Wagtail - en to tr translation catalogue (94 entries)

en: Wagtail images
tr: Wagtail resimler

en: Supported formats: %(supported_formats)s. Maximum filesize: %(max_upload_size)s.
tr: Desteklenen biçimler: %(supported_formats)s. Azami dosya boyutu: %(max_upload_size)s.

en: Supported formats: %(supported_formats)s.
tr: Desteklenen biçimler: %(supported_formats)s.

en: Not a supported image format. Supported formats: %(supported_formats)s.
tr: Desteklenen bir resim formatı değil. Desteklenen biçimler: %(supported_formats)s.

en: This file is too big (%(file_size)s). Maximum filesize %(max_filesize)s.
tr: Dosya çok büyük (%(file_size)s). Azami dosya boyutu %(max_filesize)s.

en: This file has too many pixels (%(num_pixels)s). Maximum pixels %(max_pixels_count)s.
tr: Dosyada çok fazla piksel var (%(num_pixels)s). Azami piksel %(max_pixels_count)s.

en: This file is too big. Maximum filesize %(max_filesize)s.
tr: Dosya çok büyük. Azami dosya boyutu %(max_filesize)s.

en: Full width
tr: Tam genişlik

en: Left-aligned
tr: Sola yaslı

en: Right-aligned
tr: Sağa yaslı

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Alt text
tr: Alt metin

en: Filter
tr: Filtrele

en: Original size
tr: Özgün boyut

en: Resize to width
tr: Bu genişliğe yeniden boyutlandır

en: Resize to height
tr: Bu yüksekliğe yeniden boyutlandır

en: Resize to min
tr: Asgari buna yeniden boyutlandır

en: Resize to max
tr: Azami buna yeniden boyutlandır

en: Resize to fill
tr: Doldurma şeklinde yeniden boyutlandır

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Closeness
tr: Sıklık

en: Add
tr: Ekle

en: Add/edit images you own
tr: Sahip olduğunuz resimleri ekle/düzenle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit any image
tr: Herhangi bir resmi düzenle

en: Choose
tr: Seç

en: title
tr: başlık

en: file
tr: dosya

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: created at
tr: oluşturulma zamanı

en: uploaded by user
tr: yükleyen kullanıcı

en: tags
tr: etiketler

en: image
tr: resim

en: images
tr: resimler

en: Are you sure you want to delete this image? | Are you sure you want to delete these images?
tr[0]: Bu resimleri silmek istediğinize emin misiniz?
tr[1]: Bu resimleri silmek istediğinize emin misiniz?

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
tr[0]: %(usage_count)s kez kullanıldı
tr[1]: %(usage_count)s kez kullanıldı

en: Yes, delete
tr: Evet, sil

en: No, don't delete
tr: Hayır, silme

en: Popular tags
tr: Yaygın etiketler

en: New
tr: Yeni

en: Latest images
tr: En yeni resim

en: Choose a format
tr: Biçim seçin

en: Insert image
tr: Resim ekleyin

en: Change image file:
tr: Resim dosyasını değiştir:

en: Add an image
tr: Resim ekle

en: Add image
tr: Resim ekle

en: Save
tr: Kaydet

en: Editing image %(title)s
tr: %(title)s resim düzenleniyor

en: Editing
tr: Düzenleniyor

en: Delete image
tr: Resmi sil

en: URL Generator
tr: URL Üretici

en: Focal point
tr: Odak noktası

en: (optional)
tr: (isteğe bağlı)

en: To define this image's most important region, drag a box over the image above.
tr: Resmin en önemli bölgesini seçmek için yukarıdaki resmin üzerinde kutuyu sürükleyin.

en: Current focal point shown
tr: Şuanki odak noktası

en: Remove focal area
tr: Odak bölgesini kaldır

en: Max dimensions
tr: Azami boyutlar

en: Filesize
tr: Dosya boyutu

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: Usage
tr: Kullanım

en: Sorry, no images match "<em>%(query_string)s</em>"
tr: Üzgünüm, "<em>%(query_string)s</em>" ile eşleşen resim yok

en: You haven't uploaded any images in this collection. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
tr: Bu koleksiyona resim yüklemediniz. Neden <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">şimdi bir tane yüklemiyorsunuz</a>?

en: You haven't uploaded any images. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
tr: Resim yüklemediniz. Neden <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">şimdi bir tane yüklemiyorsunuz</a>?

en: Preview
tr: Önizleme

en: Add multiple images
tr: Birden fazla resim ekle

en: Add images
tr: Resim ekle

en: Drag and drop images into this area to upload immediately.
tr: Hemen yüklemek için resimleri bu alana sürükleyip bırakın.

en: Or choose from your computer
tr: Veya bilgisayarınızdan seçin

en: Add to collection:
tr: Koleksiyona ekle:

en: Upload successful. Please update this image with a more appropriate title, if necessary. You may also delete the image completely if the upload wasn't required.
tr: Yükleme başarılı. Lütfen gerekliyse resim için daha uygun bir başlık belirleyin. Eğer yükleme gerekli değilse resmi tamamen silebilirsiniz.

en: Sorry, upload failed.
tr: Üzgünüm, yükleme başarısız oldu.

en: Server Error
tr: Sunucu Hatası

en: Image updated.
tr: Resim güncellendi.

en: Image permissions
tr: Resim izinleri

en: Add an image permission
tr: Resim izni ekle

en: Delete
tr: Sil

en: Upload
tr: Yükle

en: Uploading…
tr: Yükleniyor…

en: Choose an image
tr: Bir resim seç

en: Choose another image
tr: Başka resim seç

en: Edit this image
tr: Resmi düzenle

en: Images
tr: Resimler

en: Image '%(image_title)s' updated.
tr: Resim '%(image_title)s' güncellendi.

en: Edit again
tr: Tekrar düzenle

en: The image could not be saved due to errors.
tr: Hata oluştuğu için resim kaydedilemedi.

en: The source image file could not be found. Please change the source or delete the image.
tr: Kaynak resim dosyası bulunamadı. Lütfen ya kaynağı değiştirin ya da resmi silin.

en: Image '%(image_title)s' deleted.
tr: Resim '%(image_title)s' silindi.

en: Image '%(image_title)s' added.
tr: Resim '%(image_title)s' eklendi.

en: The image could not be created due to errors.
tr: Hata oluştuğu için resim oluşturulamadı.

en: Image
tr: Resim

en: %(count)s image | %(count)s images
tr[0]: %(count)s resim
tr[1]: %(count)s resim

en: Change image
tr: Resmi değiştir
