Wagtail - en to id_ID translation catalogue (66 entries)

en: Wagtail users
id_ID: Wagtail pengguna

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
id_ID: Hanya dapat berisi karakter huruf, angka dan @/./+/-/_ saja.

en: A user with that username already exists.
id_ID: Pengguna dengan username tersebut sudah ada.

en: The two password fields didn't match.
id_ID: Kedua isian kata sandi tidak cocok.

en: Email
id_ID: Email/Surel

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Password
id_ID: Kata Kunci

en: Leave blank if not changing.
id_ID: Kosongkan jika tidak berubah.

en: Password confirmation
id_ID: Konfirmasi kata kunci

en: Enter the same password as above, for verification.
id_ID: Masukkan kata kunci yang sama dengan diatas untuk verifikasi.

en: Administrators have full access to manage any object or setting.
id_ID: Administrator memiliki akses penuh untuk mengelola objek atau pengaturan apa saja.

en: A group with that name already exists.
id_ID: Grup dengan nama tersebut sudah ada.

en: You cannot have multiple permission records for the same page.
id_ID: Anda tidak dapat memiliki beberapa catatan izin untuk halaman yang sama.

en: submitted notifications
id_ID: notifikasi terkirim

en: Receive notification when a page is submitted for moderation
id_ID: Terima notifikasi ketika halaman dikirim untuk moderasi

en: approved notifications
id_ID: notifikasi diterima

en: Receive notification when your page edit is approved
id_ID: Terima notifikasi ketika halaman yang Anda ubah telah diterima

en: rejected notifications
id_ID: notifikasi ditolak

en: Receive notification when your page edit is rejected
id_ID: Terima notifikasi ketika halaman yang Anda ubah ditolak

en: preferred language
id_ID: bahasa pilihan

en: Select language for the admin
id_ID: Pilih bahasa untuk admin

en: current time zone
id_ID: zona waktu saat ini

en: Select your current time zone
id_ID: Pilih zona waktu saat ini

en: profile picture
id_ID: gambar profil

en: Default
id_ID: Utama

en: user profile
id_ID: profil pengguna

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Yes, delete
id_ID: Ya, hapus

en: Deleting this group will revoke this group's permissions from all member users.
id_ID: Menghapus grup ini akan mencabut izin grup untuk semua member pengguna.

en: Are you sure you want to delete this group?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus grup ini?

en: Add group
id_ID: Tambah grup

en: Save
id_ID: Simpan

en: Delete group
id_ID: Hapus grup

en: Object permissions
id_ID: Izin objek

en: Name
id_ID: Nama

en: Add
id_ID: Tambah

en: Change
id_ID: Ubah

en: Publish
id_ID: Publikasi

en: Lock
id_ID: Kunci

en: Unlock
id_ID: Buka kunci

en: Other permissions
id_ID: Izin lain-lain

en: Page permissions
id_ID: Izin halaman

en: Page
id_ID: Halaman

en: Add a page permission
id_ID: Tambah izin halaman

en: Sorry, no groups match "%(query)s"
id_ID: Maaf, tidak ada grup yang sesuai dengan "%(query)s"

en: There are no groups configured. Why not <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">add some</a>?
id_ID: Tidak ada grup yang terkonfigurasi. Mengapa <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">tidak menambahnya</a>?

en: Are you sure you want to delete this user?
id_ID: Apakah anda yakin untuk menghapus pengguna ini?

en: Account
id_ID: Akun

en: Roles
id_ID: Role

en: Add user
id_ID: Tambah pengguna

en: Delete user
id_ID: Hapus pengguna

en: Active
id_ID: Aktif

en: Inactive
id_ID: Tidak Aktif

en: Groups
id_ID: Grup

en: Add a group
id_ID: Tambah grup

en: Search groups
id_ID: Pencarian Grup

en: Group '%(object)s' created.
id_ID: Grup '%(object)s' dibuat.

en: Group '%(object)s' updated.
id_ID: Grup '%(object)s' diperbarui.

en: The group could not be saved due to errors.
id_ID: Grup tidak dapat disimpan karena suatu kesalahan.

en: Group '%(object)s' deleted.
id_ID: Grup '%(object)s' dihapus.

en: Add a user
id_ID: Tambah pengguna

en: Users
id_ID: Pengguna

en: User '%(object)s' updated.
id_ID: Pengguna '%(object)s' berhasil diperbaharui.

en: The user could not be saved due to errors.
id_ID: Pengguna tidak dapat disimpan karena suatu kesalahan.

en: User '%(object)s' deleted.
id_ID: Pengguna '%(object)s' dihapus.
