Wagtail - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: Wagtail table block
fr: Bloc « tableau » Wagtail

en: Row header
fr: Ligne d'en-tête

en: Table headers
fr: Entêtes de tableau

en: Display the first row as a header
fr: Afficher la première ligne en tant qu'entête

en: Display the first column as a header
fr: Afficher la première colonne en tant qu'entête

en: Column header
fr: Colonne d'en-tête

en: Display the first row AND first column as headers
fr: Afficher la première ligne ET la première colonne en tant qu'entêtes

en: No headers
fr: Aucun entête

en: Which cells should be displayed as headers?
fr: Quelles cellules devraient être affichées comme entête ?

en: Table caption
fr: Légende

en: A heading that identifies the overall topic of the table, and is useful for screen reader users.
fr: Un titre qui identifie le sujet général du tableau, et qui sera utile pour les utilisateurs de lecteur d'écran.

en: Table
fr: Tableau
