Wagtail - en to ro translation catalogue (123 entries)

en: Wagtail users
ro: Utilizatori Wagtail

en: Required. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
ro: Obligatoriu. Numai litere, cifre și @/./+/-/_.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
ro: Această valoare poate conține numai litere, numere și @/./+/-/_

en: A user with that username already exists.
ro: Un utilizator cu acest nume există deja.

en: The two password fields didn't match.
ro: Câmpurile de parolă nu se potrivesc.

en: Email
ro: E-mail

en: First Name
ro: Prenume

en: Last Name
ro: Nume

en: Password
ro: Parolă

en: Leave blank if not changing.
ro: Lăsați liber dacă nu schimbați.

en: Password confirmation
ro: Confirmare parolă

en: Enter the same password as above, for verification.
ro: Introduceți aceeași parolă ca mai sus pentru verificare

en: Administrators have full access to manage any object or setting.
ro: Administratorii pot gestiona orice obiect sau setare.

en: A group with that name already exists.
ro: Un grup cu acest nume există deja.

en: You cannot have multiple permission records for the same page.
ro: Nu puteți avea înregistrări de permisiune multiple pentru aceeași pagină.

en: submitted notifications
ro: notificări depuse

en: Receive notification when a page is submitted for moderation
ro: Primește o notificăre când o pagină este trimisă pentru moderare

en: approved notifications
ro: notificări aprobate

en: Receive notification when your page edit is approved
ro: Primește o notificare când modificarea paginii este aprobată

en: rejected notifications
ro: notificări respinse

en: Receive notification when your page edit is rejected
ro: Primește o notificare când modificărea paginii este respinsă

en: updated comments notifications
ro: notificări actualizate de comentarii

en: Receive notification when comments have been created, resolved, or deleted on a page that you have subscribed to receive comment notifications on
ro: Primiți notificări atunci când comentariile au fost create, rezolvate sau șterse pe o pagină la care v-ați abonat la notificări de comentarii

en: preferred language
ro: limba preferată

en: Select language for the admin
ro: Selectați limba pentru interfața de administrare

en: current time zone
ro: fus orar curent

en: Select your current time zone
ro: Selectați fusul orar curent

en: profile picture
ro: poză profil

en: System default
ro: Opțiunea implicită a sistemului

en: Light
ro: Luminos

en: Dark
ro: Întunecat

en: admin theme
ro: temă pentru interfața de administrare

en: Default
ro: Implicit

en: Snug
ro: Confortabil

note: Translators: "Density" is the term used to describe the amount of space between elements in the user interface
en: density
ro: densitate

en: user profile
ro: profil utilizator

en: user profiles
ro: profiluri utilizatori

en: Assign role to 1 user | Assign role to %(counter)s users
ro[0]: Adaugă rol la 1 utilizator
ro[1]: Adaugă rol la %(counter)s utilizatori
ro[2]: Adaugă rol la %(counter)s utilizatori

en: Assign role
ro: Adaugă rol

en: Are you sure you want to assign this role to these users?
ro: Sigur doriți să atribuiți acest rol acestor utilizatori?

en: You don't have permission to edit this user | You don't have permission to edit these users
ro[0]: Nu aveți permisiunea de a edita acest utilizator
ro[1]: Nu aveți permisiunea de a edita acești utilizatori
ro[2]: Nu aveți permisiunea de a edita acești utilizatori

en: Yes, assign
ro: Da, atribuie

en: No, don't assign
ro: Nu, nu atribuie

en: Delete 1 user | Delete %(counter)s users
ro[0]: Șterge 1 utilizator
ro[1]: Șterge %(counter)s utilizatori
ro[2]: Șterge %(counter)s utilizatori

en: Delete
ro: Șterge

en: Are you sure you want to delete these users?
ro: Sigur doriți să ștergeți acești utilizatori?

en: You don't have permission to delete this user | You don't have permission to delete these users
ro[0]: Nu aveți permisiunea de a șterge acest utilizator
ro[1]: Nu aveți permisiunea de a șterge acești utilizatori
ro[2]: Nu aveți permisiunea de a șterge acești utilizatori

en: Yes, delete
ro: Da, șterge

en: No, don't delete
ro: Nu, nu șterge

en: Change active state for 1 user | Change active state for %(counter)s users
ro[0]: Schimbă starea activă pentru 1 utilizator
ro[1]: Schimbă starea activă pentru %(counter)s utilizatori
ro[2]: Schimbă starea activă pentru %(counter)s utilizatori

en: Set active state
ro: Setează stare activă

en: Are you sure you want to change the active state for these users?
ro: Sigur doriți să shimbați starea activă pentru acești utilizatori?

en: You cannot change your own active status
ro: Nu vă puteți schimba propriul statut activ

en: Yes, change state
ro: Da, schimbă stare

en: No, don't change state
ro: Nu, nu schimba stare

en: The group '%(group_name)s' has <strong>%(group_user_count)s</strong> member. | The group '%(group_name)s' has <strong>%(group_user_count)s</strong> members.
ro[0]: Grupul '%(group_name)s' are <strong>%(group_user_count)s</strong> membru.
ro[1]: Grupul '%(group_name)s' are <strong>%(group_user_count)s</strong> membri.
ro[2]: Grupul '%(group_name)s' are <strong>%(group_user_count)s</strong> membri.

en: Deleting this group will revoke this group's permissions from all member users.
ro: Ștergerea acestui grup va revoca permsiunile de la toți utilizatorii membri.

en: Are you sure you want to delete this group?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest grup?

en: Add group
ro: Adaugă grup

en: Save
ro: Salvează

en: Delete group
ro: Șterge grup

en: Object permissions
ro: Permisiuni obiecte

en: Name
ro: Nume

en: Add
ro: Adaugă

en: Change
ro: Modifică

en: Publish
ro: Publică

en: Lock
ro: Încuie

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Custom permissions
ro: Permisiuni personalizate

en: Toggle all
ro: Comută toate

en: Toggle all add permissions
ro: Comută toate permisiunile de adăugare

en: Toggle all change permissions
ro: Comută toate permisiunile de modificare

en: Toggle all delete permissions
ro: Comută toate permisiunile de ștergere

en: Toggle all publish permissions
ro: Comută toate permisiunile de publicare

en: Toggle all lock permissions
ro: Comută toate permisiunile de blocare

en: Toggle all unlock permissions
ro: Comută toate permisiunile de deblocare

en: Toggle all custom permissions
ro: Comută toate permisiunile personalizate

en: Other permissions
ro: Alte permisiuni

en: Page permissions
ro: Permisiuni pagină

en: Page
ro: Pagină

en: Add a page permission
ro: Adaugă permisiune de pagină

en: Sorry, no groups match "%(query)s"
ro: Ne pare rău, "%(query)s" nu se potrivește cu nici un grup

en: There are no groups configured. Why not <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">add some</a>?
ro: Nu există nici un grup configurat. De ce să nu <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">adăugați câțiva</a>?

en: Are you sure you want to delete this user?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest utilizator?

en: Account
ro: Cont

en: Roles
ro: Roluri

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Delete user
ro: Șterge utilizator

en: Select all users in listing
ro: Selectează toți utilizatorii din listă

en: Sorry, no users match your query
ro: Ne pare rău, niciun utlizator nu corespunde interogării

en: There are no users configured. Why not <a href="%(wagtailusers_add_url)s">add some</a>?
ro: Nu există nici un utilizator. De ce să nu <a href="%(wagtailusers_add_url)s">adăugați câțiva</a>?

en: user %(id)s (deleted)
ro: utilizator %(id)s (șters)

en: Assign role to selected users
ro: Adaugă rol la utilizatorii selectați

en: %(num_parent_objects)d user has been assigned as %(role)s | %(num_parent_objects)d users have been assigned as %(role)s
ro[0]: %(num_parent_objects)d utilizator a primit rolul %(role)s
ro[1]: %(num_parent_objects)d utilizatori au primit rolul %(role)s
ro[2]: %(num_parent_objects)d utilizatori au primit rolul %(role)s

en: Delete selected users
ro: Șterge utilizatorii selectați

en: %(num_parent_objects)d user has been deleted | %(num_parent_objects)d users have been deleted
ro[0]: %(num_parent_objects)d utilizator a fost șters
ro[1]: %(num_parent_objects)d utilizatori au fost șterși
ro[2]: %(num_parent_objects)d utilizatori au fost șterși

en: Active
ro: Activ

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Mark as active
ro: Marchează ca activ

en: Change the active state for selected users
ro: Schimbă starea activă pentru utilizatorii selectați

en: %(num_parent_objects)d user has been marked as active | %(num_parent_objects)d users have been marked as active
ro[0]: %(num_parent_objects)d utilizator a fost marcat ca activ
ro[1]: %(num_parent_objects)d utilizatori au fost marcați ca activi
ro[2]: %(num_parent_objects)d utilizatori au fost marcați ca activi

en: %(num_parent_objects)d user has been marked as inactive | %(num_parent_objects)d users have been marked as inactive
ro[0]: %(num_parent_objects)d utilizator a fost marcat ca inactiv
ro[1]: %(num_parent_objects)d utilizatori au fost marcați ca inactivi
ro[2]: %(num_parent_objects)d utilizatori au fost marcați ca inactivi

en: Groups
ro: Grupuri

en: Add a group
ro: Adaugă un grup

en: Search groups
ro: Caută grupuri

en: Group '%(object)s' created.
ro: Grupul '%(object)s' a fost creat.

en: Group '%(object)s' updated.
ro: Grupul '%(object)s' a fost actualizat.

en: The group could not be saved due to errors.
ro: Grupul nu a fost salvat din cauza erorilor.

en: View users in this group
ro: Vezi utilizatorii în acest grup

en: Group '%(object)s' deleted.
ro: Grupul '%(object)s' a fost șters.

en: Last login
ro: Ultima logare

en: Group
ro: Grup

en: Add a user
ro: Adaugă un utilizator

en: Users
ro: Utilizatori

en: Username
ro: Nume utlizator

en: Admin
ro: Administrator

en: Access level
ro: Nivel de acces

en: Status
ro: Stare

en: More options for '%(title)s'
ro: Mai multe opțiuni pentru '%(title)s'

en: User '%(object)s' created.
ro: Utilizatorul '%(object)s' a fost creat.

en: User '%(object)s' updated.
ro: Utilizatorul '%(object)s' a fost actualizat.

en: The user could not be saved due to errors.
ro: Utilizatorul nu a fost salvat din cauza erorilor.

en: User '%(object)s' deleted.
ro: Utilizatorul '%(object)s' a fost șters.
