Wagtail - en to tr_TR translation catalogue (73 entries)

en: Wagtail users
tr_TR: Wagtail kullanıcılar

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
tr_TR: Bu değer sadece harf, sayı ya da @/./+/-/_ karakterlerinden oluşur.

en: A user with that username already exists.
tr_TR: Bu kullanıcı adı daha önce alınmış.

en: The two password fields didn't match.
tr_TR: Parolalar eşleşmiyor

en: Email
tr_TR: Eposta

en: First Name
tr_TR: Ad

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Password
tr_TR: Parola

en: Leave blank if not changing.
tr_TR: Aynı kalması için boş bırakın.

en: Password confirmation
tr_TR: Parola doğrulama

en: Enter the same password as above, for verification.
tr_TR: Doğrulama yapmak için yukarıdaki şifrenin aynısını girin.

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Administrators have full access to manage any object or setting.
tr_TR: Yöneticilerin herhangi bir nesne ya da ayarı değiştirmek için tam yetkisi vardır.

en: A group with that name already exists.
tr_TR: O isimde bir grup zaten var.

en: You cannot have multiple permission records for the same page.
tr_TR: Aynı sayfa için birden fazla izin kaydı olamaz.

en: submitted notifications
tr_TR: gönderilen bildirimler

en: Receive notification when a page is submitted for moderation
tr_TR: Kontrol edilmek üzere bir sayfa gönderildiğinde bildirim alın

en: approved notifications
tr_TR: onaylanan bildirimler

en: Receive notification when your page edit is approved
tr_TR: Düzenlediğiniz sayfa onaylandığında bildirim alın

en: rejected notifications
tr_TR: reddedilen bildirimler

en: Receive notification when your page edit is rejected
tr_TR: Düzenlediğiniz sayfa reddedildiğinde bildirim alın

en: preferred language
tr_TR: tercih edilen dil

en: Select language for the admin
tr_TR: Yönetim paneli dilini belirleyin

en: current time zone
tr_TR: şimdiki zaman dilimi

en: Select your current time zone
tr_TR: Şimdiki zaman dilimizi seçin

en: profile picture
tr_TR: profil resmi

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: user profile
tr_TR: kullanıcı profili

en: user profiles
tr_TR: kullanıcı profilleri

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Yes, delete
tr_TR: Evet, sil

en: No, don't delete
tr_TR: Hayır, silme

en: Deleting this group will revoke this group's permissions from all member users.
tr_TR: Grubu silmek, grubun izinlerini tüm üye kullanıcılardan geri alır.

en: Are you sure you want to delete this group?
tr_TR: Grubu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Add group
tr_TR: Grup ekle

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Delete group
tr_TR: Grubu sil

en: Object permissions
tr_TR: Nesne izinleri

en: Name
tr_TR: Ad

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Lock
tr_TR: Kilitle

en: Unlock
tr_TR: Kilidi kaldır

en: Other permissions
tr_TR: Diğer izinler

en: Page permissions
tr_TR: Sayfa izinleri

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Add a page permission
tr_TR: Bir sayfa izni ekle

en: Sorry, no groups match "%(query)s"
tr_TR: Üzgünüm, "%(query)s" ile eşleşen bir grup bulunamadı

en: There are no groups configured. Why not <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">add some</a>?
tr_TR: Herhangi bir grup ayarlanmadı. Neden <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">bir kaç tane ayarlamıyorsunuz</a>?

en: Are you sure you want to delete this user?
tr_TR: Bu kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Roles
tr_TR: Roller

en: Add user
tr_TR: Kullanıcı ekle

en: Delete user
tr_TR: Kullanıcıyı sil

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Add a group
tr_TR: Bir grup ekle

en: Search groups
tr_TR: Gruplarda ara

en: Group '%(object)s' created.
tr_TR: '%(object)s' grubu oluşturuldu.

en: Group '%(object)s' updated.
tr_TR: '%(object)s' grubu güncellendi.

en: The group could not be saved due to errors.
tr_TR: Hata nedeniyle grup kaydedilemedi.

en: Group '%(object)s' deleted.
tr_TR: '%(object)s' grubu silindi.

en: Group
tr_TR: Grup

en: Add a user
tr_TR: Kullanıcı ekle

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Status
tr_TR: Durum

en: User '%(object)s' updated.
tr_TR: '%(object)s' kullanıcısı güncellendi.

en: The user could not be saved due to errors.
tr_TR: Hata nedeniyle kullanıcı kaydedilemedi.

en: User '%(object)s' deleted.
tr_TR: '%(object)s' kullanıcısı silindi.
