Wagtail - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Wagtail users
ja: Wagtail ユーザ

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
ja: この値はアルファベット、数字、@/./+/-/_のみを含むことができます。

en: A user with that username already exists.
ja: このユーザ名は既に使用されています。

en: The two password fields didn't match.
ja: パスワードが一致しませんでした。

en: Email
ja: Eメール

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 姓

en: Password
ja: パスワード

en: Leave blank if not changing.
ja: 変更しない場合は空白

en: Password confirmation
ja: パスワードを確認

en: Enter the same password as above, for verification.
ja: 確認のため、再度パスワードを入力してください。

en: Administrator
ja: 管理者

en: Administrators have full access to manage any object or setting.
ja: 管理者はいかなるオブジェクトや設定を管理できる全ての権限を持っています。

en: A group with that name already exists.
ja: このグループ名は既に使用されています。

en: You cannot have multiple permission records for the same page.
ja: 同一ページ内で複数の権限を持つことはできません

en: submitted notifications
ja: 承認リクエスト通知

en: Receive notification when a page is submitted for moderation
ja: 承認リクエストの通知を受け取る

en: approved notifications
ja: 承認通知

en: Receive notification when your page edit is approved
ja: ページの編集が承認された際、通知を受け取る

en: rejected notifications
ja: 拒否通知

en: Receive notification when your page edit is rejected
ja: ページの編集が却下された際、通知を受け取る

en: preferred language
ja: 好みの言語

en: Select language for the admin
ja: 管理者の言語を選択

en: current time zone
ja: 現在のタイムゾーン

en: Select your current time zone
ja: 現在のタイムゾーンを選択

en: profile picture
ja: プロフィール写真

en: Default
ja: デフォルト

en: user profile
ja: プロフィール

en: user profiles
ja: プロフィール

en: Delete
ja: 削除

en: Yes, delete
ja: はい、削除します

en: No, don't delete
ja: いいえ、削除しません

en: Deleting this group will revoke this group's permissions from all member users.
ja: このグループを削除することにより、すべてのメンバーのグループ権限が取り消されます。

en: Are you sure you want to delete this group?
ja: このグループを削除してよろしいですか？

en: Add group
ja: グループを追加

en: Save
ja: 保存

en: Delete group
ja: グループを削除

en: Object permissions
ja: オブジェクト権限

en: Name
ja: 名前

en: Add
ja: 追加

en: Change
ja: 変更

en: Publish
ja: 公開

en: Lock
ja: ロックする

en: Unlock
ja: ロックを解除

en: Other permissions
ja: 他の権限

en: Page permissions
ja: ページ権限

en: Page
ja: ページ

en: Add a page permission
ja: ページ権限を追加

en: Sorry, no groups match "%(query)s"
ja: 申し訳ございません、"%(query)s"に一致するグループは見つかりませんでした。

en: There are no groups configured. Why not <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">add some</a>?
ja: まだグループが設定されていません。<a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">設定</a>しますか？

en: Are you sure you want to delete this user?
ja: このユーザを削除してもよろしいですか?

en: Account
ja: アカウント

en: Roles
ja: 役割

en: Add user
ja: ユーザを追加

en: Delete user
ja: 削除ユーザ

en: Active
ja: 有効

en: Inactive
ja: 無効

en: Groups
ja: グループ

en: Add a group
ja: グループを追加

en: Search groups
ja: グループを検索

en: Group '%(object)s' created.
ja: グループ '%(object)s' が作成されました。

en: Group '%(object)s' updated.
ja: グループ '%(object)s' が更新されました。

en: The group could not be saved due to errors.
ja: このグループはエラーにより保存されませんでした。

en: Group '%(object)s' deleted.
ja: グループ '%(object)s' は削除されました。

en: Group
ja: グループ

en: Add a user
ja: ユーザを追加

en: Users
ja: ユーザ

en: Username
ja: ユーザ名

en: Admin
ja: 管理者

en: Status
ja: ステータス

en: User '%(object)s' updated.
ja: ユーザ '%(object)s' が更新されました。

en: The user could not be saved due to errors.
ja: このユーザはエラーにより保存されませんでした。

en: User '%(object)s' deleted.
ja: ユーザ'%(object)s' を削除しました。
