' cancelado devido a '%(task)s'

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Convert alias into ordinary page
pt_BR: Converta o alias em uma página comum

en: Converted an alias into an ordinary page
pt_BR: Converteu o alias em uma página comum

en: Converted the alias '%(title)s' into an ordinary page
pt_BR: Converteu o alias '%(title)s' em uma página comum

en: Copied
pt_BR: Copiado

en: Copied for translation
pt_BR: Copiado para tradução

en: Copied for translation from %(title)s (%(locale)s)
pt_BR: Copiado para tradução de%(title)s(%(locale)s)

en: Copied from %(title)s
pt_BR: Copiado de %(title)s

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy for translation
pt_BR: Cópia para tradução

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create alias
pt_BR: Criar alias

en: Created
pt_BR: Criado

en: Created an alias
pt_BR: Criado um alias

en: Created an alias of %(title)s
pt_BR: Criado um alias de %(title)s

en: Currently locked and will go live on the scheduled date
pt_BR: Atualmente bloqueado e entrará no ar na data agendada

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Delete
pt_BR: Remover

en: Delete comment
pt_BR: Excluir comentário

en: Delete pages with children
pt_BR: Deletar páginas com filhos

en: Delete reply to comment
pt_BR: Excluir resposta do comentário

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Deleted a comment
pt_BR: Excluiu um comentário

en: Deleted a comment on field %(field)s: "%(text)s"
pt_BR: Excluiu um comentário no campo%(field)s: "%(text)s"

en: Deleted a reply
pt_BR: Excluiu uma resposta

en: Deleted a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
pt_BR: Excluiu uma resposta do comentário no campo%(field)s: "%(text)s"

en: Draft saved
pt_BR: Rascunho salvo

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit any page
pt_BR: Editar qualquer página

en: Edit comment
pt_BR: Editar comentário

en: Edit reply to comment
pt_BR: Editar resposta do comentário

en: Edited
pt_BR: Editado

en: Edited a comment
pt_BR: Editou um comentário

en: Edited a comment on field %(field)s: "%(text)s"
pt_BR: Editou um comentário no campo%(field)s: "%(text)s"

en: Edited a reply
pt_BR: Editou uma resposta

en: Edited a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
pt_BR: Editou uma resposta ao comentário no campo%(field)s: "%(text)s"

en: Group approval task
pt_BR: Tarefa de aprovação de grupo

en: Group approval tasks
pt_BR: Tarefas de aprovação de grupo

en: Human-readable name for the site.
pt_BR: nome legível para o site.

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
pt_BR: Se verdadeiro, este site irá gerenciar requisições de todos os outros hostnames que não tem um site próprio

en: In progress
pt_BR: Em progresso

en: Lock
pt_BR: Travar

en: Lock/unlock pages you've locked
pt_BR: Bloquear/desbloquear páginas bloqueadas

en: Locked
pt_BR: Bloqueado

en: Locked by another user
pt_BR: Bloqueado por outro usuário

en: Locked by schedule
pt_BR: Bloqueado por agendamento

en: Locked by workflow
pt_BR: Bloqueado por fluxo de trabalho

en: Locked by you
pt_BR: Bloqueado por você

en: Log in
pt_BR: Entrar

en: Members of the chosen Wagtail Groups can approve this task
pt_BR: Membros dos grupos de Wagtail escolhidos podem aprovar esta tarefa

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

en: Move up
pt_BR: Mover para cima

en: Moved
pt_BR: Movido

en: Moved from '%(old_parent)s' to '%(new_parent)s'
pt_BR: Movido de '%(old_parent)s' para '%(new_parent)s'

en: Needs changes
pt_BR: Necessita de mudanças

en: No one can make changes while the %(model_name)s is locked
pt_BR: Ninguém pode fazer alterações enquanto %(model_name)s estiver bloqueado

en: Not started
pt_BR: Não foi iniciado

en: Only %(user)s can make changes while the %(model_name)s is locked
pt_BR: Apenas %(user)s pode fazer alterações enquanto %(model_name)s estiver bloqueado

en: Only reviewers can edit and approve the %(model_name)s
pt_BR: Somente revisores podem editar e aprovar o %(model_name)s

en: Only reviewers for this task can edit the %(model_name)s.
pt_BR: Somente revisores desta tarefa podem editar %(model_name)s.

en: Only you can make changes while the %(model_name)s is locked
pt_BR: Somente você pode fazer alterações enquanto %(model_name)s estiver bloqueado

en: Page scheduled for publishing
pt_BR: Página agendada para publicação

en: Page scheduled for publishing at %(go_live_at)s
pt_BR: Página agendada para publicação em %(go_live_at)s

en: Page unscheduled for publishing at %(go_live_at)s
pt_BR: Página não agendada para publicação em %(go_live_at)s

en: Page unscheduled from publishing
pt_BR: Página não agendada para publicação

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password required
pt_BR: Senha requerida

en: Private, accessible to any logged-in users
pt_BR: Privado, acessível a qualquer usuário logado

en: Private, accessible to users in specific groups
pt_BR: Privado, acessível a usuários em grupos específicos

en: Private, accessible with a shared password
pt_BR: Privado, acessível com uma senha compartilhada

en: Public
pt_BR: Público

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Publish any page
pt_BR: Publicar qualquer página

en: Publish scheduled draft
pt_BR: Publicar rascunho programado

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Published scheduled draft
pt_BR: Rascunho agendado publicado

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: Rejected
pt_BR: Rejeitado

en: Rejected at '%(task)s'. Changes requested
pt_BR: Rejeitado '%(task)s'. Alterações requisitadas

en: Remove view restrictions
pt_BR: Remover restrições de visualização

en: Removed view restriction
pt_BR: Restrição de visualização removida

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Renamed
pt_BR: Renomeado

en: Renamed from '%(old)s' to '%(new)s'
pt_BR: Renomeado de '%(old)s' para '%(new)s'

en: Reorder
pt_BR: Reordenar

en: Reordered
pt_BR: Reordenado

en: Reordered under '%(parent)s'
pt_BR: Reordenado em '%(parent)s'

en: Replied to a comment
pt_BR: Respondeu um comentário

en: Replied to comment on field %(field)s: "%(text)s"
pt_BR: Respondeu um comentário no campo%(field)s: "%(text)s"

en: Reply to comment
pt_BR: Responder comentário

en: Request changes
pt_BR: Solicitar mudanças

en: Resolve comment
pt_BR: Resolver comentário

en: Resolved a comment
pt_BR: Resolveu um comentário

en: Resolved a comment on field %(field)s: "%(text)s"
pt_BR: Resolveu um comentário no campo%(field)s: "%(text)s"

en: Resubmitted '%(task)s'. Workflow resumed
pt_BR: Submissão repetida '%(task)s'. Fluxo de trabalho resumido

en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Reverted to previous revision
pt_BR: Revertido para a revisão anterior

en: Reverted to previous revision with id %(revision_id)s from %(created_at)s
pt_BR: Revertido para a revisão anterior com id %(revision_id)s de %(created_at)s

en: Reviewers can edit this %(model_name)s – lock it to prevent other reviewers from editing
pt_BR: Os revisores podem editar este %(model_name)s – bloqueie-o para evitar que outros revisores editem

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s scheduled for publishing at %(go_live_at)s.
pt_BR: Revisão %(revision_id)s de %(created_at)s agendado para publicação em %(go_live_at)s.

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s unscheduled from publishing at %(go_live_at)s.
pt_BR: Revisão %(revision_id)s a partir de %(created_at)s não programado para publicação em %(go_live_at)s.

en: Schedule publication
pt_BR: Agendar publicação

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
pt_BR: Ajuste para um valor diferente de 80 se você precisar de um número de porta específico para aparecer nas URLs (ex. desenvolvimento na porta 8000). Não afeta o gerenciamento de requisições (então o redirecionamento de portas continua funcionando).

en: Shared passwords should not be used to protect sensitive content. Anyone who has this password will be able to view the content.
pt_BR: Senhas compartilhadas não devem ser usadas para proteger conteúdo confidencial. Qualquer pessoa que possua essa senha poderá visualizar o conteúdo.

en: Skipped
pt_BR: Ignorado

en: Task state
pt_BR: Situação da tarefa

en: Task states
pt_BR: Situações da tarefa

en: The descriptive text displayed underneath a headline in search engine results.
pt_BR: O texto descritivo exibido abaixo de um título nos resultados do mecanismo de pesquisa.

en: The log action '%(action_name)s' has not been registered.
pt_BR: A ação de log '%(action_name)s' não foi registrada.

en: The maximum number of items is %(max_num)d
pt_BR: O número máximo de itens é %(max_num)d

en: The minimum number of items is %(min_num)d
pt_BR: O número mínimo de itens é %(min_num)d

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
pt_BR: O nome da página como ele irá aparecer nas URLs ex.: http://domain.com/blog/[my-slug]/

en: The name of the page displayed on search engine results as the clickable headline.
pt_BR: O nome da página exibida nos resultados do mecanismo de pesquisa como o título clicável.

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
pt_BR: O título da página como você gostaria que fosse visto pelo público

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
pt_BR: A senha que você digitou não está correta. Por favor, tente novamente.

en: This %(model_name)s is currently awaiting moderation.
pt_BR: Este %(model_name)s está aguardando moderação.

en: This block has no options.
pt_BR: Este bloco não possui opções.

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é obrigatório.

en: This {model_name} is awaiting <b>'{task_name}'</b> in the <b>'{workflow_name}'</b> workflow.
pt_BR: Este {model_name} está aguardando <b>'{task_name}'</b> no fluxo de trabalho <b>'{workflow_name}'</b>.

en: URL path
pt_BR: Caminho URL

en: Unknown %(action)s
pt_BR: %(action)s desconhecida

en: Unknown content type
pt_BR: Tipo de conteúdo desconhecido

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Unlock any page
pt_BR: Desbloquear qualquer página

en: Unlocked
pt_BR: Desbloqueado

en: Unpublish
pt_BR: Despublicar

en: Unpublish scheduled draft
pt_BR: Cancelar a publicação do rascunho programado

en: Unpublished
pt_BR: Não publicado

en: Unpublished scheduled draft
pt_BR: Rascunho programado não publicado

en: Unschedule publication
pt_BR: Cancelar o agendamento da publicação

en: Update view restrictions
pt_BR: Atualizar restrições de visualização

en: Updated the view restriction to '%(restriction)s'
pt_BR: Atualizada a restrição de visualização para '%(restriction)s'

en: Updated view restriction
pt_BR: Restrição de visualização atualizada

en: Wagtail core
pt_BR: Núcleo de Wagtail

en: Wagtail frontend cache
pt_BR: Cache de front-end Wagtail

en: Wagtail routablepage
pt_BR: Página roteável Wagtail

en: Wagtail sitemaps
pt_BR: Mapa do site Wagtail

en: Whether a link to this page will appear in automatically generated menus
pt_BR: Um link para esta página irá aparecer nos menus gerados automaticamente

en: Workflow cancelled
pt_BR: Fluxo de trabalho cancelado

en: Workflow started
pt_BR: Fluxo de trabalho iniciado

en: Workflow state
pt_BR: Situação do workflow

en: Workflow states
pt_BR: Situações do workflow

en: Workflow task approved
pt_BR: Tarefa do fluxo de trabalho aprovada

en: Workflow task rejected. Workflow complete
pt_BR: Tarefa do fluxo de trabalho rejeitada. O fluxo de trabalho está completo

en: Workflow task resubmitted. Workflow resumed
pt_BR: Tarefa do fluxo de trabalho submetida novamente. Fluxo de trabalho resumido

en: Workflow: approve task
pt_BR: Fluxo de trabalho: aprovar tarefa

en: Workflow: cancel
pt_BR: Fluxo de trabalho: cancelar

en: Workflow: reject task
pt_BR: Fluxo de trabalho: rejeitar tarefa

en: Workflow: resume task
pt_BR: Fluxo de trabalho: resumir tarefa

en: Workflow: start
pt_BR: Fluxo de trabalho: iniciar

en: You need a password to access this page.
pt_BR: Você precisa de uma senha para acessar esta página.

en: Your account doesn't have access to this page. To proceed, please log in with an account that has access.
pt_BR: Sua conta não possui acesso a esta página. Para continuar, por favor registre-se com uma conta que possua acesso.

en: Your username and password didn't match. Please try again.
pt_BR: Seu usuário e senha não estão corretos. Tente novamente.

en: active
pt_BR: ativo

en: approved go live at
pt_BR: aprovado online em

en: collection
pt_BR: coleção

en: collection view restriction
pt_BR: visualizar restrição na coleção

en: collection view restrictions
pt_BR: visualizar restrições nas coleções

en: collections
pt_BR: coleções

en: comment
pt_BR: comentário

en: comment replies
pt_BR: respostas de comentários

en: comment reply
pt_BR: resposta de comentário

en: comments
pt_BR: comentários

en: content JSON
pt_BR: conteúdo JSON

en: content type
pt_BR: tipo de conteúdo

en: created at
pt_BR: criado em

en: current task state
pt_BR: estado atual da tarefa

en: default
pt_BR: padrão

en: draft
pt_BR: rascunho

en: expired
pt_BR: expirado

en: expiry date/time
pt_BR: data/hora para expirar

en: finished at
pt_BR: terminou às

en: finished by
pt_BR: terminado por

en: first published at
pt_BR: publicado pela primeira vez em

en: for content type
pt_BR: para o tipo de conteúdo

en: go live date/time
pt_BR: data/hora para publicar

en: group
pt_BR: grupo

en: group collection permission
pt_BR: grupo de permissão de coleção

en: group collection permissions
pt_BR: grupo de permissões de coleção

en: group page permission
pt_BR: grupo de permissão da página

en: group page permissions
pt_BR: grupo de permissões da página

en: groups
pt_BR: grupos

en: has unpublished changes
pt_BR: possui alterações não publicadas

en: hostname
pt_BR: nome do host

en: in moderation
pt_BR: em moderação

en: is default site
pt_BR: é o site padrão

en: last published at
pt_BR: última publicação em

en: latest revision
pt_BR: última revisão

en: latest revision created at
pt_BR: revisão mais recente criada em

en: live
pt_BR: online

en: live + draft
pt_BR: online + rascunho

en: live + in moderation
pt_BR: online + em moderação

en: live + scheduled
pt_BR: online + agendado

en: live revision
pt_BR: revisão online

en: locked
pt_BR: trancado

en: locked at
pt_BR: bloqueado em

en: locked by
pt_BR: bloqueado por

en: log entries
pt_BR: entradas de log

en: log entry
pt_BR: entrada de log

en: may prevent deletion
pt_BR: pode impedir a exclusão

en: meta description
pt_BR: meta descrição

en: model log entries
pt_BR: entradas de registro do modelo

en: model log entry
pt_BR: entrada de registro do modelo

en: name
pt_BR: nome

en: object id
pt_BR: id do objeto

en: owner
pt_BR: proprietário

en: page
pt_BR: página

en: page log entries
pt_BR: entradas de log de página

en: page log entry
pt_BR: entrada de log de página

en: page view restriction
pt_BR: restrição de visualização de página

en: page view restrictions
pt_BR: restrições de visualização da página

en: pages
pt_BR: páginas

en: permission
pt_BR: permissão

en: port
pt_BR: porta

en: prevents deletion
pt_BR: impede a exclusão

en: requested by
pt_BR: solicitado por

en: revision
pt_BR: revisão

en: revisions
pt_BR: revisões

en: root page
pt_BR: página raiz

en: scheduled
pt_BR: agendado

en: shared password
pt_BR: senha compartilhada

en: show in menus
pt_BR: exibir nos menus

en: site name
pt_BR: nome do site

en: started at
pt_BR: começou às

en: system
pt_BR: sistema

en: task
pt_BR: tarefa

en: tasks
pt_BR: tarefas

en: the %(model_name)s will also be deleted
pt_BR: o %(model_name)s também será excluído

en: timestamp (UTC)
pt_BR: fuso horário (UTC)

en: title
pt_BR: título

en: title tag
pt_BR: tag de título

en: uploaded by user
pt_BR: enviado pelo usuário

en: user
pt_BR: usuário

en: view restriction
pt_BR: visualizar restrição

en: view restrictions
pt_BR: visualizar restrições

en: will be set to a %(model_name)s specified by the system
pt_BR: será definido como %(model_name)s especificado pelo sistema

en: will be set to the default %(model_name)s
pt_BR: será definido como padrão %(model_name)s

en: will do nothing
pt_BR: não fará nada

en: will unset the reference
pt_BR: irá desmarcar a referência

en: workflow
pt_BR: fluxo de trabalho

en: workflow page
pt_BR: página de fluxo de trabalho

en: workflow pages
pt_BR: páginas de fluxo de trabalho

en: workflow state
pt_BR: situação do workflow

en: workflow task order
pt_BR: pedido de tarefa de workflow

en: workflow task orders
pt_BR: pedidos de tarefa de workflow

en: workflows
pt_BR: fluxos de trabalho
